نخستین مرکز درمان بیماری‌های سرطانی ساخته می‌شود

۸صبح، کابل: برای نخستین بار، مرکز درمان بیماری‌های سرطانی در کشور ساخته می‌شود. تفاهم‌نامه‌ی ایجاد این مرکز روز سه‌شنبه (۹ اسد) میان فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه و سکات بروم، رییس نهاد صحی امریکایی گلوبل میدیکل پارتنرز (شرکای طبی جهانی) امضا شد.

بر مبنای این تفاهم‌نامه، قرار است یک مرکز همه‌جانبه‌ی تشخیص، درمان و تحقیق بیماری‌های سرطانی در شفاخانه‌ی جمهوریت در کابل ایجاد شود. وزیر صحت عامه در نشست خبری‌ای در این مورد گفت: «سالانه دست کم بیست هزار تن در کشور به بیماری‌های سرطان مبتلا می‌شوند که از این میان کمابیش پانزده هزار تن آنان به دلیل نبود مراکز درمان بیماری‌های سرطانی جان می‌دهند.»

فیروزالدین فیروز در ادامه افزود که بیشتر از ۶۰ درصد بیماران سرطانی نیاز به درمان شعاعی دارند و با ایجاد این مرکز، این امکانات در کشور پدید می‌آید که بیماران سرطانی شعاع‌درمانی شوند. او گفت ۴۰ درصد دیگر با شیوه‌های جراحی، کیمیاوی و بیولوژیکی در این مرکز درمان خواهند شد.

این پروژه، دست کم ۲۵ میلیون دالر امریکایی هزینه برمی‌دارد و تا یکسال دیگر به بهره‌برداری سپرده می‌شود.

وزارت صحت عامه می‌گوید که این مرکز  می‌تواند در هر سال سه هزار بیمار سرطانی را از رفتن به کشورهای دیگر برای درمان سرطان بی‌نیاز سازد.

چنان که مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند، این مرکز با پیش‍رفته‌ترین دستگاه‌های تشخیص و درمان بیماری‌های سرطانی مجهز خواهد بود. داکتر فیروز تأکید کرد که این دستگاه‌ها دو سال پیش وارد نظام طبی جهانی شده و در کشورهای توسعه‌یافته از آن کار گرفته می‌شود، اما به گفته‌ی وی کشورهای توسعه‌نایافته هنوز به چنین دستگاه‌‌هایی دسترسی کامل ندارند.

در همین حال سکات بروم، رییس نهاد صحی «گلوبل مدیکل پارتنرز»  نیز گفت: «در افغانستان بیشتر بیماران سرطان به دلیل مشکلات اقتصادی و نداشتن دسترسی به خدمات درمان سرطان جان می‌دهند. ایجاد این مرکز، زمینه‌ی درمان را برای مردم فراهم می‌کند.»

گفتنی است که وزارت صحت عامه پیش از این، مراکز درمان غیرشعاعی بیماری‌های سرطان را در ولایت‌های کابل و هرات ایجاد کرده است و این نخستین بار است که چنین مرکز درمان شعاعی سرطان با ماشین پیش‌رفته در کشور ایجاد می‌شود.

دیدگاه are closed.