نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل با تغییر چهار چهره اعلام شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات سرانجام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل را ناوقت سه‌شنبه‌شب (۲۴ ثور)، هژده روز پس از افتتاح مجلس نماینده‌گان اعلام کرد. بر اساس آن‌چه کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است، چهار نامزد برنده در فهرست ابتدایی حذف شده و به جای آن‌ها چهار چهره جدید به فهرست نهایی راه یافته‌اند.

اجمل گلاب، احمدضیا عظیمی شینوزاده، محمدفرهاد صدیقی و سلیمه نیکبین از نامزدانی‌اند که در فهرست ابتدایی برنده اعلام شده بودند، اما در نتایج نهایی راه نیافته‌اند. به همین ترتیب، عبدالرازق استالفی، عرفان‌الله عرفان، محمدنعیم وردک و پروین درانی از کسانی‌اند که در فهرست ابتدایی برنده نبودند، اما در فهرست نهایی برنده اعلام شده‌اند. هم‌چنان تغییرات دیگری که در فهرست نهایی دیده می‌شود، تغییر در ترتیب نام‌ها در مقایسه با نتایج ابتدایی است که نشان می‌دهد، در آرای نامزدان حوزه انتخاباتی کابل در نتایج نهایی تغییرات آمده است.

کمیسیون مستقل انتخابات چهار ماه پیش در ۲۴ جدی سال گذشته نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل را اعلام کرده بود.

بر اساس فهرست نهایی منتشر شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، اجمل رحمانی، عبدالقیوم خیرخواه، خان آقارضایی، ملامحمدخان احمدی، فدامحمد الفت صالح، احمد جاوید جیحون، میرامان‌الله گذر، امیرگل شاهین، غلام‌حسین ناصری، رمضان بشردوست، سیدمحمد محمدی، الله گل مجاهد، خان‌محمد وردک، میرافغان صافی، نجیب‌الله ناصر، حبیب‌الرحمان سیاف، انورخان اوریاخیل، عبدالرازق استالفی، توفیق وحدت، زرگی حبیبی، محمدنعیم وردک، حفیظ‌الله جلیلی، عرفان‌الله عرفان، عبیدالله کلیمزی وردک، فاطمه نظری، نظیفه ذکی، شینکی کروخیل، مرسل نبی‌زاده، فوزیه ناصریار گلدره‌یی، روبینا جلالی، مریم سما، زهره نوروزی و پروین درانی بلندترین آرای حوزه انتخاباتی کابل را به دست آورده‌اند و به این ترتیب به مجلس نماینده‌گان راه یافته‌اند.

گفتنی است که آن‌چه به عنوان نتایج نهایی منتشر شده است، بر اساس ۸۸ تا ۹۰ درصد کل آرای حوزه انتخاباتی کابل است. کمیسیون شکایات انتخاباتی در جریان روند رسیده‌گی به شکایات و بررسی اعتراضات در پیوند به نتایج ابتدایی کابل اعلام کرده بود که حدود ۱۲ درصد آرای این حوزه انتخاباتی ناپدیده شده و این کمیسیون نتواسته است به آن دست‌رسی پیدا کند.

بر اساس جدول زمان‌بندی کمیسیون مستقل انتخابات قرار بود نتایج ابتدایی حوزه کابل هم‌زمان با نتایج ابتدایی سایر حوزه‌های انتخاباتی در ۱۹ عقرب اعلام شود. افزون بر این قرار بود نتایج نهایی انتخابات پارلمانی تمامی حوزه‌های انتخاباتی در ۲۴ جدی سال گذشته خورشیدی اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات این نتایج را با چهار ماه تأخیر از تاریخ ذکر شده، اعلام کرده است.

دکمه بازگشت به بالا