دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا؛ نبرد جذاب پاریسی‌ها و باورایی‌ها برای کسب جام و فتح سه‌گانه

فضل‌الرحمان ساعی، مفسر ورزشی

لیسبونِ پرتگال امشب میزبان جذاب‌ترین دیدار باشگاهی فوتبال جهان است؛ بازی نهایی لیگ قهرمانان اروپا. دیداری که در چارچوب آن، دو غول فوتبالی در برابر یک‌دیگر صف‌آرایی خواهند کرد تا مشخص کنند که معتبرترین جام باشگاهی به کدام شهر رفت. با توجه به شرایط و سابقه بازی‌های دو تیم، کدام یک برنده دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا می‌شود؛ بایرن مونیخ یا پاریس سنت ژرمن؟

لیگ قهرمانان پس از ۱۴۰ روز وقفه‌ای که دلیل شیوع ویروس کرونا بود، ماه گذشته به گونه رسمی آغاز شد و هواداران فوتبال ۱۱:۳۰ امشب به وقت افغانستان شاهد برگزاری دیدار نهایی میان تیم های بایرن مونیخ و پاریس سنت ژرمن اند. سبک برگزاری این رقابت‌ها امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا تغییر کرده است و دیدارهای لیگ قهرمانان اروپا پس از مرحله یک چهارم نهایی به صورت تک بازی در شهر لیسبون پرتگال پیگیری شد. دراین تحلیل نخست به شرایط و چگونه‌گی صعود دو تیم می پردازیم.

بایرن مونیخ

تیم فوتبال بایرن مونیخ لیگ قهرمانان اروپا را نسبت به سال های گذشته خوب‌تر و بهتر از سال های گذشته آغاز کرد و با شکست دادن تیم‌های مطرحی همانند بارسلونا، به دیدار نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

بایرن مونیخ در مرحله گروهی این رقابت‌ها و در گروه بی به مصاف تیم‌های تاتنهام انگلیس، ستاره سرخ بلگراد صربستان و المپیاکوس یونان رفت که در بازی های رفت و برگشت با نتایج خوبی این تیم ها را شکست داد و با ۱۸ امتیاز کامل به عنوان تیم اول به مرحله حذفی این رقابت‌ها راه یافت.

بایرن مونیخ در مرحله یک هشتم نهایی به مصاف نماینده انگلیس «تیم فوتبال چلسی» رفت و در مجموع دیدارهای رفت و برگشت، این تیم را با نتیجه ۷ بر ۱ شکست داد و با روحیه بالا وارد مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها شد. مونیخی‌ها در این مرحله به مصاف بارسلونا رفتند و با تحمیل شکست تحقیرآمیز ۸ بر ۲، قدرت‌مندانه به مرحله نیمه نهایی و حساس این رقابت‌ها راه یافتنتد.

در مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها، بایرن مونیخ در برابر تیم نسبتا قدرتمندی فرانسوی لیون قرار گرفت و با نتیجه ۳ بر۰ این تیم را مغلوب کرد. به این ترتیب بایرن مونیخ اولین تیم تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است که با رکورد ۱۰ بازی، ۱۰ برد، ۴۲ گُل زده ، ۸ گُل خورده ۵ کلین شیت به دیدار نهایی این رقابت‌ها می رسد. پیش ازاین در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا فقط یک تیم «آث میلان» از ایتالیا با رکورد ۱۰۰درصد برد به دیدار نهایی این رقابت‌ها رسید، اما در نهایت مغلوب تیم فوتبال المپیک مارسی فرانسه شد.

بایرن مونیخ و پی اس جی هردوحریف قدرتمند در برابر یک در دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا به شمار می‌آیند. هردو تیم اگر بتوانند در این رقابت‌ها قهرمان شوند، می‌توانند سه گانه را کسب کنند. پاریسن ژرمن برای اولین بار دیدار نهایی را تجربه می‌کند، در حالی‌که بایرن مونیخ برای یازدهمین بار به فینال این رقابت‌ها راه یافته است. بایرن پیش از این پنج قهرمانی در لیگ قهرمانان را تجربه کرده و به دنبال ششمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها است.

پاریس سنت ژرمن

پاریس سنت ژرمن که به گونه معمول به نام «پاری سن ژرمن یا پی اس جی» یاد می‌شود، به لطف ستاره‌هایی همانند نیمار و امباپه از مرحله گروهی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا خوش درخشید و بالاخره پس از چندین سال سرمایه گزاری های هنگفت، توانست به دیدار نهایی راه یابد.

پاریسی‌ها در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا با شکست دادن تیم های گالاتاسرای ترکیه، کلب بروخه بلژیک و ریال مادرید اسپانیا، با ۱۶ امتیاز مقتدرانه به مرحله حذفی این رقابت‌ها راه یافتند. در مرحله یک هشتم نهایی نیز شاگردان توماس توخل با یک حریف نسبتاً قدرمند «بروسیا دورتموند آلمان» در افتادند و در بازی رفت با نتیجه ۲ بر ۱ شکست خوردند. ستاره‌های پی اس جی در نهایت بازی برگشت را به لطف گُل‌های فوق ستاره برزیلی خود «نیمار» بازی را ۲ بر ۰ بردند و در مجموع با نتیجه ۳ بر ۲ وارد مرحله یک چهارم نهایی شدند.

پاریسن ژرمن در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف آتالانتای ایتالیا رفت و در نهایت با نتیجه ۲ بر ۱ برنده این مسابقه شد و به مرحله سرنوشت ساز لیگ قهرمانان اروپا خود را نزدیک کرد.

پاریسی ها در مرحله نیمه نهایی به مصاف باشگاه آلمانی لاپیزیش رفتند و با نتیجه قاطع ۳ بر۰ این تیم را شکست دادند و بلاخره برای اولین‌ بار روانه دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا شدند.

پاریسن ژرمن پس از تیم های سنت اتین، رنس ، المپیک مارسی و موناکو پنجمین تیم فرانسوی است که فینال لیگ قهرمانان اروپا را تجربه می‌کند. ریمس در سال های ۱۹۵۶ و ۱۹۵۹، سن اتین در سال ۱۹۷۶، المپیک مارسی در سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳، موناکو در ۲۰۰۳ ، پاریسن ژرمن در سال ۲۰۲۰ که تنها المپیک مارسی قهرمانی در این رقابت ها را تجربه کرده‌اند.از بین این تیم‌ها تنها المپیک مارسی سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را در کارنامه دارد.

پی اس جی از ۱۰ بازی با ۸ برد، یک مساوی، یک باخت، ۲۵ گُل زده ، ۵ گُل خورده و با ۶ کلین شیت به دیدار نهایی لیگ قهرمانان رسیده است. این تیم برای اولین‌بار در تاریخ ۵۰ ساله خود پس از ۱۱۰ بازی اروپایی به دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا صعود کرد.

پاریسن ژرمن به چهل و یکمین تیمی در این مسابقات بدل شد که راهی دیدار نهایی لیگ قهرمانان می شود از چهل تیم متفاوت که تا کنون راهی فینال این رقابت‌ها شده‌اند، ۲۲ تیم آن حداقل یک بار قهرمانی را تجربه کرده‌اند.

بهترین بازیکنان دو تیم تا این‌جای لیگ قهرمانان

آنخل دی‌ماریا پاریسن ژرمن: وی در ۸ بازی لیگ قهرمانان به میدان رفته ۳ گُل زده و ۶ پاس گُل به ثبت رساند و دو بار لقب بهترین بازیکن زمین را گرفته است. دی‌ماریا ۶۷۰ دقیقه در لیگ قهرمانان بازی کرده، ۱۰ شوت به سمت دروازه حریفان شلیک کرده و نمره ۸٫۸۲ را از سایت «هواسکورد» به دست آورده است.

لواندوفسکی، بایرن مونیخ: مهاجم لهستانی بایرن مونیخ در ۹ دیدار لیگ قهرمانان ۱۵ گُل زده، ۵ پاس گُل به هم تیمی هایش فرستاده و ۴ بار بهترین بازیکن زمین شده است. وی در مجموع ۷۷۹  دقیقه بازی، ۳۲ شوت به سمت دروازه رقبا شلیک کرده و نمره ۸٫۹۶ را در سایت «هواسکورد» به خود اختصاص داده است.

بررسی وضعیت دروازه بان‌ها

مانوئل نویر، دروازه بان بایرن مونیخ  در ۱۰ بازی لیگ قهرمانان ۸ گل خورده دارد، در حالیکه کیلور ناواس، دروازه بان پی اس جی در ۸ بازی ۵ گُل دریافت کرده است.نویر در جریان ۱۰ بازی،یک اشتباه منجر به گُل داشته است. کیلور ناواس اما در ۸ بازی هیچ اشتباه که منجر به گُل شود، نداشته است. در سیوها آمار نویر به ۲۵ و از کیلور ناواس  به عدد ۱۹ رسیده است. در میان گین امتیازها، کیلور ناواس ۷٫۲۰ و مونوئل نویر نمره ۶٫۷۹ را از آن خود کرده است. باید گفت که هرچند ناواس به دیدار نهایی دعوت شده است، اما وی در دیدار برابر اتلانتا پس از مصدومیت از بازی خارج شده بود. با توجه به این شرایط، احتمال دارد که توخل روی این بازیکن نکند، اما به هر حال، این موضوع پیش از بازی روشن خواهد شد.

 کنفرانس خبری مربیان دو تیم

هانسی فلیک – بایرن مونیخ : سرمربی آلمانی بایرن پیش از دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا در کنفرانس مطبوعاتی ظاهر شد و از شرایط تیمش در این بازی حرف زد. وی گفت: «با روحیه بالا و انرژی قوی به پرتگال آمده ایم  و خوشحالم در مقابل تیم پی اس جی روی نیمکت بایرن مونیخ هستم». فلیک همچنین افزود: «پاریس تیم فوق العاده و بازیکنان سرعتی‌ای دارد. ما به فکر خط دفاعی تیم خود هستیم و می دانیم که موفق شدن مقابل پاریسن ژرمن تحت فشار قرار دادن این تیم است».

توماس توخل- پاریسن ژرمن : سرمربی آلمانی پاریس سن ژرمن هم پیش از دیدار مقابل بایرن مونیخ در کنفرانس خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او گفت: «ما با نتایج و بازی‌های خوبی به فینال رسیده ایم. ما تمام توان را برای شکست دادن بایرن در نظر داریم و تلاش می‌کنیم که آن‌ها را غافلگیر بسازیم». او در ادامه گفت که از قوی بودن تیم بایرن ترسی ندارد و به فکر شکست دادن آنها و اولین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و خوشحال ساختن هواداران این تیم است.

بازی بایرن مونیخ و پاریس سنت ژرمن دومین تقابل مربی‌های آلمانی در فینال لیگ قهرمانان است. پیش از این یورگن کلوپ سرمربی سابق بروسیا دورتموند و یوپ هاینکس، سرمربی سابق بایرن مونیخ در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳ با هم تقابل داشتند که در نتیجه، بایرن موفق شده بود دورتموند را مغلوب کند و برنده لیگ قهرمانان اروپا شود.

ترکیب احتمال دو تیم:

بایرن «سبک ۴۳۳»: مانوئل نویر «دروازه‌بان»، الفونسو دیویس، بواتنگ، آلابا و یاشوا کیمیش «دفاع»، لئون گورتسکا، تیاگو الکانترا و توماس مولر «هافبک»، ایوان پریشیچ، سرژ گرنابری و لواندوفسکی «حمله».

پاریس سنت ژرمن «سبک ۴۳۳»: ناواس/ریکو «دروازه‌بان»، کرر، برنات، کمبمپه، تیاگو سیلوا «دفاع»، مارکنیوس، وراتی، هررا/پاردس «هافبک»، دی‌ماریا، نیمار و امباپه «حمله».

کدام تیم برنده خواهد شد؟

بایرن در حال حاضر با توجه به شرایطش، امتیازهای بیش‌تری برای قهرمانی دارد. این تیم با داشتن روبرت لواندوفسکی در نوک حمله و سرژ گرنابری و ایوان پریشیچ به عنوان وینگرها، در خط حمله قوی ظاهر شده است. از سویی هم، هافبک این تیم با مثلث گورتسکا – تیاگو – مولر به حد کافی قوی است و می‌تواند توپ میدان را حتا در حساس‌ترین دقایق در اختیار گیرند. مدافعان کناری این تیم «الفونسو دیویس و یاشوا کیمیش» نیز به حد کافی عالی عمل‌کرده‌اند و می‌توانند بازیکنان‌های کناری پی اس جی را به چالش بکشند.

دیویس با ثبت سرعت ۳۶٫۵ کیلومتر در ساعت، یکی از سریع‌ترین بازیکنان فوتبال جهان است. از طرف دیگر، امباپه با ثبت سرعت ۳۶ کیلومتر در ساعت پس از وی قرار دارد. دوئل میان این دو بازیکن جوان و سریع نیز می‌توانند تعیین کننده سرنوشت دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا باشد. از سویی هم، بایرن تجربه قهرمان در لیگ قهرمانان را دارد و حداقل سه تا چهار بازیکن این تیم سابقه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را دارند. با توجه به اصالت و تجربه این تیم، احتمال می‌رود که بایرن بتواند برای ششمین بار قهرمان این جام شود. باید گفت که بایرن با حضور فلیپه کوتینیو، کینگزلی کومان، زوله و پاوارد از نیمکت قوی در دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا برخوردار است.

پاریس اما در کناره‌ها به شدت خطرناک عمل می‌کند و با حضور بازیکنان دریبل‌زن همانند نیمار، دی‌ماریا و امباپه، احتمال دارد که این تیم بتواند بایرن را به چالش بکشد. هافبک این تیم اما در مقایسه با هافبک بایرن، ضعیف‌تر است و در نگهداری توپ نیز تبحر زیادی ندارد. تنها وراتی می‌تواند در حفظ توپ برای پی اس جی مفید ثابت شود، اما سایر بازیکنان نمی‌توانند در حد وی عمل کنند. در دفاع نیز این تیم در مقایسه با بایرن ضعیف‌تر به نظر می‌رسد و با توجه با حضور مثلث لواندوفسکی – گرنابری و پرشیچ، احتمال دارد که این تیم در برابر بایرن تاب نیاورد. به هر حال، دیدار نهایی لیگ قهرمانان اروپا با هر دیدار دیگری تفاوت دارد و پیش‌بینی آن سخت‌تر به نظر می‌رسد. باید دید که کدام تیم با تاکتیک بهتر وارد میدان می‌شود و خواهد توانست که جام را به خانه ببرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن