مبارزه با جرایم نباید موقتی و منحصر به کابل باشد

در روزهای اخیر و پس از افزایش جرایم جنایی در پایتخت، مسوولیت مهار این وضعیت را معاون نخست رییس‌جمهور بر عهده گرفت. جدیت حکومت، جرایم جنایی در کابل را تا اندازه‌ای مهار کرده است. زمانی که آقای امرالله صالح دو سال پیش به عنوان سرپرست وزارت داخله تعیین شد، چنین جدیتی را برای مهار جرایم جنایی به خرج داد. این جدیت آقای صالح بسیار موقتی بود. او سپس استعفا کرد تا نامزد معاون نخست رییس‌جمهور در تکت انتخاباتی دولت‌ساز باشد. حکومت افغانستان پس از آن فراموش کرد که جدیت وزارت داخله در یک بازه زمانی کوتاه، چه اثرات خوبی در تأمین امنیت اجتماعی برجای گذاشته بود. در آن زمان، سایر شهرهای کلان افغانستان نیز که گرفتار موج فزاینده جرایم جنایی بودند، تحت تأثیر این اقدام،‌ شاهد بهبود وضعیت امنیتی بودند.

تردیدی نیست که آقای امرالله صالح نیروی ویژه‌ای برای مبارزه با جرایم جنایی ندارد. وقتی جدیت حکومت در امر مبارزه با جرایم افزایش می‌یابد، جرایم کاهش پیدا می‌کند. پس با صراحت می‌توان تحلیل کرد که پولیس و نهادهای امنیتی افغانستان توانایی مهار جرایم و قدرت تأمین امنیت را دارند.

آن‌چه در طول سال‌های اخیر وجود نداشته، انگیزه مبارزه با سارقان، رهزنان و قطاع‌الطریقان بوده است. تا این‌جای کار دست‌کم می‌توانیم تحلیل کنیم که حکومت‌داری در افغانستان نظام‌مند نشده و ایجاد ساختارها، تأثیرات شگرفی برای ارائه خدمات به شهروندان بر جای نگذاشته است. در حکومت‌داری خوب، مؤسسات دولتی، منابع عمومی را باید مدیریت کنند. زمانی که حکومت‌داری خوب شکل بگیرد، سیستم باید تمام نیازهای جامعه را تأمین کند، اما اکنون دیده می‌شود که با قرار گرفتن «شخص» در رأس مدیریت یک پروسه، حکومت‌داری متحول می‌شود. چه دلیلی وجود دارد که نهادهای امنیتی پیش از این، جدیت لازم در امر مبارزه با جرایم از خودشان نشان نداده‌اند؟

این‌که مسوولیت مبارزه علیه جرایم جنایی را شخص معاون رییس‎‌جمهور یک کشور بر عهده می‌گیرد،‌ شاید در جهان و نظام‌های سیاسی کشورهای مختلف، کم‌تر اتفاق افتاده باشد. این اتفاق نشان‌ می‌دهد که باشنده‌گان کابل از وضعیت موجود به ستوه آمده بودند.

با وصف آن‌که در اجرای طرح مبارزه با جرایم جنایی و تطبیق میثاق امنیتی، حتا در مواردی، قانون نیز صریحاً زیر پا گذاشته شده، اما استقبال مردم از جدیت حکومت در امر مبارزه با مرتکبین این جرایم، باعث شده تا نهادهای نظارت‌کننده بر تطبیق قوانین، نیز سکوت کنند.  طبیعی است که اگر  قاطعیت و جدیت در امر مبارزه با جرایم جنایی و برخورد با مرتکبین این جرایم دوامدار باشد، امنیت روانی و اجتماعی در شهرهای افغانستان ایجاد خواهد شد.

پولیس باید بداند که صلاحیت دارد. به پولیس افغانستان باید تفهیم شود که بدون قاطعیت، مبارزه با ناامنی ممکن نیست. پولیس باید جرأت مبارزه با زورمندان را داشته باشد. پالیسی برخورد با مجرمان اگر ناقص است باید رفع نقیصه شود.

مردم افغانستان ثبات امنیت و آرامی می‌خواهند. یکی از عمده‌ترین دلایلی که فاصله میان شهروندان و حکومت را زیاد ساخته، ‌نبود امنیت در شهرهای افغانستان است. عدم قاطعیت حکومت در برخورد با زورمندان و مرتکبان جرایم جنایی باعث شده تا شمار افراد خلاف‌ورز به ویژه در سطح‌های شهرهای کلان افغانستان افزایش یابد. برخی از جوانان، ‌سرقت موبایل، دزدی در اماکن عمومی و زورگویی و باج‌گیری را تقریباً به یک‌ تفریح و ساعت‌تیری روزمره‌ی‌شان بدل کرده‌اند.

نباید تلاش‌ها و جدیت دولت، تنها علیه سارقان کوچک، منحصر بماند. باید غاصبان،‌ رهگیران، زورمندان و باج‌گیران کلان نیز شناسایی و مجازات شوند.

 در شهر هرات، دومین شهر پرجمعیت کشور، جرایم امنیتی در مواردی بیش از کابل گزارش شده است. مبارزه با جرایم نباید منحصر به کابل باشد. هرات که بزرگ‌ترین مرکز تجارتی و بزرگ‌ترین کانون فرهنگی کشور لقب گرفته، ‌این روزها اصلاً حال و روز خوشی ندارد. سارقان مسلح، جوانان زیادی را صرف به خاطر داشتن یک موبایل در ماه‌های اخیر از پای درآورده‌اند. هفته گذشته،‌ این ناامنی‌ها وارد مراحل جدی‌تر خود شده بود. چندین جسد به رسم اعتراض توسط باشنده‌گان هرات پیش روی نهادهای دولتی آورده شد. کارهایی که در کابل در روزهای اخیر انجام می‌شود، باید در دیگر شهرهای بزرگ کشور نیز صورت بگیرد.  باید شهروندان در ولایت‌ها و شهرهای مختلف، احساس امنیت کنند. پولیس باید در هرات افزایش یابد، در هرات در ازای هر هزار نفر یک پولیس موجود است، در هلمند و قندهار در ازای هر ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفر یک پولیس وجود دارد. تعدادی از این نیروها نیز محافظان شخصی افراد زورمند هستند. منابع باید به گونه عادلانه توظیف شود.

وقوع جرایم جنایی در برآورده شدن اهداف کلیدی تروریستان تاثیرات خودش را دارد. با رخ دادن جرایم جنایی، مردم از حکومت فاصله می‌گیرند و به هر اندازه‌ای که جلو جرایم گرفته شود، تاثیر مثبت بر روحیه مردم می‌گذارد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن