پنجمین دور مسابقات ملی فول‌رزم در بندامیر برگزار شد‌

الیاس طاهری

پنجمین دور مسابقات ملی فول‌رزم میان ورزشکاران ۲۱ ولایت کشور، برای دو روز در بندامیر، نخستین پارک ملی کشور، برگزار شد.

مسوولان فدراسیون فول‌رزم کشور می‌گویند که این مسابقات در دو کتگوری آزاد و حرفه‌ای میان تمام ولایات کشور راه‌اندازی شده است. در این مسابقات رزمی دختران نیز حضور دارند که در نخستین روز آن از ولایت‌های بلخ، هرات، قندهار و کابل اشتراک کرده بودند.

سید‌حسن علمدار، رییس فدراسیون فول‌رزم، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح، یکی از اهداف این رقابت‌ها را تشویق ورزشکاران، به ویژه ورزشکاران دختر و رشد ورزش فول‌رزم عنوان کرد.

آقای علمدار گفت که در جریان این مبارزات آزاد دو روزه، چهره‌های برتر شناسایی و انتخاب می‌شوند تا در آینده برای شرکت در رقابت‌های جهانی آماده‌گی بگیرند. به گفته‌ی آقای علمدار، سال گذشته دو مسابقه‌ی بیرون‌مرزی که بین ۲۱ کشور جهان در ایران برگزار شده بود، ورزشکاران افغانستان توانستند مقام‌های دوم و سوم را از آن خود کنند.

بر اساس معلومات مسوولان فدراسیون فول‌رزم، این رشته‌ی ورزشی کاملاً افغانی است و در افغانستان بنیان‌گذاری شده که اکنون در پنج کشور دنیا نماینده‌گی دارد.

مسوولان فدراسیون فول‌رزم کشور، دست‌آوردهای ورزشکاران این رشته را تا حد زیادی قابل قبول می‌دانند اما می‌گویند که نیاز است در این عرصه کارهای بیش‌تری انجام شود. بر بنیاد معلومات فدراسیون فول‌رزم، در سراسر کشور دست‌کم ۸۰هزار نفر مشغول تمرینات این رشته‌ی ورزشی می‌باشند.

فاطمه ابراهیمی، از ورزشکاران ولایت بلخ که در این مسابقه شرکت کرده، توانست با شکست حریفش مقام نخست را به خودش اختصاص دهد. فاطمه که برنده‌ی کمربند سبز شناخته شد، از برگزاری این مسابقات- آن‌ هم در بندامیر، نخستین پارک ملی کشور، بسیار خوشحال است.

فاطمه انتظار دارد که روزی صلح برقرار شود و او بتواند با هم‌رزمانش به سایر ولایت‌های کشور نیز برای شرکت در چنین رقابت‌هایی  سفر کنند و هم‌دلی و هم‌پذیری را هرچه بیش‌تر میان مردم مروج سازند.

فرشته فاروقی، یکی از مربیانی که کمربند سیاه این رشته‌ی ورزشی را با خود دارد، می‌گوید با وجودی‌ که در افغانستان شرایط برای دختران زیاد مساعد نیست، اما آنان با علاقه‌مندی خاص در رشته‌های مختلف ورزشی شرکت می‌کنند.

به گفته‌ی وی، دختران نسبت به پسران چالش‌های بیش‌تری دارند؛ زیرا دختران ورزشکار در کنار این‌که با مشکلات دیگر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ناگزیر اند با سنت‌های حاکم در جامعه نیز مبارزه کنند.

عصمت‌الله، ورزشکار قندوزی که در این مبارزات آزاد به ولایت بامیان آمده است، می‌گوید آماده‌گی می‌گیرد تا بتواند در مسابقات برون‌مرزی آماده شود و برای کشورش دست‌آوردهایی در سطح جهانی کمایی کند. او امروز نیز توانست حریفش را شکست داده و کمربند قهرمانی این مبارزه را به دست آورد. این ورزشکار در آستانه‌ی برگزاری گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، پیامی به گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان دارد. از آن‌ها می‌خواهد که سلاح را به زمین بگذارند و راه آشتی و صلح را در پیش گیرند. به صدای صلح‌خواهانه‌ی مردم لبیک گویند تا همه‌ی شهروندان کشور در سایه‌ی آرامش و آشتی، در کنار یک‌دیگر زنده‌گی صلح‌آمیز و برابر داشته باشند.

در همین حال سید‌اسحاق هاشمی، آمر تربیت بدنی ولایت بامیان، می‌گوید که در این مسابقات قرار است حدود ۲۴۰ ورزشکار از ۲۱ ولایت کشور اشتراک کنند که تاکنون ۱۲۰ تن آن‌ها حاضر شده‌اند.

افزون بر امنیت، بامیان باستانی دارای جذبه‌های خاص توریستی و ساحات و مناظر زیبای طبیعی است. به گفته‌ی مسوولان برگزار‌کننده‌ی این مسابقات، امسال ورزشکاران درخواست کرده‌اند که پنجمین دور این سلسله رقابت‌ها در ولایت بامیان برگزار شود، بناءً مسوولان هم انتخاب آن‌ها را پذیرفته‌اند.

آمر تربیت بدنی ولایت بامیان نیز می‌گوید، امنیت از دلایل مهمی است که مسوولان فدراسیون تصمیم گرفتند امسال بامیان از این مسابقات میزبانی کند.

این مسابقات برای یک روز دیگر نیز ادامه پیدا می‌کند. برگزار‌کننده‌گان آن می‌گویند که قرار است در ختم رقابت‌ها چند تن از چهره‌های برتر را انتخاب کنند که آن‌ها برای شرکت در مسابقات جهانی آماده‌گی بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا