پنجمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحه برای بحث روی طرح پیشنهادی امریکا برگزار شد

۸صبح، کابل: پنجمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم حوت به ریاست عبدالله عبدالله برای بحث روی طرح پیشنهادی امریکا برای صلح و نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در پیوند به روند صلح افغانستان، برگزار شد. اعضای این نشست گفته‌اند: «از هر اقدام برای تأمین صلح در افغانستان حمایت می‌کنند و جمهوری اسلامی افغانستان برای موفقیت صلح پایدار و با عزت اراده‌ی محکم و استوار دارد.»

از جانب دیگر، مجیب‌الرحمان رحیمی، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که در این نشست فیصله شده است که جمهوری اسلامی افغانستان از تسریع روند مذاکرات استقبال می‌کند و نیز با مطالعه دقیق طرح پیشنهادی زلمی خلیل‌زاد، موضع خود را با امریکا در میان می‌گذارد. به گفته رحیمی، درباره نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز فیصله شده است که افغانستان در این نشست‌ها شرکت کند.

تصمیم نهایی درباره طرح امریکا از سوی شورای عالی مصالحه ملی اعلام نشده است، اما عبدالله عبدالله گفته است که باید درباره طرح ارائه شده از سوی امریکا و نیز نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که قرار است در آینده نزدیک برگزار شود، موضع روشن و واحد گرفته شود.

او افزوده است :«ما از طرح مباحث هراس نداریم، اما موضع و خواست برحق مردم و جمهوری اسلامی افغانستان باید واضح باشند».

طبق اعلام سپیدار، در این نشست تأکید شده است که بحث صلح از سوی دولت و مردم افغانستان مطرح شده است و صلح افغانستان جنبه‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

اعضای کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی گفته‌اند که تلاش و حمایت صادقانه‌ی منطقه و جهان می‌تواند تضمین‌کننده‌ی موفقیت روند صلح باشد.

در پنجمین نشست کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی بسیاری از اعضای کمیته که در نشست‌های قبلی غایب بودند، نیز حضور داشتند.

دکمه بازگشت به بالا