بی‌سرنوشتی زمین‌های غصب شده در هرات

سیدحسن حسینی

نام ولایت هرات از سال‌ها به این طرف با پدیده‌ی غصب زمین گره خورده است. بارها در گذشته برخی از والیان، نماینده‌گان مردم در مجلس و عده‌ای از سایر کارمندان بلندپایه‌ی دولتی در این ولایت اعلان کرده‌اند که مافیای غصب زمین در تبانی با شبکه‌های منظم مافیایی در درون اداره‌های دولتی سعی در غصب زمین‌های این ولایت دارند. با این حال هنوز رقم مشخصی از میزان زمین‌های غصب شده در این ولایت در دست نیست و کسی حاضر نشده که رقم درست آن را به رسانه‌ها بدهد.

در همین حال شورای ولایتی هرات و آمریت حقوق ریاست عدلیه‌ی این ولایت، دست داشتن برخی از کارمندان دولتی را در غصب زمین و همکاری با مافیای زمین تایید می‌کنند.

 

استرداد ۱۸ جریب زمین امنیت ملی

دفتر والی هرات اعلان کرده که به ارزش صدها هزار افغانی، دست‌کم ۱۸ جریب زمین غصب شده در شمال شهر هرات از یک زورمند محلی استرداد شده و به ریاست امنیت ملی هرات که مالک زمین بود، سپرده شده است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که این متراژ زمین از سال‌های گذشته در غصب برخی افراد در آمده بود و آنان با ساخت شهرک در آن، شماری از قطعات زمین‌های تقسیم شده را به مردم فروخته بودند.

آقای فرهاد می‌افزاید که روند مبارزه با غاصبان زمین به شدت جریان دارد و هر کارمند دولتی که در غصب زمین با مافیا دست داشته باشد، بازداشت و به پنجه‌ی قانون سپرده می‌شود.

در همین حال عزیزاحمد جمشیدی، آمر حقوق ریاست عدلیه ولایت هرات، به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که این متراژ زمین مربوط به ریاست امنیت ملی هرات است و از سوی یک بزرگ قومی به نام حاجی سنگین نورزایی غصب شده بود. وی می‌افزاید که همین اکنون زمین غصب شده از وارثان او پس گرفته شده است و پسر آقای نورزایی زیر پی‌گرد نهادهای عدلی و قضایی قرار دارد.

داستان غصب زمین در هرات به همین متراژ خلاصه نمی‌شود.

آمر حقوق ریاست عدلیه‌ی ولایت هرات می‌گوید که هزاران جریب زمینِ اداره‌های مختلف دولتی در شهر و ولسوالی‌های این ولایت غصب شده است.  آقای جمشیدی می‌گوید که شهرک رازی با متراژ دو هزار و ۲۱۰ جریب زمین مربوط ریاست حج و اوقاف ولایت هرات است که زمین‌ آن غصبی است و همین اکنون کار روی پرونده‌ی آن در نهادهای عدلی و قضایی جریان دارد.

غصب شدن این میزان زمین در شهرک رازی در حالی خبرساز شده است که همین اکنون حد اقل دو هزار خانواده در زمین‌های تقسیم شده‌ی این شهرک که نقشه‌ی آن از سوی وزارت شهرسازی داده شده، زنده‌گی می‌کنند و به خدمات رفاهی آب و برق دسترسی دارند.

 وی هم‌چنان می‌گوید که دست‌کم ۷۰۰ جریب زمین مربوط به ریاست اراضی این ولایت در نزدیکی گمرک هرات و شهرک سبز در ولسوالی کرخ با متراژ وسیع از سوی برخی زورمندان غصب شده است و پرونده‌های این زمین‌ها هم در نهادهای عدلی و قضایی در حال طی مراحل است.

آمر حقوق ریاست عدلیه ولایت هرات تاکید می‌کند که «ناهم‌آهنگی، تبانی و ناآگاهی» کارمندان اداره‌های مختلف دولتی سبب می‌شود که شماری از شبکه‌های مافیایی با رخنه در اداره‌های دولتی، برای غصب زمین پرونده‌سازی کنند.

 

غصب زمین‌های اوقاف

ریاست ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات از اداره‌هایی به شمار می‌رود که بارها اخبار غصب زمین‌های آن تیتر رسانه‌ها شده است. سیدآقا ضیایی، مدیر اوقاف ریاست ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که از مجموع ۴۵ هزار جریب زمین این ریاست، حد اقل دو هزار و ۳۶۸ جریب زمین از سوی زورمندان در ولایت هرات غصب شده است. به گفته‌ی وی، این زمین‌ها بیش‌تر از سوی متولیان زیارتگاه‌های مختلف در بخش‌های متفاوت شهر و ولسوالی‌های هرات غصب شده و سپس فروخته شده است.

آقای ضیایی می‌افزاید که از مجموع زمین‌های غصب شده‌ی این ریاست، از سال‌ها به این طرف فقط ۶۱ جریب زمین دوباره از غاصبان پس گرفته شده است و پرونده‌ی سایر زمین‌های غصب شده در اداره‌های عدلی و قضایی خاک می‌خورد.

 

نارضایتی شورای ولایتی هرات

با این‌که دولت از توانش برای مبارزه با زمین‌خواران و غاصبان زمین می‌گوید، اما شورای ولایتی هرات توان دولت را در مبارزه با مافیای زمین چشم‌گیر نمی‌داند. سردارمحمد بهادری، عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید که توان دولت برای جلوگیری از غصب زمین و پس‌گرفتن زمین‌هایی که تا غصب‌شده اند، ضعیف است. آقای بهادری می‌افزاید که زمین‌های مختلفی در نقاط شرقی، غربی، جنوبی و شمالی هرات با حمایت شماری از کارمندان دولتی غصب شده و هر کدام آنان همین اکنون وظیفه‌های بلند دولتی دارند.

او هم‌چنان می‌افزاید که در برخی موارد دیده شده که به صورت دوام‌دار کوه‌پایه‌های نزدیک به مرکز شهر و نواحی مرزی ولسوالی خاک‌برداری می‌شود و سپس به مرور زمان مافیای زمین نقشه‌ی غصب آن را عملی می‌کنند.

با آن‌که اداره محلی هرات خبر داده که طی سال‌های گذشته چندین کارمند دولتی که در پرونده‌های غصب زمین دست داشتند، بازداشت شده‌اند و پرونده‌های‌شان محول به مراجع عدلی و قضایی شده است اما از دید آقای بهادری، «سهل‌انگاری و تبانی» برخی از کارمندان دولتی هنوز در غصب زمین‌های هرات پررنگ است و زمینه را برای آسان‌تر کردن غصب زمین فراهم می‌کند.

با تمام این‌ها ریاست اراضی هرات تنها مرجع ثبت و تشخیص زمین‌های سفید از زمین‌های غصب شده به حساب می‌رود، اما با مراجعه به این ریاست، به ما گفته شد که اسناد چگونه‌گی غصب زمین‌ها و متراژ دقیق آن محرم است و نباید همه‌گانی شود.

خواستیم با حارث اخترزاده، رییس اداره‌ی اراضی هرات در پیوند به موضوع غصب زمین در این ولایت، گفت‌وگو داشته باشیم اما او، حاضر به مصاحبه نشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن