انفجار پل‌ سوخته؛ داعش مسوولیت گرفت و طالبان از اهدای خون جلوگیری کردند

۸صبح، کابل: منابع به روزنامه ۸صبح می‌گویند که با وجود تلاش و اصرار زیاد، طالبان اجازه ندادند که مردم وارد شفاخانه شده و به زخمیان انفجار پل‌ سوخته خون بدهند.

این منابع می‌افزایند که شمار زیادی به ‌شمول اعضای خانواده‌های زخمیان، به شفاخانه محمدعلی جناح مراجعه کرده بودند تا وارد شفاخانه شده و به زخمیان خون اهدا کنند.

به گفته منابع، چندین «طالب مسلح  کیبل‌به‌دست» دروازه شفاخانه را بسته و با مراجعه‌کننده‌گان با خشونت برخورد کرده و به کسی اجازه نداده‌اند که وارد شفاخانه شود.

این منابع که خود نیز برای اهدای خون به شفاخانه رفته بودند، می‌گویند که حتا طالبان به مادران زخمیان اجازه ورود به شفاخانه را ندادند و با آنان خشونت کردند، در حالی که آن‌ها تضرع می‌کردند.

منابع می‌گویند که این اقدام طالبان، امکان از بین رفتن برخی از زخمیانی که نیاز شدید به خون دارند را افزایش می‌دهد.

براساس فهرستی که از این شفاخانه در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، دست‌کم ۱۳ زخمی و دو کشته به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

فهرست دیگری که از شفاخانه خصوصی فردوس، در نزدیکی رویداد منتشر شده، نیز نشان می‌دهد که ۲۲ زخمی به آن‌جا برای مداوا انتقال داده شده‌اند.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی‌ امنیه طالبان در کابل، اعلام کرده که در این رویداد دو تن جان باخته و ۲۲ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

اما مولوی ذبیح‌الله، آمر طالبان برای حوزه ششم امنیتی کابل، گفته است که در این انفجار سه تن جان باخته و ۷ تن زخمی شده‌اند.

با این حال منابع مردمی می‌گویند که دست‌کم در این انفجار ۱۲ تن کشته شده و بیش از ۳۰ تن دیگر جراحت برداشته‌اند.

از سویی هم، گروه داعش در سایت منسوب به این گروه، مسوولیت انفجار عصر امروز در پل‌ سوخته را برعهده گرفته است.

این گروه مسوولیت انفجار روز جمعه در میان عزاداران محرم در ساحه سرکاریز مربوط حوزه ششم امنیتی شهر کابل را که بیش از ۵۰ تن کشته و زخمی داشت، نیز برعهده گرفته بود.

دکمه بازگشت به بالا