اتحادیه اروپا با حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان مخالفت کرد

اتحادیه اروپا بار دیگر مخالفت این اتحادیه با حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های اشغالی جولان را اعلام کرد. فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی این اتحادیه، در سخنانی در پارلمان اروپا گفته است که تلاش‌ها برای تغییر مرزها با استفاده از نیروهای سیاسی بسیار خطرناک است. او افزوده است که اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغالی را به رسمیت نمی‌شناسد و این موضع که بارها تکرار شده است، در خصوص بلندی‌های جولان نیز مصداق پیدا می‌کند. خانم موگرینی تأکید کرده است که تغییر دادن مرزها با توسل به نیروهای سیاسی، یک ایده بسیار خطرناک است و به قوانین بین‌المللی باید تحت هر شرایطی احترام گذاشته شود. 

یک روز پیش از این سخنرانی، ۳۷ وزیر پیشین و رهبر اروپایی در نامه‌ای از فدریکا موگرینی خواسته بودند که بار دیگر بر مخالفت اتحادیه اروپا با حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان تأکید کند. این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا، در ۲۱ مارچ امسال اعلام کرد که حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد. به گزارش یورونیوز، این تصمیم آقای ترامپ، غافل‌گیرکننده و مغایر با موضع امریکا طی دهه‌های گذشته بوده است.

با این حال، فدریکا موگرینی در ادامه تصریح کرده است که موضع یک‌پارچه اتحادیه اروپا در قبال این قضیه، به معنای دشمنی با هیچ کشوری نیست. او دولت‌ها و مردم سه کشور اسرائیل، فلسطین و امریکا را از دوستان و شرکای این اتحادیه توصیف کرده است. خانم موگرینی افزوده است که اگر اتحادیه اروپا راه حل تشکیل دو کشور را نادیده بگیرد، می‌تواند تبعات زیان‌باری در خاورمیانه به همراه داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا