اتحادیه اروپا حمایت خود از افغانستان را به حفظ جمهوریت مشروط کرد؛ استقبال ارگ و واکنش طالبان

۸صبح، کابل: دولت افغانستان از تصمیم اخیر شورای اتحادیه‌ی اروپا برای حمایت از صلح و توسعه افغانستان، استقبال کرده است. گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای از حمایت اتحادیه اروپا از تلاش‌های صلح استقبال کرده، اما بخشی از تصمیم این اتحادیه را که در قالب یک اعلامیه منتشر شده است، نوعی مداخله در امور افغانستان خوانده است.

شورای اتحادیه اروپا روز گذشته در تصمیمی، حمایت مالی و سیاسی خود را به حفاظت از اصول و ارزش‌های جمهوری، دموکراسی و تقویت بیش‌تر آن در افغانستان مشروط کرده است.

این شورا بار دیگر بر تعهد سیاسی خود برای حمایت از مردم افغانستان و دست‌یابی به صلح، امنیت، ثبات، مردم‌سالاری، رفاه و خودکفایی تأکید کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که از تصمیم اتحادیه اروپا برای حمایت از روند صلح و توسعه افغانستان و نیز از این‌که در کنار مردم افغانستان باقی می‌ماند، استقبال می‌کند.

ارگ گفته است که روابط استراتژیک افغانستان و اتحادیه اروپا برای تقویت ارزش‌ها و مبارزه با تهدیدهای مشترک پابرجا خواهد ماند.

در خبرنامه ارگ آمده است: «اتحادیه اروپا از نظام جمهوری اسلامی افغانستان که بر مبنای خواست قاطبه ملت به میان آمده، حمایت کرده است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان با نیروهای ماموریت حمایت قاطع ناتو که کشورهای اتحادیه اروپا در آن عضویت داشته، مناسبات دوستانه، صمیمانه و دوام‌دار به خاطر تامین امنیت مشترک دارند».

گروه طالبان نیز گفته است که از اعلامیه حمایت اتحادیه اروپا برای حمایت از تلاش‌های صلح استقبال می‌کند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اما گفته است که «بعضی نکات» این اعلامیه با «حق استقلال» افغان‌ها در تضاد است.

او گفته است که براساس توافق‌نامه صلح که میان امریکا و طالبان در دهم ماه حوت سال گذشته امضا شد، امریکا و متحدانش متعهد شده‌اند که در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کنند. سخنگوی طالبان از این اتحادیه خواسته است که اصل بین‌المللی عدم مداخله در امور دیگران را رعایت کنند تا تلاش‌های صلح صدمه نبیند.

با این حال، اتحادیه اروپا تأکید کرده است که از توافق سیاسی که از راه مذاکره به دست آید و منجر به صلح پایدار شود و دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته در زمینه دموکراسی و حقوق بشر را بیش از پیش تقویت کند، حمایت می‌کند. این نهاد هم‌چنان بر آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس بشردوستانه برای متمرکز ساختن تلاش‌ها بر مقابله با شیوع ویروس کرونا، تأکید کرده است.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، ابراز خوش‌بینی کرده است که تا دو هفته آینده مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن