اتحادیه اروپا «نتیجه انتخابات» را به محمداشرف غنی تبریک گفت

۸صبح، کابل: در نخستین واکنش جهانی به اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، اتحادیه اروپا اعلام نتیجه این انتخابات را به محمداشرف غنی تبریک گفته است.

جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز چهارشنبه، سی‌ام دلو، در یک تماس تلفنی با محمداشرف غنی نتیجه روند انتخابات را تبریک گفته و تأکید کرده است که آماده همکاری با حکومت آینده است.

کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو با نشر نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، محمداشرف غنی را پیروز اعلام کرد. او در این انتخابات ۵۰.۶۴ درصد آرا را به دست آورده است.

در اعلامیه اتحادیه اروپا که درباره تماس تلفنی جوزف بورل با محمداشرف غنی به نشر رسیده است، از پایان انتخابات که زمان طولانی برای اعلام نتیجه نهایی آن سپری شد، استقبال شده است.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه از اظهارات محمداشرف غنی درباره ایجاد حکومت فراگیر و این که رقیب کسی نیست، استقبال کرده است.

طبق اعلامیه اتحادیه اروپا، آقای بورل گفته است که از چارچوب قانون اساسی و نهادی در افغانستان حمایت می‌کند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جانب دیگر پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح را یک «فرصت» توصیف کرده است و افزوده است که این فرصت نباید از دست برود. او ضمن اعلام آماده‌گی برای روند صلح، گفته است که اولویت کنونی «یک‌پارچگی» برای حمایت از یک روند فراگیر صلح خواهد بود.

این در حالی است که بسیاری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از جمله عبدالله عبدالله نسبت به نتیجه این انتخابات معترض هستند.

عبدالله عبدالله که در نتیجه نهایی انتخابات مطابق اعلام کمیسیون مستقل انتخابات ۳۹٫۵۲ درصد آرا را به دست آورده است، اعلام پیروزی کرده و از ایجاد حکومت فراگیر «ثبات و هم‌گرایی» خبر داده است.

عبدالله عبدالله در نامه‌ای به سازمان‌های بین‌المللی و سفارت‌خانه‌های مقیم کابل خواهان «بی‌طرفی کامل» این نهادها در پیوند به نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن