فرار جنگ‌جویان طالبان از لوای بامیان پس از جنگ بلخاب؛ ۱۵۰ غیرنظامی در بلخاب کشته شدند

۸صبح، بامیان

به نقل از منابع مردمی در بلخاب، بیش از ۱۵۰ تن به شمول غیرنظامیان از سوی طالبان پشتون‌تبار در این ولسوالی کشته شده‌اند. در همین حال شماری دیگر از باشنده‌گان ولسوالی بلخاب ناپدید هستند. منابع می‌گویند که در روستاهای این ولسوالی، هنوز اجساد جوانان روی زمین مانده است و طالبان اجازه تشییع و تدفین نمی‌دهند. از سوی دیگر، منابع می‌گویند که طالبان شبکه‌های مخابراتی را در این ولسوالی قطع و از ورود نهادهای امدادرسان ممانعت کرده‌اند.

منابع محلی ادعا می‌کنند که در جریان یورش جنگ‌جویان طالبان بالای ولسوالی بلخاب، بیش از ۱۵۰ غیر‌نظامی کشته شده‌اند. منابع می‌افزایند که صدها روستا خالی از سکنه شده‌اند و زنان، کودکان و مردان در کوه‌ها آواره هستند. این آواره‌گان به کمک‌های اولیه شدیداً نیاز دارند.

پیش از این نهاد‌های حقوق بشری فهرستی از کشته‌گان‌ غیرنظامیان از سوی طالبان‌ تفنگ‌دار را به نهاد‌های بین‌المللی فرستاده‌اند.

در همین حال به نقل از منابعی که به دلیل مصونیت جانی‌اش نمی‌خواهند نامی از آن‌ها ‌گرفته شود، ۱۳ تن که از ترس طالبان به مسجدی در ییلاق چنارک پنهان شده بوده‌اند، به‌صورت دسته‌جمعی از سوی طالبان تیر‌باران شده و اکنون اجساد‌شان در میدان باقی مانده است.

گزارش‌ها می‌رساند که در روستاهای توغی، دهنه، شیرقلعه، لرکرد و دیگر روستاهای اطراف آن‌ها، ده‌ها جسد که اکثر‌شان جوان هستند، افتاده است و کسی نمی‌تواند اجساد را بردارد. منابع دیگر به روزنامه ۸صبح می‌گویند که بسیاری از جوانان از سوی طالبان پس از بازداشت، کشته شده‌اند.

مسوولان طالبان از جریان آغاز و ختم عملیات تصفیو‌ی‌شان سخن گفته بودند، اما از آمار بازداشت‌ شده‌گان و تلفات جانی افراد مولوی مهدی مجاهد سخن بر لب ناوردند. باور‌ها بر این است که طالبان افراد بازداشت‌ شده‌ را با ضرب ‌گلوله می‌کشند.

براساس گزارش‌های مردمی، آمار کشته‌گان غیر‌نظامیان در ولسوالی بلخاب بیش از ۱۵۰ تن است؛ اما تا اکنون منابع رسمی این آمار درشت کشتار غیرنظامیان را تایید نکرده‌اند. از سوی دیگر، گفته می‌شود سازمان ملل، صلیب سرخ و نهادهای حقوق بشری اجازه نیافته‌اند که به ولسوالی بلخاب بروند و از وضعیت جنگ گزارش تهیه کنند.

کمسیون حقوق بشر افغانستان که از سوی طالبان ملغا اعلام شده، در تازه‌ترین اعلامیه خود روز سه‌شنبه، ۷ سرطان، گفته است که بر‌بنیاد اسناد و مدارک مستند، طالبان غیرنظامیان را قصداً تیر‌باران کرده و خانه‌های‌شان را به آتش کشیده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر گفته است که طالبان با قطع شبکه‌های مخابراتی، دسترسی به اطلاعات در ولسوالی بلخاب را محدود کرده‌اند.

این کمیسیون همچنان از نهادهای امداد‌رسان خواسته است که برنامه‌های امداد‌رسانی را در شرایط سخت و دشوار به مردم ولسوالی بلخاب روی دست گیرند.

طالبان یک هفته قبل بالای مولوی مهدی مجاهد، تنها فرمانده هزاره‌تبار‌شان، یورش بردند و در این یک هفته مردم عام در ولسوالی بلخاب تلفات و خسارات سنگینی را متحمل شده‌اند.

تلویزیون ملی افغانستان که زیر کنترل طالبان است، دو روز پیش گزارشی را منتشر کرده که در آن والی سرپل، مولوی مهدی و همراهانش را باغی می‌خواند و می‌گوید که این ولسوالی بدون هیچ آسیبی به غیرنظامیان، از وجود آنان تصفیه شده است.

پس از یورش جنگ‌جویان طالبان پشتون‌تبار بر ولسوالی بلخاب ولایت سرپل و کشتار غیرنظامیان از سوی این گروه، واکنش‌های زیادی خلق شد. براساس گزارش روزنامه ۸صبح، نظامیان لوای طالبان در بامیان، سلاح‌شان را به زمین گذاشته و فرار کرده‌اند.

منابع از ‎ولایت بامیان می‌گویند که لوای نظامی بامیان که تعداد افراد آن به ۳۶۰ تن می‌رسید، بعد از جنگ ‎ولسوالی بلخاب و تبلیغات جنگ در بامیان، به بهانه این‌که هفت ماه معاش برای‌شان پرداخته نشده است، سلاح‌‌شان را به زمین گذاشته و محل وظیفه‌شان را ترک کرده‌اند.

بربنیاد گزارش‌های منابع معتبر، نیرو‌‌های طالبان در این لوا به ۳۶۰ تن می‌رسید، اما اکنون تنها ۲۰ تن آن‌ها باقی مانده و متباقی ترک وظیفه کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا