امیر قطر برای برقراری ارتباط میان امریکا و ایران، به تهران سفر کرد

شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر، در یک سفر از پیش اعلام‌ ناشده، به روز پنج‌شنبه، ۲۲ ثور، وارد تهران شد و با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر و ابراهیم رییسی، رییس جمهور این کشور، دیدار کرده است.

رسانه‌های ایرانی جزییات گفت‌وگوی این مقام قطری با جانب ایران را منتشر نکرده، اما گفته که در زمینه برقراری تسهیلات برای شهروندان دو کشور در بازی‌های جام‌ جهانی صحبت شده است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر، به شبکه خبری الجزیره گفته که محور مذاکرات هیات قطری در تهران، برقراری ثبات در منطقه و ورود به گفت‌وگو‌های منطقه‌ای است.

اما برخی از منابع و رسانه‌های غربی هدف این سفر را برقراری ارتباط میان ایران و امریکا در موضوع برجام عنوان کرده‌اند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته که امیر قطر در تلاش است تا ایران و امریکا را در مذاکرات برجام به یک راه‌ میانه متقاعد کند.

مذاکرات بازگشت به برجام که از چندی به این‌ سو متوقف شده است، گفته می‌شود که علت اصلی آن پافشاری ایران بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی امریکا است.

ایران پس از خروج امریکا از برجام به‌صورت تدریجی از تعهدات برجامی خود دست کشیده و بیم آن می‌رود که به نقطه غیرقابل بازگشت در تولید یورانیوم غنی‌ شده برسد.

قطر از جمله متحدان نزدیک ایالات متحده امریکا در منطقه است که از چندی به‌ این‌ سو تلاش‌های دیپلماتیک خود برای نزدیک کردن ایران و امریکا در مذاکرات برجام را روی دست گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا