یازدهمین فارغ‌التحصیل کالج شاهی بریتانیا به کشور بر می‌گردد

۸صبح، کابل: عبدالمقیم عبدالرحیم‌زی، یازدهمین نماینده‌ی افغانستان و اولین نماینده‌ی وزارت امور داخله از کالج شاهی مطالعات امنیتی و دفاعی بریتانیا، توانست موفقانه سند فراغت خود را به دست آورد. او قرار است در هفته‌ی پیشرو به کشور بر گردد و اندوخته‌هایش را در میدان عمل پیاده کند.

عبدالمقیم عبدالرحیم‌زی یگانه افسر نظامى افغانستان است که سه سال قبل با تکمیل شرایط و سپری کردن امتحان ورودی و اخذ نتایج مطلوب به این کالج راه پیدا کرد. او در شمار ۱۰۷ افسر نظامی و مامورین عالی ‌رتبه‌ی ملکی کشورهای مختلف جهان به شمول بریتانیا، امریکا، کانادا، استرالیا، چین، هند و پاکستان در کالج شاهی مطالعات امنیتی و دفاعی بریتانیا توانست تحصیلاتش را موفقانه به اتمام برساند.

آن طور که خود آقای عبدالرحیم‌زی می‌گوید، بیشتر تمرکز آن‌ها در این دوره‌ی تحصیلی بر بخش‌های امنیت بین‌المللی، ستراتیژی و ‌رهبری استراتژیک بوده است. به همین منظور او و دیگر همکلاسی‌هایش در جریان دوره‌ی تحصیلى به کشورهای بلجیم، ایالات متحده امریکا و سایر کشورها رفته و روی مؤلفه‌هایی چون صلح، ثبات و امنیت مطالعه و تحقیق کردند. 

همچنان به گفته‌ی عبدالرحیم‌زی، دانشجویان این کالج، در بخش‌های مختلف با دفتر اتحادیه‌ی اروپا، ناتو، بانک جهانی، صندوق وجهی پول، سازمان ملل متحد و دانشگاه ملی دفاعی امریکا برنامه‌ها و سیمینارهای مشترک داشته‌اند.

بخش دیگری از مواد درسی این دانشجویان به گفته‌ی عبدالرحیم‌زی این بوده که آن‌ها در رابطه به کشورهای بعد از جنگ و یا در حال جنگ مطالعه و تحقیق کنند و از تجارب به دست آمده برای کشورهای خویش بهره بجویند.

عبدالمقیم عبدالرحیم‌زی پایان‌نامه‌ی خود را در بخش‌ مطالعات استراتیژیک کشورهای افریقایی (افریقایی جنوبی، کینیا و ایتوپیا) به پایان رسانده است. عبدالرحیم‌زی می‌گوید، با آن که مایل بود پایان‌نامه‌اش را در مورد یکی از کشورهای جنوب آسیا تهیه کند، اما نظر به شرایط این کالج، دانشجویان نمی‌توانستند در مورد کشورهای خود و همجوارشان تحقیق کنند.

از همین رو او برخی از کشورهای افریقایی را به منظور تهیه‌ی پایان‌نامه انتخاب کرده و با سفر به این کشورها، چگونگی فقر حاکم در آن سرزمین‌ها، راه‌های رسیدن به صلح و ختم جنگ را به تحلیل و بررسی گرفته است. آقای عبدالرحیم‌زی امیدوار است تا از این تجارب در راستای تأمین امنیت، صلح و ثبات در کشور استفاده کند.

گفتتنی ا‌ست که عبدالمقیم عبدالرحیم‌زی، در بخش‌های مختلف وزارت امور داخله کار کرده است. او حدود پنج سال به عنوان رییس ارتباط خارجه‌ی وزارت داخله ماموریت اجرا کرده و حالا نیز انتظار دارد پس از بازگشت به کشور به عنوان عضو خانواده‌ی سکتور امنیتی کار کند.

کالج شاهی بریتانیا

کالج شاهی مطالعات امنیتی و دفاعی بریتانیا، از ۹۰ سال به این سو در لندن در چهار چوب اکادمی دفاعی بریتانیا فعالیت دارد و یکی از کالج‌های معتبر در بخش مطالعات امنیتی و دفاعی در جهان است.

این کالج در تربیه و آموزش رهبران آینده‌ی ملکی و‌ نظامی همه‌ساله حدود صد‌ تن از افسران عالی‌رتبه و یا معادل آن مامورین عالی‌رتبه ملکی را از کشورهای مختلف مطابق به شرایط پذیرفته شده‌ی خویش می‌پذیرد ‌و در راستای آماده ساختن و آموزش کدرها برای پذیرفتن مسئولیت‌های آینده، برنامه‌های خود را فراهم می‌کند.

این کالج در راستای تسهیلات و فراهم آوری آموزش‌های مسلکی و تخنیکی جهت بلند بردن قدرت و توانایی‌های فکری افسران در تحلیل و ارزیابی، مدیریت و رهبری، مطالعات دفاعی و امنیتی، امنیت بین‌المللی‌، استراتیژی و هدف ستراتیژیک افراد را آموزش می‌دهد. در این کالج چهره‌های معروف در بخش‌های ملکی و نظامی کشورهای مختلف جهان آموزش دیده‌اند.

نماینده‌های پشین افغانستان

بسیاری از کشورهای سعی می‌کنند با بودجه‌های خودشان نماینده‌های‌شان را جهت فراگیری تحصیل به کالج شاهی بریتانیا بفرستند، اما از آن جا که بریتانیا با افغانستان همکاری‌های نظامی و سیاسی دارد، همه‌ بودجه‌ی یازده تن از افرادی که به نمایندگی از افغانستان در این کالج به تحصیل پرداخته‌اند، از سوی دولت بریتانیا پرداخته شده است.

جنرال عتیق‌الله بریالی، جنرال پاینده محمدخان، جنرال فرید احمدی، شماری از دیپلمات‌های وزارت خارجه و همچنان برخی از جنرالان ریاست عمومی امنیت ملی کشور از فارغان همین کالج بریتانیا استند.

دیدگاه are closed.