«دیده‌بان انتخابات» از تقلب جلوگیری می‌کند

ثریا‭ ‬علی‌زاده

مسوولان شرکت «MEND» یا اصلاح افغانستان، اپلیکیشن «E-Watch» یا دیده‌بان انتخابات را به منظور ایجاد شفافیت و جلوگیری از تقلب در انتخابات ساخته‌اند.

علیرضا حسینی، مسوول این شرکت می‌گوید که جنگ،‌ فقر، بی‌کاری، ناامنی و فساد نتیجه انتخابات غیر شفاف و ناعادلانه هست. آقای حسینی افزود که آنان اپلیکیشن «ای‌واچ» را برای شهروندان، ناظران و نامزدان ساخته‌اند تا از تقلب احتمالی در انتخابات پیش رو جلوگیری صورت بگیرد. این اپلیکشین بر روی موبایل‌های هوشمند نصب می‌شود.

علیرضا حسینی تصریح کرد، ای‌واچ قادر است که صدا،‌ عکس و فلم را ضبط کند. با استفاده از این اپلیکشین شهروندان و ناظران هر نوع تقلب در پروسه انتخابات را به شکل مستند در قالب صدا، عکس و ویدیو ضبط می‌کنند و می‌توانند آن را به مرکز این شرکت انتقال داده دهند.

اپلیکیشن ای‌واچ به شکل آن‌‌لاین با شعار «هر شهروند یک ناظر» کار می‌کند. ناظران و شهروندان با استفاده از این اپلیکیشن در روی موبایل خود می‌توانند «حساب» ایجاد کنند. معلومات همه‌ی این حساب‌ها، در داده یا اطلاعات مرکزی شرکت «میند» ثبت می‌گردد.

علیرضا حسینی مسوول شرکت «میند» می‌گوید که این اطلاعات را پس از انتخابات با کمیسیون مستقل انتخابات، نهاد‌های ناظر انتخاباتی و نامزدان در میان می‌گذارند. شماری از نامزدان انتخابات مجلس نماینده‌گان می‌گویند که ناظران‌شان در روز انتخابات برای جلوگیری از تقلب از این اپلیکیشن استفاده خواهند کرد.

اقتداری یکی از نامزدان می‌گوید که ای‌واچ ابتکار قوی،‌ بی‌سابقه و به نفع مردم و پروسه انتخابات است. او افزود که این اپلیکیشن برای ایجاد شفافیت و جلوگیری از تقلب در انتخابات مؤثر تمام می‌شود.

اپلیکیشن ای‌واچ در طول شش ماه توسط کارمندان شرکت «میند» ساخته شده است. فرشاد میرزایی، معاون این شرکت می‌گوید که از اپلیکیشن ای‌واچ در کشور‌های جنوب افریقا هم استفاده می‌شود. آقای میرزایی افزود که هزینه ساخت این اپلیکشین برای آنان ۲۰ هزار دالر امریکایی بوده است. قرار است این اپلیکیشن روز سه‌شنبه، ۲۴ میزان در گوگل آپلود و در اختیار همه‌گان قرار بگیرد.

 

از لحاظ حقوقی صلاحیت استفاده را داریم

مسوولان شرکت میند در نشست خبری خود روز یک‌شنبه، ۲۲ میزان خاطر نشان کردند که نامزدان، ناظران و شهروندان حق استفاده از این اپلیکیشن را دارند. به قول آنان کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که مانع خاصی در برابر استفاده از این اپلیکیشن در روز انتخابات وجود ندارد.

 

اعتماد کافی به بایومتریک وجود ندارد

با آن که کمیسیون مستقل انتخابات، سیستم بایومتریک یا انگشت‌نگاری را برای روز انتخابات فعال کرده است، اما هنوز هم شماری از نامزدان و نهاد‌های ناظر انتخاباتی اعتماد کافی به این سیستم ندارند.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور یا فیفا می‌گوید، نگران‌اند که سیستم بایومتریک و کارمندان کمیسیون ظرفیت تشخیص و تثبیت آرای تکراری و باطل را  دارد یا خیر. آقای رشید افزود: «بحث اعتماد همین موضوع برای ما قابل تردید است.» او هم‌چنان گفت که برای استفاده از سیستم بایومتریک افراد مسلکی و تخصصی باید گماشته شوند و با توجه به ضیقی وقت، آموزش این افراد برای کمیسیون دشوار خواهد بود. یوسف رشید خاطر نشان کرد که مصونیت دستگاه‌های بایومتریک هم مهم است، چون باید مورد سؤاستفاده قرار نگیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات پس از تلاش‌ احزاب و شماری از نامزدان، تصمیم گرفت که رأی‌دهنده‌گان در روز انتخابات به منظور جلوگیری از تقلب انگشت‌نگاری شوند. شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی نیز می‌گویند که هنوز اعتماد کامل به سیستم بایومتریک ندارند و کمیسیون انتخابات باید تلاش بیش‌تر برای جلوگیری از تقلب روی دست گیرد.

نورالرحمن اخلاقی، عضو احزاب و جریان‌های سیاسی می‌گوید که دستگاه بایومتریک توان تشخیص عکس‌ها را ندارد. آقای اخلاقی افزود: «سیستم بایومتریک توان تشخیص عکس‌های مشابه را ندارد، یعنی اگر یک نفر چند بار عکس بگیرد و رأی بدهد، این سیستم نمی‌تواند تشخیص بدهد.»

از جانب دیگر محمدلطیف فیاض، نامزد مجلس نماینده‌گان از کابل می‌گوید که آنان نیز از چگونه‌گی کارکرد دقیق دستگاه‌های بایومتریک نگران‌اند. آقای فیاض افزود که کمیسیون انتخابات باید توضیحات لازم را برای آنان بدهد که چگونه سیستم بایومتریک جلو آرای تکراری و تقلبی را می‌گیرد.

 

چهره و انگشت رأی‌دهنده‌گان شناسایی می‌شود

با توجه به نگرانی‌های احزاب و نامزدان مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که دستگاه‌های بایومتریک می‌توانند چهره و انگشت رأی‌دهنده‌گان را شناسایی کنند. این کمیسیون می‌گوید که این دستگاه‌ها در کنار آن، از استعمال رأی‌های تکراری جلوگیری می‌کنند.

این مقام‌ها گفته‌اند: «دستگاه بایومتریک ممکن است در صورت آفلاین بودن توان شناسایی انگشت‌هایی را که دو دفعه رأی داده باشند، نداشته باشد ولی همین معلومات به سرور اصلی انتقال پیدا کند سیستم دو انگشت از یک شخص را قبول نمی‌کند و رد می‌کند و هم‌زمان چهره‌ی شخص را نیز شناسایی خواهد کرد.» سیدحفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان گفت که تا کنون تیم آموزشی کمیسیون، چگونه‌گی استفاده از سیستم بایومتریک را برای ۲۱ هزار کارمند آموزش داده و روند آموزش‌دهی آنان هم‌چنان ادامه دارد.

 

کسی که برای تذکره‌اش عکس گرفته، چرا برای رأی‌دهی عکس نمی‌گیرد؟

کمیسیون مستقل انتخابات بنا بر مشکلات اجتماعی و فرهنگی اعلام کرده است که درج عکس خانم‌ها در دستگاه‌های بایومتریک اختیاری است. این کمیسیون می‌گوید که انگشت رأی‌دهنده‌گان ثبت می‌شود و آنان بدون عکس هم نمی‌توانند تقلب کنند.

این تصمیم کمیسیون انتخابات واکنش شماری از نامزدان و نهاد‌های ناظر انتخاباتی و احزاب را برانگیختانده است. یوسف رشید رییس اجرایی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور می‌گوید که در فیصله اول کمیسیون انتخابات درج عکس خانم‌ها در دستگاه‌های بایومتریک ضروری بود، ولی حالا با تناقض کمیسیون انتخابات درج عکس خانم‌ها را اختیاری اعلام می‌کند.

آقای رشید افزود: «برای ما این تصمیم کمیسیون قناعت‌بخش نیست، خانم‌ها در تذکره‌های‌شان عکس دارند و اگر عکس‌شان گرفته شود، هم مشکلی نیست.»

در همین حال عارفه سلطانی، فعال حقوق زن می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات مسوول است که آرای زنان را حفاظت کند. به قول او، زنان در نقاط دوردست کشور، استقلالیت رأی‌دهی ندارند. او هم‌چنان گفت: «در انتخابات گذشته شوهر جای خانم و پسر جای مادر خود رأی داده بود، مشروعیت انتخابات زیر سوال رفته بود، در این دور شمار کارمندان زن باید افزایش داده شود، عکس توسط خود زن گرفته شود، در این صورت برای خانم‌ها مشکلی ایجاد نخواهد شد.»

با این حال پرسشی پیش می‌آید در جایی که عکس‌گیری از زنان برای انتخابات امری پذیرفته شده نباشد،‌آیا رأی‌دهی زنان امری پذیرفته شده خواهد بود؟

با این حال قرار است که انتخابات مجلس نماینده‌گان به تاریخ بیست‌وهشتم میزان با حضور بیش از دو هزار و ۵۰۰  نامزد در ۳۳ ولایت کشور برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن