روند گزینش رییس مجلس؛ سرنوشت سه رأی معلوم نیست

۸صبح، کابل: دومین دور انتخابات مجلس نماینده‌گان برای تعیین رییس، برگزار شد. در این انتخابات، میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی برای تصدی کرسی ریاست پارلمان نامزد بودند. در نشست امروز (شنبه، ۲۸ ثور) ۲۴۷ عضو مجلس نماینده‌گان شرکت کرده بودند. میررحمان رحمانی در این دور ۱۲۳ رأی و کمال‌ناصر اصولی ۵۵ رأی را به دست آورد‌. در این انتخابات ۵۳ رأی باطل و ۱۳ رأی سفید اعلام شد. هم‌چنان از سرنوشت سه رأی تاکنون معلوم نیست.

گفته شده است که دو رای گم و یک رای ورق سفید است.

در همین حال، یک عضو مجلس نماینده‌گان تأیید کرده است که معلوم نبودن سرنوشت این رأی‌ها، پس از شمارش در داخل تالار پارلمان جنجالی شده است. برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان گفته‌اند که میررحمان رحمانی به عنوان رییس انتخاب شده‌اند، اما برخی دیگر آن را نپذیرفته است.

نخستین دور این انتخابات روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شده بود. در دور نخست، چهار تن برای تصدی کرسی ریاست مجلس نامزد بودند؛ اما در دور دوم تنها میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی که در دور نخست بیش‌ترین رأی را به دست آورده بودند، با هم رقابت کردند. میرویس یاسینی و عمرنصیر مجددی که در دور نخست رأی کم‌تر به دست آورده بودند، به دور دوم انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان راه نیافتند. برای تصدی کرسی ریاست مجلس نماینده‌گان، به رأی «۵۰+۱» اعضای حاضر این مجلس نیاز است.

در نخستین دور انتخابات مجلس نماینده‌گان، میررحمان رحمانی با ۷۵ رأی و کمال‌ناصر اصولی با ۶۹ رأی دو نامزد پیشتاز شناخته شدند. میرویس یاسینی با ۵۹ رأی و عمر‌نصیر مجددی با کسب هفت رأی، از فهرست نامزدان ریاست مجلس نماینده‌گان حذف شدند.

انتخابات هیأت اداری دور گذشته مجلس حدود یک ماه طول کشید و سرانجام عبدالرووف ابراهیمی، ‌از نماینده‌گان اوزبیک، به شکل علنی توسط نماینده‌گان به عنوان رییس مجلس برگزیده شد.

 

دکمه بازگشت به بالا