کمیسیون شکایات انتخاباتی برای استخدام شش هزار ناظرش بودجه ندارد

۸صبح، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی برای استخدام دست‌کم شش هزار ناظر این کمیسیون بودجه ندارد. دین‌محمد عظیمی، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی در دیداری با پیری مایدون، سفیر و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان از نبود بودجه برای استخدام دست‌کم شش هزار ناظر این کمیسیون ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون  شکایات انتخاباتی در خبرنامه‌ای  از دیدار اعضای رهبری کمیسیون شکایات انتخاباتی با آقای مایدون خبر داده است. این دیدار روز چهارشنبه، شانزدهم اسد انجام شده است. اعضای کمیسیون شکایت انتخاباتی در این دیدار در مورد فعالیت‌ها و برنامه‌های عملیاتی این کمیسیون برای رسیده‌گی به شکایات انتخابات ریاست جمهوری بحث کرده و به نماینده اتحادیه اروپا معلومات داده‌اند.

در بخشی از خبرنامه آمده است که دین‌محمد عظیمی، معاون این کمیسیون ضمن ارایه معلومات در مورد ثبت و رسیده‌گی به شکایات دوره‌های قبل از آغاز کمپین و نیز در جریان کمپین‌های انتخاباتی، به نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان، از نبود بودجه برای استخدام دست‌کم شش هزار ناظر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ابراز نگرانی کرده و گفته است که موجودیت این ناظران در تامین عدالت انتخاباتی اثرگذار است.

در همین حال، محمدقاسم الیاسی، سخنگو و دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که شش هزار ناظر این کمیسیون سرانجام استخدام خواهد شد. به گفته او، پیش‌تر همکاران بین‌المللی انتخابات وعده کرده بودند که  بودجه استخدام ناظران کمیسیون شکایات انتخاباتی را پرداخت خواهند کرد. او تصریح کرد که در صورتی که همکاران بین‌المللی بودجه استخدام شش هزار ناظر انتخاباتی را پرداخت نکنند، حکومت افغانستان متقبل پرداخت این هزینه خواهد شد و ناظران کمیسیون شکایات انتخاباتی استخدام می‌شوند.

در دیداری که اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی با نماینده اتحادیه اروپا داشته‌اند، تامین امنیت محلات رأی‌دهی، تهدیدات امنیتی دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی، کمبود نیروی متخصص به دلیل نبود بودجه برای ارتقای ظرفیت کارمندان، کمبود جای برای دفتر مرکزی کمیسیون، نبود بودجه برای استخدام ناظران و خریداری گوشی‌های هوشمند را از چالش‌ها و مشکلات عمده کمیسیون شکایات انتخاباتی بر شمرده‌اند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان وعده کرده است که برای حل مشکلات این کمیسیون همکاری می‌کند.

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام نکرده‌اند که چه مقدار کمبود بودجه در این بخش‌ها دارند.

برای انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، ۱۴۹ میلیون دالر بودجه تعیین شده است که ۹۰ میلیون دالر آن از بودجه دولت افغانستان تأمین خواهد شد. به همین ترتیب ۵۹ میلیون دالر دیگر آن از سوی همکاران بین‌المللی افغانستان پرداخت می‌شود. از مجموع بودجه‌ای که قرار است جامعه جهانی برای انتخابات افغانستان پرداخت کند، ۲۹ میلیون دالر آن را امریکا بر عهده گرفته است. بودجه‌ای را که جامعه جهانی در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار می‌دهد، بیش‌تر در بخش عملیاتی به مصرف خواهد رسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن