کمیسیون انتخابات از احتمال تمدید تقویم انتخاباتی خبر داد

۸صبح، کابل: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که این کمیسیون روی طرح تمدید تقویم انتخاباتی کار می‌کند و مشورت‌ها در مورد مدت زمانی این تمدید با نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات، احزاب سیاسی و کشورهای حمایت‌کننده جریان دارد و تا دو روز دیگر تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد اعلام خواهد شد.

مولانا محمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، روز یک‌شنبه، ۲۶ حوت، در یک نشست خبری گفت: «مشکلی که پیش‌روی ما است، بحث تطبیق تقویم انتخابات است که ما از تقویم انتخاباتی تقریباً شانزده روز عقب مانده‌ایم. در دهم حوت ثبت‌ نام مجدد رأی‌دهنده‌گان و ثبت‌ نام نامزدان انتخابات پارلمانی ولایت غزنی باید آغاز می‌شد که بنا به تغییراتی که همه ما شاهد هستیم، این کار معطل شد.»

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات، نحوه و استفاده از تکنولوژی بایومتریک در روند ثبت ‌نام‌ رأی‌دهنده‌گان و هم‌چنان به‌کارگیری از آن در روز رأی‌دهی را از چالش‌هایی دانست که سبب شده است تا کمیسیون روی طرح تمدید تقویم انتخاباتی کار کند. او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات روی مدت زمانی تمدید تقویم انتخاباتی کار می‌کند تا نیاز به تمدید و تعویق دوباره در این روند نشود. به گفته او، کمیسیون مستقل انتخابات تا دو روز دیگر براساس قانون وقت دارد تا در مورد طرح تمدید تقویم انتخاباتی تصمیم خود را اعلام کند.

از جانب دیگر، این عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفت که با اداره احصاییه مرکزی روی استفاده از دستگاه‌های بایومتریک که در کمیسیون موجود است، به توافق رسیده است تا در روند ثبت‌ نام مجدد رأی‌دهنده‌گان از آن کار گرفته شود.

مولانا محمد عبدالله هم‌چنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات پیش‌نویس طرح تغییر نظام انتخاباتی از سیستم کنونی به سیستم مختلط را در آینده نزدیک به کابینه حکومت وحدت ملی می‌فرستد.

این در حالی است که روز گذشته محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری کشور گفته بود که استفاده از تکنولوژی بایومتریک، تغییر نظام انتخاباتی و تطبیق تقویم انتخابات ریاست جمهوری، از اولویت‌های اساسی کمیسیون مستقل انتخابات است.

در همین حال، کمیسیون مستقل انتخابات از اعلام شدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی سه ولایت کشور شامل هرات، پکتیکا، بلخ و حوزه انتخاباتی اهل هنود تا پایان هفته جاری خبر داده است. مولا محمد عبدالله گفت که نتایج نهایی این سه ولایت از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به کمیسیون مستقل انتخابات رسیده است و تطبیقات روی آن جریان دارد و به زودی این نتایج اعلام خواهد شد.

انتخابات پارلمانی در ۳۳ ولایت به استثنای غزنی در ۲۸ و ۲۹ میزان سال روان برگزار شد. این انتخابات با چالش‌های فنی و مدیریتی زیادی به همراه بود.

بر‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان در نوزدهم عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس اعلام شود، اما با گذشت نزدیک به پنج ماه از برگزاری آن، تاکنون نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان همه ولایات کشور اعلام نشده است.

 

دکمه بازگشت به بالا