تلاش‌های علمای پاکستان در سفر کابل برای کشاندن طالبان پاکستانی به روند صلح بی‌نتیجه است

۸صبح، کابل: مفتی تقی عثمانی که از چند روز به این‌سو در کابل به سر می‌برد، با ملا حسن آخوند، ریس‌الوزاری طالبان افغانستان و همچنان نور‌ولی محسود، رهبر طالبان پاکستانی، دیدار کرده است.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان، روز چهارشنبه، ۵ اسد، گزارش کرده که علمای پاکستانی در دیدار با ملا حسن آخوند از حاکمیت طالبان خرسندی و برای «تحکیم بیشتر آن دعا کرده‌اند.»

ملا حسن آخوند، رییس‌الوزرای طالبان افغانستان، نیز گفته که «اکنون در افغانستان علما حاکم هستند و آنان نسبت به هر کسی دیگر به ارزش و ضرورت علم بیشتر آگاه‌اند.»

طبق این گزارش، علمای پاکستانی در رابطه به تحکیم هرچه بیشتر روابط دوستانه با دیگر کشورها به رییس‌الوزرای طالبان مشورت داده‌اند.

از سویی هم، روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان گزارش کرده که مفتی تقی عثمانی با نور‌ولی محسود، رهبر طالبان پاکستانی، در کابل دیدار کرده است.

این رسانه به نقل از منابع خود در میان طالبان پاکستانی، این دیدار را بی‌نتیجه خوانده و گفته که او نتوانسته قناعت رهبر طالبان پاکستانی را حاصل کند تا در مذاکرات صلح نرمش نشان دهد.

براساس گزارش این رسانه، تا زمانی که طالبان پاکستانی تضمین‌های مشخصی از مقام‌های نظامی پاکستان دریافت نکرده باشند، آنان به دیدار با علما اهمیت نمی‌دهند.

گفتنی است که مفتی عثمانی روز دوشنبه در راس یک هیات از علمای دینی پاکستان به کابل آمد و هدف از این سفر متقاعد کردن طالبان پاکستانی به آتش‌بس و دست کشیدن از جنگ گفته شده است.

دکمه بازگشت به بالا