دادستانی هالند برای فرمانده پیشین زندان پلچرخی ۱۲ سال حبس تقاضا کرده است

۸صبح، کابل: دادستانی هالند برای عبدالرزاق عارف، شهروند افغان-هالندی که متهم به جنایات جنگی از جمله شکنجه و اعدام زندانیان سیاسی هنگام ماموریتش در زندان پلچرخی است، ۱۲ سال حبس تقاضا کرده است.

در ادامه پرونده عبدالرزاق عارف، دادستان موظف در دادگاه پس از برگزاری جلسه محاکمه وی روز جمعه، ۲۹ دلو، از دادگاه برای این متهم ۱۲ سال حبس درخواست کرده است. او گفته است که اجرای این مجازات، تسلیت کوچکی به قربانیان خواهد بود.

دادستان موظف در دادگاه گفته است شماری از زندانیانی که عبدالرزاق عارف، فرمانده زندان‌شان بوده است، به‌صورت بی‌رحمانه شکنجه، تبعید و اعدام شدند.

وی افزوده است: «در زندان تحت حاکمیت متهم، شکنجه‌هایی چون کشیدن ناخن، شکستن دست، ضرب‌وشتم، قرار دادن زندانیان در آب سرد، شوک برقی و بی‌خواب نگهداشتن زندانیان امر عادی بوده است.»

این دادستان تصریح کرده است که زندانیان پس از شکنجه‌های زیاد، به محکمه‌ای ساخته‌گی برده می‌شده‌اند؛ جایی که حکم اعدام‌شان از قبل صادر شده بوده است.

او می‌گوید که متهم پس از آن‌که به هالند مهاجرت کرده، نامش را از عبدال رفیف به عبدالرزاق عارف تبدیل کرده و با پنهان‌کاری به زنده‌گی در این کشور ادامه داده است.

در همین حال، دادستان تأکید کرده است که عبدالرزاق، حین بازرسی هیأت خارجی از زندانیان در پلچرخی، آنان را به‌طور دلخواه جابه‌جا می‌کرده که خود نشان می‌دهد او به‌خوبی می‌دانسته است که شرایط این زنان با معیارهای جهانی مطابقت ندارد.

در همین حال، شاهدان عینی در دادگاه نیز به وظایف او در زندان اشاره کرده و گفته‌اند که وی مسوولیت امنیت، نظم، تفریح، غذا و شرایط بازداشت و نیز صلاحیت صدور فرمان شکنجه و مجازاتی مانند «کوته‌قلفی» را داشته است.

قربانیان گفته‌اند که عبدالرزاق، فرمانده زندان پلچرخی، «یک نوع دیکتاتور» بود.

یکی از زندانیان پیشین افزوده است: «بسیاری از دوستانم را که با من یک‌جا بازداشت شده بودند، در این زندان از دست داده‌ام و من این شکنجه روانی را تا آخر عمر با خود حمل می‌کنم.»

افزون بر این، دادستان گفته است که متهم هنگام ورود به هالند در مورد گذشته‌اش سکوت کرده و حتا قربانیان را تا کنون نیز در مورد کارهایی که او انجام داده، وادار به سکوت کرده است.

با این حال، دادستان تأکید کرده است که ۱۲ سال مجازات وی تسلی کوچک به قربانیان و هشداری برای عاملات «جنایات بین‌المللی» خواهد بود.

به این ترتیب، به گفته دادستانی کل هالند، شواهد کافی برای اثبات ماموریت او در «بدنام‌ترین» زندان افغانستان در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۰ وجود دارد.

در همین حال، دادستان گفته است که پس از استراق سمع مکالمات، وی در سال ۲۰۲۰ از پسرش خواسته است تا فردی را بیابد که خود را فرمانده زندان پلچرخی معرفی کند.

با این حال، عبدالرزاق عارف متهم به جنایت، در نشست محکمه بار دیگر گفته است که او عبدالرزاق نیست و چیزی را به خاطر نمی‌آورد. او در مواردی از پاسخ دادن به سوالات طفره رفته است.

متهم پس از جلسه اول دادگاهش حاضر به جلسه دیگر نشده و دفاعیه‌اش از سوی وکیلان مدافع او روز دوشنبه، ۲۱ فبروری، قرائت خواهد شد.

گفتنی است که عبدال رفیف ۷۶ ساله که در هالند زنده‌گی می‌کند، همان عبدالرزاق عارف است که در سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۰ دوران حکومت کمونیستی مسوول زندان پلچرخی در کابل بوده و متهم به شکنجه و اعدام مخالفان سیاسی دولت وقت است.

دکمه بازگشت به بالا