خشکسالی پای مسئولان را به نشست استجوابیه‌ی مجلس کشاند

تغییرات اقلیمی ‌و میزان پایین بارندگی در فصل زمستان سبب شده است تا سطح آب در کشور رسوب کند و برخی از ولایت‌ها با کمبود آب آشامیدنی و علوفه‌ی کافی برای مواشی‌شان مواجه شوند. این مسئله، نگرانی‌های جدی‌ مردم و کشاورزان را برانگیخته است. در پیوند به همین موضوع، مجلس نمایندگان روز دوشنبه (۲۶ سنبله) مسئولان وزارت‌های انرژی و آب، انکشاف دهات و زراعت، مالداری و آبیاری را استجواب کرد.

نمایندگان مردم در مجلس مسئولان را به کم‌کاری متهم می‌کنند و می‌گویند کم‌آبی معضل جدی است و وزارت خانه‌ها باید تدابیر جدی‌ای را برای مبارزه با این معضل روی دست گیرند.

صدیقه مبارز، نماینده‌ی مردم میدان وردک گفت در ساحه‌ی سید بچه کوه بیرون، میدان وردک مردم روزها منتظر نوبت هستند تا آب آشامیدنی به دست بیاورند. او افزود: «شمار زیادی از چشمه‌ها با هزینه‌ی کم نیاز به پاک‌کاری دارند، اما هیچ هیأتی از سوی مقام‌های محلی به این منطقه مراجعه نکرده‌ است.»

نظیفه ذکی، نماینده‌ی مردم کابل در مجلس گفت: «در ساحه‌ی گلباغ، ناحیه‌ی هفتم کابل چاه‌های عمیق به گونه‌ی غیرقانونی حفر شده و چاه‌های عمیق تمام آب‌های موجود در چاه‌های معمولی را خشک ساخته است.»

به باور نمایندگان مجلس در صورتی که مسئولان دولتی بدون داشتن برنامه‌ی منظم پیش بروند، خشکسالی‌ای که برای ده سال آینده پیشبینی شده است، فاجعه‌ی انسانی و اقتصادی را به بار خواهد آورد. همانند این دو نماینده‌ی مجلس، چند نماینده‌ی دیگر نیز از خشکسالی و آسیب‌های ناشی از آن در ولایت‌های‌شان یاد کردند و خواهان توجه مسئولان مربوط به این بخش شدند، اما مسئولان می‌گویند خشکسالی و کمبود آب یک پدیده‌ی طبیعی است و از کنترول حکومت‌ها خارج است. به باور آنان، رسیدگی به خشکسالی به ۷ بخش تقسیم شده است و وزارت‌‌ها تا حد توان تلاش خود را برای رفع مشکل به خرج خواهند داد. 

از آن جایی که نظارت و مدیریت آب آشامیدنی از مسئولیت‌های وزارت احیا و انکشاف دهات است، مجیب‌الرحمن کریمی، وزیر وزارت احیا و انکشاف دهات می‌گوید تا اکنون ۱۷ پروژه در پیوند به راه‌اندازی کاریز‌ها اجرا شده است و ۱۷ پروژه‌ی دیگر زیر کار است.

افزون بر آن، آقای کریمی‌ می‌گوید: «۷۶۸ بمبه‌ی دستی در قسمت‌های مختلف کشور و ۱۳۲ شبکه‌ی آبی که با معیارهای بین‌المللی مجهز اند، راه‌اندازی شده است.» او افزود: «۵۴ ذخیره‌ی آب و ۴۷۷ متر کانال را برای کنترول آب کندن‌کاری کرده‌ایم.»

مسئولان این وزارت می‌گویند کار ۳۸ حلقه چاه نیمه، ۱۳۶ حلقه چاه عمیق و احیای ۱۶۴ شبکه‌ی آب‌رسانی، ۱۲ باب ذخیره‌ی آب در جریان است و تا پایان این سال تکمیل خواهند شد.

این در حالی است که آمارهای رسمی دولت نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۱۴۰۰ نفر در نتیجه‌ی خشکسالی به کمک‌های عاجل نیاز دارند و در آینده‌ی نزدیک شمار این نیازمندان به بیش از ۳ میلیون نفر خواهد رسید.

با این حال، نمایندگان مردم به پاسخ‌های مسئولان قناعت ندارند. آن‌ها می‌گویند نهادهای مربوطه باید هرچه زودتر برنامه‌های‌شان را عملی بسازند. خداداد عرفانی، نماینده‌ی مردم غزنی در مجلس ضمن ابراز نگرانی از کمبود آب در غزنی گفت: «اگر مسئولان پیش از این اقدام می‌کردند، حال تا حدی از کمبود آب جلوگیری می‌شد.»

در همین حال حشمت غفور، معین و سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری نیز که در مجلس استجواب شده بود، گفت این وزارت روی حیات مواشی و تهیه‌ی گندم برای مردم بیشتر تمرکز کرده است. آقای غفور گفت: «گندم کافی در ذخایر خود داریم و این گندم در تفاهم با کمیته‌ی اضطرار ولایتی به افراد مستحق توزیع خواهد شد.»

پیش از این وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی گفته بود که نیاز مردم تنها گندم نیست. به گفته‌ی نجیب‌آقا فهیم، مردم به بسته‌های غذایی مکمل نیاز دارند.

آمارهای وزارت زراعت نشان می‌دهد که تا اکنون ۱۰۶ هزار متریک تن گندم به ولایت‌های مختلف توزیع شده است.

در کنار این همه، مواشی کشور سالانه به ۲۰ هزار متریک تن علوفه نیازد دارد. سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید این وزارت در نظر دارد ۲۰ هزار متریک تن علوفه را در سه مرحله توزیع کند تا دامداران از خشکسالی آسیب کمتری متقبل شوند.

پیش از این رییس جمهور غنی به وزارت‌ زراعت، آبیاری و مالداری، وزارت انکشاف دهات و وزارت آب و برق دستور داده بود که تا شش ماه بعد طرح جامعی را برای کنترول و مدیریت آب تهیه و به ارگ ارایه کند. حشمت غفور، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در این مورد گفت: «یک کمیسیون این طرح را آماده ساخته که ۳۰ میلیون دالر هزینه دارد و به زودی به رییس جمهور تقدیم می‌شود.»

تازه‌ترین گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نشان می‌دهد که ۲۰ تا ۳۰ درصد منابع آبی در ۱۰ ولایت کشور خشک شده ‌است. بر اساس این گزارش، خشکسالی بر شرایط ۲۲ ولایت کشور اثر گذاشته است.

بر اساس یافته‌های وزارت زراعت، پانزده ولایت در معرض خشکسالی درجه یک، شش ولایت خشکسالی درجه دو و سیزده ولایت دیگر در مرحله‌ی سوم با کم‌آبی مواجه است.

خان‌محمد تکل، سرپرست وزارت انرژی و آب نیز گفت که افغانستان ۶۲ درصد کمبود آب دارد و میزان بارندگی‌ها هم در سال جاری ۶۱ درصد می‌باشد. آقای تکل در مورد اقدام‌های این وزارت در قسمت حل مشکلات آب در کابل صحبت کرد و گفت که بند شاه‌توت و شاه و عروس در دستور کار این وزارت قرار دارد.

به گفته‌ی او، مشکلات بند شاه‌توت رفع شده و در آینده‌ی نزدیک کار این بند توسط کشور هند آغاز و تا ۵ سال دیگر به بهره‌برداری سپرده خواهد شد. او خاطرنشان کرد که با ساخت بند شاه‌توت و بند شاه و عروس مشکلات کم‌آبی در کابل مرفوع خواهد شد.

در همین حال، مسئولان وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی در نشست شورای وزیران از تبعات خشکسالی در شماری از ولایات هشدار دادند و خواستار توجه ویژه‌ی نهادهای مربوطه به بیجاشدگان و آسیب‌دیدگان خشکسالی شد.

با این حال، عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان از مسئولان مربوطه خواست تدابیر پیش‌گیرانه‌ای را برای جلوگیری از آسیب‌های بعدی خشکسالی روی دست گیرند؛ زیرا به باور نمایندگان مجلس در نبود امنیت، تبعات خشکسالی معضل جدی‌ای به بار خواهد آورد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن