توافق‌نامه دوحه ۱۳۵ روزه شد؛ خروج امریکا از پنج پایگاه و انتقاد طالبان از نقض توافق‌نامه

۸صبح، کابل: از توافق‌نامه صلح که بین امریکا و طالبان در دهم ماه حوت سال گذشته در قطر امضا شد، ۱۳۵ روز می‌گذرد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این روز را «نقطه عطف» در اجرای تعهدات توافق‌نامه صلح یاد کرده است. گروه طالبان اما به مناسبت این روز مواردی از نقض این توافق‌نامه را بر شمرده است و از آن انتقاد کرده است.

مذاکره‌کننده ارشد امریکا با طالبان روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم سرطان، در توییتی نوشت که امریکا به شدت تلاش کرده است تا مرحله اول تعهدات خود را بر اساس این توافق‌نامه انجام دهد. او از کاهش نیروهای امریکایی و ترک پنج پایگاه به عنوان بخشی از این تعهدات یاد کرده است. به گفته او، شمار نیروهای ناتو نیز به «شمار متناسب» کاهش یافته است.

بر اساس این توافق‌نامه، امریکا متعهد شده بود که شمار سربازان خود را در افغانستان تا ۱۳۵ روز به هشت هزار و ۶۰۰ سرباز کاهش می‌دهد.

خلیل‌زاد گفته است پیش‌رفت‌های بزرگی در زمینه رهایی زندانیان، هرچند به کندی صورت گرفته است. هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان در زمینه تدارکات مذاکرات بین‌الافغانی پیش‌رفت‌های خوبی داشته است.

با این حال، خلیل‌زاد گفته است که اجرای مرحله بعدی تعهدات امریکا مبتنی بر شرایط است و به پیش‌رفت‌های بیش‌تری در زمینه مبارزه با تروریسم نیاز است.

در همین حال، گروه طالبان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کاهش نیروهای امریکایی و متحدانش در افغانستان و خروج آن‌ها از پنج پایگاه نظامی یک گام مثبت است.

گروه طالبان اما گفته است که شرط اول این توافق‌نامه رهایی زندانیان بود که تاکنون به تعویق افتاده است و سبب تأخیر شروع مذاکرات بین‌الافغانی و کل روند صلح شده است.

در اعلامیه طالبان آمده است که تاکنون موضع حذف نام رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل نیز حل نشده است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان تأکید کرده است که افراد این گروه هیچ گونه حمله‌ای را علیه نیروهای خارجی بر اساس تعهدات خود در توافق‌نامه دوحه، در ۱۳۵ روز گذشته اجرا نکرده‌اند.

سخنگوی گروه طالبان افزوده است با وجودی که توافق‌نامه صراحت دارد که هر نوع تحرک نظامی در ساحات غیرجنگی متوقف شود، اما امریکایی‌ها و حامیان داخلی آن ساحات غیرجنگی را بمباران کرده‌اند.

بر اساس ادعای طالبان، امریکایی‌ها تنها در ۱۰ روز گذشته در ولایت‌های بادغیس، لوگر، میدان‌وردک، غزنی، زابل، ارزگان و هلمند حملات هوایی را اجرا کرده است که به باور این گروه نقض توافق‌نامه صلح است.

گروه طالبان حمله روز دوشنبه در سمنگان را واکنش به حملات نیروهای دولتی عنوان داده است. خلیل‌زاد اما این حمله را خلاف تعهدات گروه طالبان برای کاهش خشونت عنوان کرده است.

در اعلامیه طالبان از امریکا و دیگر طرف‌ها خواسته شده است که تعهدات توافق‌نامه صلح دوحه را هر چه زودتر عملی کنند و از فرصت پیش آمده استفاده بهینه را ببرند.

گروه طالبان گفته است که اگر روند صلح به صورت مکرر با موانع روبه‌رو شود، سبب گسترش بی‌اعتمادی می‌شود.

این گروه در پایان از امریکا خواسته است که به یک گروه «خاص و کوچک» فرصت ندهد تا با گل‌آلود کردن آب، ماهی مقصود خود را بگیرد.

این در حالی است که خشونت‌ها در روزهای اخیر افزایش یافته است.  حکومت افغانستان طالبان را متهم می‌کند که این بخش از تعهدات خود را عملی نکرده‌اند.

دولت افغانستان افزایش خشونت‌ها را مانعی در برابر روند صلح می‌خواند. طالبان اما گفته‌اند که به جز جنگ انتخاب دیگری ندارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن