مستندسازی ادعای «آزارواذیت جنسی در ارگ» نهایی شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرد که بررسی و مستندسازی ادعاهای «آزارواذیت جنسی زنان در ادارات دولتی، به ویژه ارگ ریاست جمهوری» نهایی شده است. دبیرخانه‌ی ویژه‌ای که برای بررسی این ادعا در کمیسیون‌ مستقل حقوق بشر ایجاد شده بود، می‌گوید که پرونده ادعاهای «آزارواذیت جنسی زنان در ارگ» روز پنج‌شنبه، ‌شانزدهم عقرب به لوی‌سارنوالی فرستاده خواهد شد.

شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر در بخش زنان و مسوول دبیرخانه ویژه برای مستندسازی ادعاهای  آزارواذیت زنان در ادارات دولتی و غیردولتی روز سه‌شنبه، چهاردهم عقرب در صحبت با روز نامه ۸صبح گفت که نتیجه بررسی‌ها در این مورد هم‌زمان به ارگ ریاست جمهوری و لوی‌سارنوالی فرستاده خواهد شد. به گفته او، این پرونده در شانزدهم عقرب در اختیار لوی‌سارنوالی قرار خواهد گرفت.

خانم صالحی از ارائه جزییات بیش‌تر در مورد نتیجه بررسی‌های دبیرخانه ویژه‌ای که در زیر مجموعه کمیسیون مستقل حقوق بشر ایجاد شده بود، خودداری کرد.  

دبیرخانه‌ ویژه برای بررسی و مستندسازی ادعاهای  آزارواذیت جنسی زنان در ادارات دولتی، در پنجم اسد سال جاری زیر چوکات کمیسیون مستقل حقوق بشر طی فرمانی از سوی رییس جمهور غنی ایجاد شد. 

هدف از ایجاد این نهاد مستقل رسیده‌گی و مستندسازی به هر ادعا درباره  آزارواذیت جنسی در ادارات دولتی و غیر دولتی عنوان شده است. بر اساس حکم ریاست جمهوری، این نهاد مکلّف بود که در مدت سه ماه تمامی ادعاها مبنی بر آزارواذیت جنسی زنان در ادارات دولتی و غیر دولتی را بررسی و مستندسازی کند. به این ترتیب، در صورت‌ تشخیص موارد جرمی، این نهاد، قضایای آزارواذیت را برای بررسی به لوی‌سارنوالی ارسال ‌کند.

دبیرخانه ویژه برای مستندسازی و بررسی ادعاهای  آزارواذیت جنسی پس از آن ایجاد شد که حدود پنج ماه پیش، حبیب‌الله احمدزی، مشاور پیشین رییس جمهور غنی در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌های خصوصی، یکی از مشاوران محمداشرف غنی را به «ترویج سیستماتیک فحشا در ارگ، ادارات و هم‌چنان توزیع پول به نامزدان انتخابات پارلمانی برای نفوذ در مجلس‌ نماینده‌گان» متهم کرد. ارگ ریاست جمهوری این ادعا را رد کرد و از لوی‌سارنوالی خواست تا پرونده ادعای آزارواذیت جنسی زنان در ادارات را بررسی کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن