مرکز تشخیص معاینات DNA برای نخستین بار در کشور فعال شد

۸صبح، کابل: برای نخستین بار مرکز آزمایش DNA در ریاست طب عدلی کشور امروز یک شنبه، ششم دلو، گشایش یافت. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در مراسم افتتاح این مرکز گفت که  با فعال شدن این بخش، وزارت صحت عامه قادر به تشخیص هویت افراد، اجساد سوخته و دیگر موارد ژنتیکی می‌شود.

این مرکز با بودجه ۵۰ میلیون افغانی فعال شده و به گفته وزیر صحت عامه با آنکه پیش از این نیز تلاش‌های به خاطر فعالیت این مرکز صورت گرفته بود اما به گفته وی، به دلیل نبود کادرهای متخصص این بخش، وسایل و منابع مالی تا اکنون این مرکز از فعالیت باز مانده بود.

این مرکز در حالی به فعالیت آغاز می‌کند که پیش از این معاینات دی ان ای جهت انجام به کشور کانادا فرستاده می‌شد. و نزدیک به دو ماه زمان می‌گرفت که نتیجه معاینات در اختیار پزشکی قانونی و افراد متقاضی قرار گیرد. که این موضوع روند قضایی پرونده‌ها را در دادستانی با تاخیرهای فراوانی روبرو می‌کرد.

ریاست خدمات طب عدلی در سال ۱۳۹۶ تفاهم‌نامه‌ای با لابراتوار کانادایی به نام «جینیترک»، به امضا رسانید و از آن زمان تا کنون این معاینات پس از درخواست متقاضیان جهت انجام به این کشور فرستاده می‌شد. که این کار حدود ۵۰۰ دالر برای هر متقاضی انجام این معاینه هزینه در بر داشت.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در این مراسم گفت که پیش از این سالانه در حدود صد واقعه تشخیص DNA را افغانستان با هزینه‌ی سنگین به کانادا می‌فرستاد؛ ولی با افتتاح این مرکز اکنون کارهای تشخیص در داخل انجام خواهد شد.

آزمایش DNA از اهمیت بسزایی در بخش پزشکی قانونی و رسیده‌گی به جرایم برخوردار است و استفاده از شیوه مولکولی برای تعیین هویت، جدیدترین و کم‌اشتباه‌ترین شیوه‌ای است که از دهه ۹۰ به بعد مورد توجه قرار گرفته است.

این مرکز با هزینه ۵۰ میلیون افغانی فعال شده است

در این برنامه رییس اجراییه کشور، آغاز فعالیت این مرکز را «گام مهم برای کشف جرایم و تطبیق عدالت» خواند اما بر بی‌طرفی در اجراات مسوولان این مرکز تاکید کرد و گفت:« مداخله‌ی هیچ یک از بخش‌ها و ارگان‌ها در روش و چگونگی کار این مجتمع قابل قبول نیست. سو استفاده، فساد اداری و نفوذ بیرونی در این بخش جفای بزرگ در حق مردم افغانستان است.»

رییس اجرایی در ادامه گفت که حفظ امنیت کارمندان این مرکز و حفظ اسرار افرادی که در این مجتمع حضور می‌یابند، با توجه به میزان بالای جرایم و عدم تطبیق عدالت، بسیار مهم است. لذا به گفته وی، وزارت صحت عامه، دادستانی کل و دیگر نهادهای مربوطه باید در این زمینه محتاطانه عمل کنند.

رییس اجرایی همچنان خواستار ایجاد مراکز مشابه در ولایت‌های کشور نیز شد.

گفتنی‌ست که پیش از این خلیل‌احمد پشتون‌یار، آمر عرضه خدمات طب عدلی به روزنامه ۸ صبح گفته بود که با فعال شدن این لابراتوار در سال نخست، صرفاً معاینات تثبیت ولدیت با استفاده از معاینات دی‌ان‌ای در این مرکز اجرا خواهد شد و در سال‌های بعدی انجام معاینات پیش‌رفته دیگر در آن صورت خواهد گرفت.

آمر عرضه خدمات طب عدلی گفت که انجام معاینات ‌دی‌ان‌ای هزینه‌بر است، لذا در نظر است با فعال شدن لابراتوار تشخیص DNA مطابق مقرره فیس معاینات معالجوی در بدل یک مقدار فیس مشخص این معاینات در داخل کشور اجرا شود.

در این مورد بیشتر بخوانید:

افغانستان از معدود کشورهای بدون معاینات DNA در جهان است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن