ناپدید شدن مدیر زندان زنانه هرات؛ نزدیکان عالیه عزیزی: طالبان زنده یا مُرده‌اش را به ما بسپارند

سیدرفیع سادات

وضعیت بد اقتصادی، چاره را برایش چار کرده بود. برای رهایی فرزندانش از کابوس فقر، تابوشکنی کرد و لباس نظامی را پوشید. پیاده نظام و رسم و تعظیم عسکری آموخت و رسماً دوشادوش مردان در جامعه سنتی هرات وارد چوکات نظامی در نظم جمهوریت شد.

عالیه عزیزی سرگرم اجرای وظیفه به‌عنوان مدیر محبس زندان هرات بود، بی‌خبر از آن‌که فردایش چه اتفاقی می‌افتد.

وی تا آخرین روزهای سقوط جمهوریت همانند ده‌ها هزار نظامی دیگر اجرای وظیفه کرد؛ اما پس از سقوط حکومت براساس ادعاهای موجود، او برای ادامه دادن به وظیفه به محبس هرات خواسته شده است؛ ادعایی که برخی از مقام‌های حکومت سرپرست طالبان نیز تأیید می‌کنند.

آن‌گونه که نزدیکان عالیه روایت می‌کنند، چندین روز اجرای وظیفه در زیر حاکمیت طالبان را نیز در کارنامه خود ثبت می‌کند؛ اما ۱۰ میزان سال ۱۴۰۰ نخستین روزهای حکومت سرپرست طالبان برای عالیه آخرین روزها می‌شود.

مینا نادری، از دوستان نزدیک عالیه عزیزی، روایت این روز و بازگشت دوباره عالیه عزیزی به وظیفه را در حالی توصیف می‌کند که از چهار ماه تا کنون انتظار دیدارش را دارد.

به گفته مینا نادری،‌ تماس‌های مکرر طالبان برای بازگشت به وظیفه، سبب می‌شود که خانم عزیزی حرف‌های مینا را نادیده گرفته و برای ادامه وظیفه به محبس هرات برود.

عالیه عزیزی از منطقه جبرییل هرات است. او چهار سال در چوکات نظام پیشین به‌عنوان مدیر زندان زنانه کار کرد و پس از حاکمیت طالبان روزهای اخیر وظیفه را نیز به تجربه گرفت.

مینا نادری در صحبت به روزنامه ۸صبح می‌گوید که عالیه عزیزی دو هفته را به‌گونه پی‌درپی در چوکات حکومت سرپرست طالبان وظیفه انجام داده، اما از روز دوشنبه، ۱۰ میزان ۱۴۰۰، تا کنون که بیش‌تر از چهار ماه می‌گذرد، زنده و مرده‌اش نا‌پیدا است.

بانو نادری تصریح کرد که یافته‌های آنان نشان می‌دهد که عالیه عزیزی پس از ساعت ۱۲ ظهر حین برگشت از وظیفه در نزدیکی‌های ساختمان ولایت هرات راه ارتباطی‌اش قطع شده و تاکنون سر نخ واضح از او به دست نیامده است.

نزدیکان عالیه عزیزی می‌گویند که در این مدت بارها به نهادهای امنیتی حکومت سرپرست طالبان در هرات مراجعه کرده‌اند، اما تا کنون هیچ نهادی به آنان جواب قناعت‌بخش نداده است.

در همین حال برخی از مقام‌های حکومت سرپرست طالبان برای هرات به روزنامه ۸صبح می‌گویند که از این رویداد هیچ اطلاعی ندارند.

مولوی محمدنبی خلیل، مدیر محبس این ولایت، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که آنان با مشخصات این خانم در محبس این ولایت زندانی ندارند.

یک نظامی پیشین نیز در ولایت هرات به روزنامه ۸صبح تایید می‌کند که عالیه عزیزی پس از تغییر نظام با تماس‌های مسوولان طالبان به وظیفه برگشته است. این منبع که نمی‌خواهد از وی نام گرفته شود، می‌افزاید: «خانم عالیه عزیزی مدت‌ها در محبس هرات کار کرده است. طبق معلومات دقیق من، او دوباره به وظیفه خواسته شده بود که گویا زندانی زن در این محبس آمده و باید تو برگردی به وظیفه خود.»

با آن‌که از ناپدید شدن این خانم چهار ماه می‌گذرد، اما به‌تازه‌گی پس از گرفتاری و آزادی چند چهره رسانه‌ای در مرکز کشور، کارزاری از سوی برخی از فعالان حقوق زن برای آزادی خانم عالیه عزیزی در صفحات اجتماعی راه‌اندازی شده است.

بهناز رسولی، یکی از فعالان مدنی و رسانه‌ای هرات، در کنار پیوستن به کارزار رسانه‌های اجتماعی، حکومت سرپست طالبان را به وعده‌خلافی در راستای تطبیق عفو عمومی متهم می‌کند. بانو رسولی در صبحت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که تبعیض موجود در برابر زنان از سوی طالبان به نگرانی جدی بانوان فعال در کشور به‌ویژه بانوان این ولایت مبدل شده است.

این فعال حقوق زن در ادامه افزود که هرچند امیدواری کم‌تر در میان زنان وجود دارد که بتوانند به حقوق اساسی‌شان دست یابند، اما انتظار آنان از رهبری حکومت سرپرست طالبان این است که در کنار آزادسازی عالیه عزیزی، از بازداشت‌های خودسر نیز جلوگیری کند.

مقام‌های امنیتی طالبان برای هرات اما ادعاهای تعقیب و گرفتاری عالیه عزیزی را رد می‌کنند. محمودشاه رسولی، سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان برای هرات، می‌گوید که این ادعاها بیش‌تر برای پیدا کردن راه بیرون شدن از کشور انجام می‌شود.

آقای رسولی می‌افزاید که هم اکنون در ولایت هرات هیچ کس از نظامیان پیشین تحت تعقیب و گرفتاری قرار ندارد و تمام کارمندان و نظامیان حکومت جمهوری به‌گونه عادی به زنده‌گی‌شان ادامه می‌دهند.

اما استخبارات حکومت سرپرست طالبان در هرات تایید می‌کند که عالیه عزیزی پس از حاکمیت آنان در این ولایت برای نزدیک به یک ماه در محبس زنانه وظیفه اجرا کرده است.

ثابت هروی، مسوول عملیات‌های روانی ریاست استخبارات طالبان برای هرات، می‌گوید که احتمال دارد عالیه عزیزی به بیرون از کشور رفته باشد. وی در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌افزاید: «به محبس خواسته شده بود و یک ماه یا بیش‌تر وظیفه اجرا کرد؛ اما ۱۰۰ درصد ما به شما اطمینان می‌دهیم که از طرف هیچ ارگانی در هرات بازداشت نشده و فعلاً در بند قرار ندارد.»

بازداشت و گرفتاری‌های نظامیان پیشین از یک ماه به این طرف در رسانه‌های اجتماعی سروصداهای زیادی را بلند کرده است.

برخی از ویدیوهای نشر شده در صفحات اجتماعی از ولایت‌هایی چون کابل، نیز نشان داده است که نیروهای حکومت سرپرست طالبان برخی از نظامیان پیشین را بازداشت کرده و مورد شکنجه قرار داده‌اند.

این در حالی است که پس از فرمان رهبر طالبان مبنی بر عفو عمومی، همواره مقام‌های حکومت سرپرست طالبان نیز نظامیان زیردست‌شان را به رعایت عفو عمومی توصیه کرده‌اند؛ اما گزارش‌هایی از بی‌توجهی به این دستورها هم هرازچندگاهی نشر می‌شود.

اکنون سرنوشت عالیه عزیزی و انتظار خانواده وی گره خورده است به تصمیم نهادهای امنیتی حکومت سرپرست طالبان که چه گام‌های عملی را برای پیدا کردن او برمی‌دارند.

دکمه بازگشت به بالا