اختلاف با ترمپ سرانجام اجلاس گروه ۷ را به ابهام کشانده

مذاکرات رهبران گروه هفت که در کبک کانادا در جریان است، برای حل اختلافات عمیق بین دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا و رهبران کشورهای عمده‌ی صنعتی تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

تصمیم اخیر آقای ترمپ مبنی بر افزایش تعرفه‌ی واردات فولاد و آلومینیوم از کانادا، اتحادیه‌ی اروپا و مکزیک به امریکا، با واکنش خشم‌آلود متحدان این کشور روبه‌رو شده و نگرانی‌ها را در مورد وقوع جنگ تجاری جهانی افزایش داده است.

مقامات اروپا گفته‌اند که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، سازوکاری را برای رفع مناقشه‌ی تجاری پیش آمده، ارائه کرده است. اما گفته شده که رهبران اروپایی در عین حال در تلاش اند تا در مورد بسیاری از مسائل دیگر به زمینه‌هایی مشترک با امریکا دست یابند.

هنوز مشخص نیست که آیا در پایان این نشست دو روزه بیانیه‌ی مشترکی منتشر می‌شود یا خیر.

انتظار می‌رود آقای ترمپ زودتر از بقیه رهبران، این نشست را ترک کند. قرار است رییس جمهور امریکا سه شنبه آینده ۱۲ جون در سنگاپور با کیم جونگ- اون، رهبر کوریای شمالی دیدار کند.

این نشست بسیار بد آغاز شد و احتمالاً بدون دست‌یابی به توافقی که مورد موافقت همه باشد، پایان یابد.

اختلافات بین آقای ترمپ و شش کشور صنعتی دیگر فراتر از مسائل بازرگانی است. آن‌ها در مورد تغییرات اقلیمی، روابط با ایران و مناقشه‌ی اسرائیل و فلسطینیان با هم اختلاف نظر دارند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است بهتر است اختلافات و تفاوت‌های میان کشورها آشکارا اعلام شود تا به اشتباه، احساس وحدت از این نشست و دیدارها حاصل نشود. او گفته است صداقت بهتر از تظاهر به خوب بودن اوضاع است.

سایر رهبران شرکت‌کننده در این نشست همچنان معتقد اند که می‌توان به نوعی از اجماع دست یافت.

آقای ترمپ نسب به دست‌یابی به پیشرفت در مذاکرات ابراز امیدواری کرده است، اما هیچ شکی در مورد انزوای رییس جمهور امریکا در این نشست وجود ندارد.

دیدگاه are closed.