تظاهرات «ثبات و هم‌گرایی» به بدخشان و دایکندی رسید

۸صبح، کابل: هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله روز شنبه، شانزدهم قوس، در پیوند به آن‌چه «تقلب سازمان‌یافته» در انتخابات ششم میزان می‌خوانند، در ولایت‌های بدخشان و دایکندی دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکننده‌گان در بدخشان و دایکندی خواستار ابطال فوری ۳۰۰ هزار رأی دیجیتالی شدند که از دید آن‌ها تقلبی است.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی و از سخنگویان دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، به روزنامه ۸صبح که تظاهرات در بدخشان و دایکندی روز شنبه برگزار شده است و در ولایت‌های هرات و سمنگان نیز روز یک‌شنبه برگزار می‌شود.

طبق معلومات ته‌ینج، قرار است تظاهراتی نیز در ولایت بلخ برگزار شود.

هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» برای هفتمین روز پی‌هم در ولایات مختلف در اعتراض به آن‌چه آن‌ها قانون‌شکنی از جانب کمیسیون مستقل انتخابات و «تقلب سازمان‌یافته» در انتخابات ریاست جمهوری می‌خوانند، دست به تظاهرات می‌زنند.

نخستین تظاهرات این دسته انتخاباتی در هشتم قوس در شهر کابل برگزار شد که در آن شماری از سران این دسته انتخاباتی نیز در صف مقدم این تظاهرات حضور داشتند.

این دسته انتخاباتی تاکنون در ولایت‌های بامیان، پنجشیر، فاریاب، تخار، جوزجان، سرپل، غور، بغلان، پروان و کاپیسا تظاهرات برگزار کرده است.

بشیراحمد ته‌ینج می‌گوید که تاکنون کمیسیون به مطالبات این دسته انتخاباتی و معترضان پاسخ مثبت نداده است.

از جانب دیگر قرار است، روز یک‌شنبه نشست مشترک و علنی میان شرکای انتخاباتی برگزار شود و کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست در مورد اعتراض و پرسش نامزدان توضیحات بدهد.

با این حال، چند نامزد انتخابات ریاست جمهوری از جمله رحمت‌الله نبیل و گلبدین حکمتیار که نیز به روند بازشماری آرا معترض و خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رأی جنجالی هستند، پیش از این اعلام کرده بودند که به صورت هم‌آهنگ علیه تقلب مبارزه می‌کنند.

روز گذشته هواداران گلبدین حکمتیار، رییس دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» در شهر کابل دست به راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز زدند.

حکمتیار در خطابه‌ای پیش از شروع این تظاهرات تأکید کرد که او در هم‌آهنگی با سایر نامزدان معترض، تلاش می‌کند از آرای «پاک» مردم در انتخابات ششم میزان دفاع کند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن