ترمپ: دموکرات‌ها با پیشنهادهای مهاجرتی مخالفت کنند، دولت را تعطیل می‌کنم

رییس جمهور امریکا روز یکشنبه (۷ اسد) تهدید کرد در صورتی که دموکرات‌ها از رای‌دادن به پیشنهادهای وی در زمینه‌ی مهاجرت از جمله ساخت دیوار مرزی میان ایالات متحده و مکزیک خودداری کنند، دولت را تعطیل خواهد کرد.

به نقل از رادیو فردا، دونالد ترمپ در تویتی نوشته است: «در صورتی که دموکرات‌ها به ما برای امنیت مرزها از جمله دیوار رای ندهند، دولت را تعطیل می‌کنم.»

وی افزوده است که امریکا باید از «شر لاتاری» هم خلاص شود و به «سیستمی» برسد که مهاجرت به این کشور بر اساس «شایستگی» صورت پذیرد.

آقای ترمپ نوشته است که «ما می‌خواهیم افراد برجسته وارد کشورمان شوند.»

تویت رییس جمهور امریکا چند روز پس از دیدار وی با پل رایان، رییس مجلس نمایندگان امریکا و میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا صورت می‌گیرد.

آقای مک‌کانل هفته‌‌ی گذشته در گفت‌و‌گو با رادیو «کنتاکی» گفته بود که دولت امریکا تعطیل نخواهد شد. وی در عین حال گفت که موضوع تأمین منابع مالی مرزی تا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر قابل حل نیست.

از جمله‌ی وعده‌های انتخاباتی رییس جمهور امریکا، ساخت دیوار مرزی‌ای میان ایالات متحده و مکزیک برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی از مکزیک و وادار کردن این کشور به پرداخته هزینه‌ی آن بود؛ موضوعی که از سوی مکزیک رد شده است.

کنگره با قسمتی از بودجه‌ی مورد نیاز ترمپ برای این موضوع موافقت کرده است، اما نه به اندازه‌ای که وی درخواست کرده بود.

رییس جمهور امریکا همچنین خواستار تغییراتی در قوانین مهاجرتی از جمله قوانین لاتاری شده است که افراد بر اساس قرعه‌کشی می‌توانند ویزای مهاجرت به ایالات متحده را دریافت کنند.

وی خواستار توقف آزاد کردن مهاجران غیرقانونی در امریکا به جز در موارد حضور آن‌ها در دادگاه است. تغییر سیستم مهاجرتی امریکا بر اساس شایستگی به جای پیوندهای خانوادگی نیز از دیگر خواست‌های رییس جمهور ایالات متحده در این زمینه است.

دموکرات‌ها و شماری از محافظه‌کاران با برخی از خواست‌های دونالد ترمپ مخالف هستند.

سال مالی دولت فدرال در ۳۰ سپتامبر به پایان می‌رسد و قانون‌گذاران این کشور نیز بخش عمده‌ی ماه اوت را سرگرم کمپاین‌های انتخاباتی خود برای رای‌گیری میان‌دوره‌ای نوامبر خواهند بود. این بدان معنی است که کنگره‌ی امریکا فرصت زیادی برای پرداختن به لایحه‌ی مهاجرتی ترمپ تا قبل از پایان سال مالی ندارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است: تعطیلی دولت امریکا در روز اول سال مالی جدید (اول اکتبر) در واقع به معنی پذیرش ریسک بالای سیاسی از سوی آقای ترمپ است، چون ماه بعد از آن قرار است انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره برگزار شود و این بدان معنی است که کنترل جمهوری‌خواهان هم در سنا و هم در مجلس نمایندگان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان در ماه جاری میلادی با لایحه‌ی پنج میلیارد دالری برای ساخت دیوار مورد نظر ترمپ در سال آینده موافقت کردند که رقمی قابل توجه است.

دموکرات‌ها نیز با آن‌که مدت‌ها با تأمین مالی ساخت دیوار یادشده مخالف بودند، اما نتوانستند مانع از رای‌آوردن آن شوند.

تویت ترمپ چند روز پس از آن منتشر شد که مقام‌های رسمی دولت امریکا اعلام کردند ۱۸۰۰ نفر از کودکانی که در مرز امریکا و مکزیک از والدین خود جدا شده بودند، بار دیگر به هم پیوسته‌اند.

آقای ترمپ پیشتر در این زمینه گفته بود که عبور غیرقانونی از مرز امریکا دارای «عواقبی» است و فرقی نمی‌کند افرادی که این اقدام را انجام می‌دهند فرزند داشته باشند یا نه، ضمن این‌که «بسیاری از آن‌ها از کودکان برای اهداف شوم خود استفاده می‌کنند.»

وی از کنگره خواسته بود برای اصلاح «بدترین و ناقص‌ترین» قوانین مهاجرتی دنیا که به نظر او در امریکا است، اقدام کند.

دیدگاه are closed.