پاسخ زنان دموکرات کنگره به ترمپ: ما هیچ‌جا نمی‌رویم

شماری از نماینده‌گان حزب دموکرات، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا را به «نژادپرستی» و «ملی‌گرایی سفیدپوستی» متهم کردند.

دونالد ترمپ یک‌شنبه، ۱۴ جولای، با انتشار چند پیام در حساب کاربری خود در توییتر خطاب به نماینده‌گان رنگین‌پوست حزب دموکرات، گفته بود: «به کشورهایی برگردید که اصالتاً از آن‌جا آمده‌اید و به وضعیت فاجعه‌بار آن‌جا سر‌و‌سامان دهید.»

دونالد ترمپ هرچند به نام مشخصی اشاره نکرده بود، اما به روشنی به نماینده‌گان «پیش‌رو» مجلس نماینده‌گان امریکا از حزب دموکرات یعنی آیانا پریسلی، الکساندریا اوکاسیو کورتز، رشیده طلیب و ایلهان عمر حمله کرده بود. سه تن از این نماینده‌گان متولد امریکا هستند و تنها ایلهان عمر خارج از خاک ایالات متحده امریکا متولد شده است.

پریسلی در واکنش به توییت دونالد ترمپ در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است: «نژادپرستی این‌گونه است. ما آن چیزی هستیم که دموکراسی خوانده می‌شود و هیچ‌جا هم نمی‌رویم.» آیانا پریسلی یکی از نماینده‌گان سیاه‌پوست حزب دموکرات، متولد شهر شیگاکو در ایالت ایلینوی است.

رشیده طلیب که در یک خانواده مهاجر فلسطینی در شهر دیترویت در ایالت میشیگان متولد شده، هم در واکنش به ترمپ نوشته است که «هیچ قلدری، حتا یک رییس جمهور نژادپرست» هم نمی‌تواند مانع خدمت او به کسانی شود که به او رأی داده‌اند.

الکساندریا اوکازیو کورتز، متولد نیویورک که تبار امریکای لاتین دارد، هم در حساب کاربری خود در توییتر نوشته است که رییس جمهور «ملی‌گرایی سفیدپوستی» خود را به دنیا نشان می‌دهد.

ایلهان عمر که در موگادیشو، پایتخت سومالیا، به دنیا آمده و در ده ساله‌گی همراه خانواد‌ه‌ا‌ش به امریکا مهاجرت کرده، رییس‌ جمهور امریکا را به نژادپرستی متهم کرده است. خانم عمر که از ۱۷ ساله‌گی شهروند امریکا است، نوشته است که رییس جمهور از ایستاده‌گی آن‌ها در مجلس نماینده‌گان امریکا مقابل نفرت‌پراکنی او خشمگین است.

ایلهان عمر و رشیده طلیب نخستین زنان مسلمان هستند که به مجلس نماینده‌گان امریکا راه یافته‌اند. آن‌ها و نماینده‌گان «پیش‌رو» مجلس امریکا منتقد سیاست‌های ترمپ هستند.

توییت‌های ترمپ هم‌زمان با فرمان او برای اخراج جمعی مهاجران غیرقانونی از خاک امریکا منتشر شده است. عملیاتی که آخر هفته گذشته برای اجرای فرمان رییس جمهور اجرا شد‌، موفقیت چندانی نداشته است. اعضای یک خانواده مهاجر در شیکاگو چند ساعت پس از بازداشت، آزاد شدند و سه عملیات دیگر در نیویورک هم بی‌نتیجه بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن