سیر نزولی روزنامه‌نگاری چاپی در بستر رقابت تنگاتنگ روزنامه‌نگاری آنلاین

فرید حلیمی، خبرنگار

روز‌نامه‌نگاری در بستر تکنولوژی با عبور از مرحله دشوار به مرحله‌ای رسیده که اکثریت رسانه‌های جهان با استفاده از ابزار جدید اطلاع‌رسانی، اطلاعات را به وسیله انترنت جمع‌آوری می‌کنند و به مخاطبان می‌رسانند. در کنار رسانه‌های دیداری و شنیداری، معتبر‌ترین رسانه‌های چاپی دنیا به اهمیت ابزار جدید اطلاع‌رسانی پی برده و ساختارهای کهنه را کنار گذاشته‌اند.

حالا روزنامه‌نگاری، آن روزنامه‌نگاری سنتی نیست که با یک دفترچه عادی در پایان روز توجه مخاطبان را در رابطه به یک رویداد جلب کند، بلکه کاری سخت و دشوار است و بدون ساز‌و‌برگ‌های جدید انترنتی در فضای مجازی بعید به نظر می‌رسد. ابزار جدید انترنتی و استفاده آن در تلفن‌های همراه در هرجا برای کاربران در زمینه دریافت و انتشار اطلاعات قابل دسترس است.

ژورنالیزم سنتی و ژورنالیزم آنلاین به معنای واقعی بیش‌تر از دو دهه باهم زیسته‌اند. بدون شک این مدت نشان‌دهنده آن است که ناشران به دنبال یک آینده بهتر با رسانه دیجیتالی (Digital media) و آینده بد‌تر با رسانه‌های چاپی (Print Media) بوده‌اند. در ضمن متخصصان ژورنالیزم پیش‌گویی‌هایی را نیز مطرح کرده‌اند که با ظهور و چرخش رسانه‌های دیجیتالی، روزنامه‌های چاپی در حال از دست دادن خواننده‌گان‌شان هستند.

بنا‌بر‌این، جای تعجب نیست که ناشران رسانه‌های چاپی نتوانند با انتخاب راه‌کار جدید، جلو از دست دادن خواننده‌گان خود را بگیرند. در دوره‌ای، روزنامه‌هایی که از نمونه‌های بارز روزنامه‌های چاپی در اروپای مرکزی بودند، اکنون با رکود کم‌سابقه فروشات روبهرو شده‌اند. چنان‌چه برخی روزنامه‌های چاپی و مجله‌ها در امریکا و کشورهای آسیایی، به ویژه در افغانستان، در تیراژهای کم‌تری چاپ می‌شوند، اما سعی می‌کنند تا با بلند بردن تیراژ خویش، خواننده‌گان‌شان را داشته باشند. با این وجود، روزنامه‌های چاپی در مقایسه با رسانه‌های آنلاین در جایگاه خوبی قرار ندارند. علاوه بر این، رسانه‌های اجتماعی نقش مهمی در گسترش خبر و ژورنالیزم مردمی دارند.

بدون شک رسانه‌های اجتماعی با استفاده از ابزار دیجیتالی امروز و فردا را در دست خواهند داشت؛ چون در سال‌های اخیر آنلاین ژورنالیزم به مرحله‌ای رسیده که استفاده‌کننده‌گان انترنت بیش‌ترین وقت‌شان را صرف آن می‌کنند. حالا هر کاربر می‌تواند خبر را به بخش بزرگی از جهان توسط رسانه‌های اجتماعی برساند. وجود انترنت در خانه و دفتر نویسنده‌گان یک امر حتمی است.

ظاهراً در نیمه سال ۱۹۹۰ به دلیل انکشاف تکنولوژی جدید و دریافت محیط آنلاین آهسته‌آهسته روزنامه‌های چاپی با نابودی مواجه شده و درب بسیاری از روز‌نامه‌ها در جهان بسته شد. به همین دلیل است که انترنت به یک همراه خوب و یک رقیب قوی برای رسانه‌های سنتی به ویژه روزنامه‌های چاپی مبدل شده است.

مدیران روزنامه‌های چاپی به این امر پی برده‌اند که نمی‌توانند چهره‌های جدید انترنت را نادیده بگیرند، از همین رو به انتخاب روش‌های جدید و استفاده از انترنت و ابزار جدید در مقابل روش کهنه تولید خبر فکر می‌کنند. اما قابل تاکید است که ژورنالیزم دیجیتالی و آنلاین با وجود جدا‌ناپذیری از افکار عامه، مستقیم یا غیرمستقیم به سیر اصلی رسانه‌ها همکاری کرده که نمونه آن تحقیق مجله ویکیلیکس است.

به هرحال توافق نظر وجود ندارد که تشریح کند انترنت چهقدر در شیوه تولید و انتشار خبر تغییر به وجود آورده است، اما پژوهش‌گران عرصه ژورنالیزم به این نظر اند که با روی کار آمدن انترنت و ابزار دیجیتالی، شاهد پیش‌رفت و تحول در جلب توجه مخاطبان بوده‌اند.

علاوه بر انترنت، تلویزیون و رادیو نیز خبرها را نسبت به رسانه‌های چاپی به سرعت انتشار داده و کم شدن روزنامه‌خوانی به گونه‌ی بی‌سابقه تیراژ روزنامه‌ها را کاهش داده است؛ در حالی که خواننده‌گان روزنامه‌ها بیش‌ترین وقت‌شان را صرف کامیپوتر می‌سازند.

یک حقیقت دیگر این است که ضرورت دریافت اطلاعات بیش‌تر با خواندن روزنامه به طور چشم‌گیری تغییر کرده است. اندکی مخاطبان برای وقایع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وقت می‌گذارند. خواننده‌گان به جای اهمیت به جزییات اطلاعات، به دریافت خلاصه اطلاعات علاقهمند هستند؛ یعنی مردم به منابع بیش‌تر دسترسی دارند و بدون شک و تردید آنلاین ژورنالیزم امکان نشر و پخش ژانرهای مختلف ژورنالیزم را فراهم کرده است.

با وجود تاثیرگذاری انترنت روی ژورنالیزم، فعالیت‌های خبرنگاری چاپی همانند دیگر رسانه‌های خبری قابل لمس است، اما قابل تاکید می‌دانم که انترنت پیش‌رفت غیرمنتظره‌ای را در قسمت دسترسی به اطلاعات به وجود آورده است که حالا جهان را به یک دهکده مبدل ساخته است. نیاز مبرم دیده می‌شود که رسانه‌های چاپی بلافاصله خود را با ابزار جدید اطلاع‌رسانی همراه سازند تا بیش‌تر عمر کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن