فیصله کمیته اضطرار مبارزه با کرونا؛ وزارت حج و اوقاف درباره‌ی منع برگزاری نماز جماعت با عالمان کار کند

۸صبح، کابل: کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ریاست محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، هفتمین نشست‌اش را روز یک‌شنبه، سی‌ویکم حمل برگزار کرد.

دفتر مطبوعاتی سرور دانش با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که در این نشست، آخرین اقدامات حکومت در امر مبارزه با ویروس کرونا بررسی شده است.

طبق اعلام این دفتر، کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فیصله کرده است که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کابل باید جدی‌تر از گذشته در نظر گرفته شود و وزارت ارشاد، حج و اوقاف در مورد منع برگزاری نماز جماعت و سایر مناسک دینی و مذهبی در همکاری نزدیک با عالمان اقدامات لازم را انجام دهد.

محمدسرور دانش، در این نشست طرح محدودیت گشت‌وگذار در شهر کابل و سایر شهرها را که در نشست‌های قبلی این کمیته و کابینه تأیید و اجرایی شد تا حد زیادی موفق ارزیابی کرده است.

معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که باید تمامی شهروندان کشور طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را جداً مراعات کنند تا به این ترتیب از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا در کشور جلوگیری شود.

به گفته او، وضع ممنوعیت گشت‌وگذار در شهرها فقط برای حفظ جان شهروندان است و این طرح نمی‌تواند بدون همکاری مردم به صورت درست آن تطبیق شود.

وحیدالله مجروح، معین  عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه در این نشست، ابراز خوش‌بینی کرده است که یافته‌های وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در پی اقدامات جدی حکومت به خصوص کمیته اضطراری مبارزه با شیوع ویروس کرونا، از گسترش این ویروس تا حدودی کاسته شده ولی این بسنده نیست و باید طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و منع گشت‌وگذار جدی‌تر گرفته شود.

از جانب دیگر، والی کابل در نشست کمیته اضطراری مبارزه شیوع ویروس کرونا گفته است که مدیریت طرح محدودیت گشت‌وگذار در کابل قناعت‌بخش نیست و نهادهای مربوطه باید اقدامات جدی‌تر در این خصوص داشته باشند.

طبق خبرنامه دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری، کمیته اضطراری مبارزه با شیوع ویروس کرونا فیصله کرده است که وزارت حج و اوقاف در مورد منع برگزاری نماز جماعت و مناسک دینی با عالمان دینی از نزدیک کار کند.

هر چند در بسیاری از شهرهای کشور محدودیت گشت‌وگذار وضع شده است، اما هنوز هم نمازهای جماعت و جمعه در مساجد برگزار می‌شود. تصاویری که از نماز جمعه در یکی از مساجد هرات به نشر رسید، به نگرانی وزارت صحت عامه افزوده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه روز گذشته برگزاری تجمعات و نماز جمعه در هرات را نمونه‌ای از بی‌اعتنایی مردم به توصیه‌های صحی برای جلوگیری از شیوع کرونا عنوان کرد.

این در حالی است که شمار بیماران کووید۱۹ در کشور به ۹۹۶ نفر افزایش یافته است. تا کنون ۳۳ بیمار جان باخته و ۱۳۱ بیمار دیگر صحت‌یاب شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا