کشته شدن ده‌ها فلسطینی در مرز غزه هم‌زمان با افتتاح سفارت امریکا در بیت‌المقدس

هم‌زمان با افتتاح سفارت امریکا در اسرائیل در شهر بیت‌المقدس، تظاهرات ده‌ها هزار فلسطینی در مرز غزه به خشونت کشیده شده و به گفته‌ی مقام‌های فلسطینی تا اکنون ۴۳ فلسطینی کشته و ۱۸۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، اعتراض‌ها در مرز غزه با درخواست بازگشت به سرزمین‌های پدری هم‌زمان با هفتادمین سالگرد تأسیس اسرائیل، از چند هفته پیش آغاز شده و امروز هم‌زمان با انتقال رسمی سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس به اوج خود رسیده است.

به گفته‌ی مسئولان درمانی در غزه یک پسر ۱۲ ساله و یک نوجوان ۱۴ ساله هم با شلیک نیروهای اسرائیلی جان خود را از دست داده‌اند. شمار کشته‌های فلسطینی از آغاز اعتراضات مرز غزه در حدود یک ماه و نیم پیش تا امروز به حدود نود نفر رسیده است.

تصاویری که از این تظاهرات منتشر شده، نشان‌دهنده‌ی استفاده‌ی گسترده از گاز اشک‌آور علیه معترضان فلسطینی است. مرز باریکه‌ی غزه و اسرائیل منطقه‌ای تحت تدابیر سخت امنیتی است و واکنش ارتش اسرائیل به ناآرامی‌ها در این منطقه تندتر از مناطق دیگر است.

هم‌زمان ارتش اسرائیل اعلام کرده است که جنگنده‌های نیروی هوایی «پنج هدف تروریستی» در تأسیسات آموزش نظامی متعلق به حماس را در شمال غزه بمباران کرده‌اند. ارتش اسرائیل گفته است که این حملات در واکنش به «اقدامات خشونت‌آمیز ساعات گذشته‌ی حماس در کنار حصار مرزی» صورت گرفته است.

ارتش اسرائیل در ارتباط با تظاهرات غزه گفته است که «در برابر هر گونه فعالیت تروریستی به زور متوسل می‌شود و برای جلوگیری از حملات علیه اسرائیل وارد عمل خواهد شد.»

شین بت، سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، ایران را به «تأمین مالی حماس برای اقدامات خشونت‌آمیز در منطقه حصارکشی شده‌ی نوار غزه» متهم کرده است.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اسرائیل را به «کشتار وحشتناک» در غزه متهم کرده و معاون نخست‌وزیر ترکیه گفته است که امریکا هم در کنار اسرائیل در مسئولیت این «کشتار» شریک است.

اتحادیه‌ی اروپا در بیانیه‌ای با اشاره به کشته شدن ده‌ها فلسطینی «شامل کودکان و نوجوانان» خواهان خویشتن‌داری دو طرف شده و از اسرائیل خواسته حق اعتراض مسالمت‌آمیز را برای فلسطینی‌ها به رسمیت بشناسد. از سوی دیگر اتحادیه‌ی اروپا از مقام‌های حماس هم خواسته اطمینان حاصل کنند که از این تظاهرات برای مقاصد خشونت‌آمیز ‌استفاده نشود.

در بیت‌المقدس سفارت‌خانه‌ی جدید امریکا با حضور ایوانکا ترمپ و جرد کوشنر، دختر و داماد آقای ترمپ و مقام‌های ارشد اسرائیلی افتتاح شده است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا که دستور جنجالی انتقال سفارت از تل‌آویو به بیت‌المقدس را صادر کرده بود، در توییتی امروز را «روزی بزرگ برای اسرائیل» خوانده است.

قرار است یک سفارت کوچک موقتاً در داخل ساختمان کنسولگری امریکا در بیت‌المقدس افتتاح و بعداً کل سفارت به محلی بزرگتر در این شهر منتقل شود.

سفیران و دیپلمات‌های خارجی مقیم اسرائیل به این مراسم دعوت شده‌اند، اما با توجه به اعتراض بیشتر دولت‌های جهان به تصمیم آقای ترمپ، بسیاری از این دیپلمات‌ها در مراسم شرکت نکرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از همه‌ی دولت‌هایی که با کشورش رابطه دیپلماتیک دارند، خواسته از تصمیم آقای ترمپ برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس پیروی کنند، اما تا اکنون تنها دو دولت گواتمالا و پاراگوئه به این درخواست پاسخ مثبت داده‌اند.

دیدگاه are closed.