مهلت ثبت نام در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها پایان یافت

۸‌صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید مهلت ثبت نام رای‌دهنده‌گان روز سه شنبه (۲۲ جوزا) در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها به گونه‌ای رسمی پایان یافت.

آخرین آمار کمیسیون مستقل انتخابات نشان می‌دهد که در مرحله‌ی دوم بیش از شش میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند.

چنان که مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند، دومین دور ثبت نام خالی از مشکلات نبوده است. تهدیدهای امنیتی بیشترین مشکلات را به بار آورده است.

از زمان آغاز ثبت نام تا کنون نزدیک به یک هزار مرکز نام‌نویسی به دلیل تهدیدهای موجود و همچنان نرسیدن مواد بسته ماندند. این موضوع باعث شد که بیشتر مردم در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها از شرکت در انتخابات محروم شوند.

در پایتخت با آن که مراکز نام‌نویسی به اندازه‌ی کافی موجود بود، شماری از باشنده‌گان حاضر نشدند که برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند. بی‌باوری نسبت به انتخابات و تردید نسبت به شفافیت این روند از دلایلی است که چنین کسانی به شرکت در انتخابات بی‌میل باشند.

از سویی هم مرحله‌ی سوم ثبت نام رای‌دهنده‌گان روز شنبه (۱۹ جوزا) در روستاهای کشور آغاز شد و قرار است تا ۱۵ سرطان ادامه یابد.

حفیظ‌الله هاشمی از کمیشنران کمیسون انتخابات می‌گوید در این مرحله نیز بیش از  ۵۰۰ مرکز ثبت نام در روستاها به دلیل مشکلات امینتی مسدود خواهد ماند.

این کمیشنر کمیسیون انتخابات می‌گوید زمان ثبت نام در مراکز ثبت نامی که به دلیل ناامنی دیرتر باز شده، تا اکنون باز نشده و یا به دلیل عوامل مختلف برای آن مراکز مواد نرسیده باشد، تمدید خواهد شد.

از سویی هم کمیسیون مستقل انتخابات مدت ثبت ‌نام نامزدان شورای ولسوالی‌ها را تا دو روز دیگر تمدید کرده است.

در یک خبرنامه‌ی این کمیسیون آمده: «کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای جلب مشارکت زنان در انتخابات شورای والسوالی‌ها، مدت ثبت‌ نام برای شورای والسوالی‌ها را دو روز دیگر تمدید کرده است».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن