مسابقه بایسکل‌رانی برای انتخاب تیم ملی بانوان به میزبانی بامیان برگزار شد

الیاس طاهری

دومین دور رقابت‌های بایسکل‌رانی برای انتخاب تیم ملی بانوان، زیر نام «تورد بامیان» با حضور حدود ۴۰ اشتراک کننده از ولایت‌های مختلف، در بامیان برگزار شده است.

دور دوم این سلسله رقابت‌ها روز پنج‌شنبه، بیستم جوزا در ولایت بامیان آغاز شد که برای سه روز دیگر نیز ادامه خواهد داشت. برگزار کننده‌گان این مسابقات می‌گویند که در پایان رقابت‌ها، از میان تمامی اشتراک کننده‌گان، دوازده بهترین را شناسایی و در تیم ملی بایسکل‌رانی بانوان گزینش می‌کنند.

در روز نخست این سلسله رقابت‌ها، سرعت بایسکل‌رانان سنجش و شناسایی می‌شد. در این بخش، زهرا رضایی از بامیان، فاصله‌ی هفت کیلومتر را در ۱۳ دقیقه و ۳۸ ثانیه رکاب زد و مقام نخست را از خود کرد. زهرا به‌خاطر کسب مقام نخست از میان حدود ۴۰ بایسکل‌ران، بسیار خوشحال است. او امیدوار است که بتواند در پایان این سلسله مسابقات، خودش را در جمع دوازده بهترین ببیند و در تیم ملی بایسکل‌رانی بانوان کشور راه یابد.

همین‌طور فریبا هاشمی و یلدیز هاشمی از ولایت فاریاب توانستند به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دهند.

عبدالطیف دوست، سکرتر جنرال فدراسیون بایسکل‌رانی کشور می‌گوید که قرار بود حدود ۷۰ تا ۸۰ اشتراک کننده از سراسر کشور در مسابقات حضور یابند؛ اما به دلیل گسترش ناامنی‌ها و شیوع موج سوم کرونا، شماری از دختران نتوانستند در این دور رقابت‌ها اشتراک کنند. مسوولان برگزار کننده می‌گویند که در این مسابقات حدود ۴۰ دختر از ولایت‌های کابل، بامیان، فاریاب، بلخ، لوگر و غزنی برای راه‌یابی در تیم ملی بایسکل‌رانی، با هم رقابت می‌کنند.

آقای دوست می‌افزاید در کنار اینکه هدف اساسی این مسابقات، انتخاب تیم ملی بایسکل‌رانی بانوان است، ایجاد همدلی و وحدت میان شهروندان کشور نیز یکی از اهداف دیگر راه‌اندازی چنین برنامه‌ها می‌باشد.

قرار است روز جمعه، مسابقه‌ای به مسافت ۵۰ کیلومتر و روز شنبه هفته آینده به مسافت ۳۵ کیلومتر میان دختران برگزار شود. به گفته‌ی مسوولان برگزاری مسابقات، در پایان بهترین بایسکل‌رانان در تیم ملی بانوان انتخاب خواهند شد.

دختری در حال رکاب زدن- بامیان

رکاب زدن به آرزوی صلح

فریبا هاشمی، از ولایت شمالی فاریاب برای شرکت در این مسابقات به بامیان آمده است. فریبا توانست مقام دوم را به خود اختصاص دهد. این بانوی بایسکل‌ران آرزو دارد که روزی در کشور صلح و آرامی برقرار شود و زنان و دختران بتوانند در عرصه‌های گونه‌گون از جمله ورزش بایسکل‌رانی حضور گسترده داشته باشند. فریبا از دولت انتقاد می‌کند و می‌گوید که ورزشکاران در کشور نادیده گرفته می‌شوند. به باور او، نیاز است تا همه ورزشکاران کشور بدون در نظرداشت جنسیت مورد حمایت دولت و مردم قرار گیرند. به گفته‌ی فریبا، در حال حاضر، مدال ورزشکار در کشور به اندازه‌ی یک «کچالو» هم ارزش ندارد و این وضعیت باید تغییر کند.

او که از ولایت ناامن فاریاب به بامیان آمده است، این ولایت را محیط امن و مناسب برای ورزش بانوان عنوان می‌کند. فریبا می‌گوید: «خواهش من از دولت این است که به وضعیت فاریاب و سایر بخش‌های ناامن کشور توجه کند. کسانی که در نشست دوحه استند، لطف کنند از حقوق زنان در گفت‌وگوهای صلح به درستی دفاع کنند. نباید دست‌آوردهای زنان نادیده گرفته شود و از بین برود.»

این بانوی بایسکل‌ران می‌افزاید که طالبان نمی‌توانند دست‌آوردهای چندین ساله‌ی زنان را نادیده بگیرند. به گفته‌ی او این‌جا تنها طالبان نیست که هدف خود شان مهم باشد، بلکه زنان افغانستان در دو دهه اخیر در بخش‌های گونه‌گون دست‌آوردهای زیادی دارند و برای سایر جهانیان تبدلیل به الگو شده‌اند. وی امیدوار است که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی منجر به یک صلح پایدار شود و دست‌آورد زنان نادیده گرفته نشود.

این دختران ورزشکار از گروه طالبان می‌خواهند که به جنگ و خشونت در کشور پایان دهند و راه صلح و زنده‌گی مسالمت‌آمیز را در پیش گیرند. آنان هم‌چنان می‌گویند که افزون بر راه‌یابی در تیم ملی بایسکل‌رانی، یکی از اهداف شان ترویج ورزش بایسکل‌رانی بانوان در سطح کشور است.

دکمه بازگشت به بالا