بحران سرپرستی و جولان حلقات مافیایی در شهرداری هرات

محمدحسین نیک‌خواه

همین اکنون به شمول بست‌های کلیدی، بیش‌تر از ۲۰۰ بست بلندرتبه و بست‌های کوچک اداری شهرداری هرات، از سوی سرپرستان و وارسی‌کننده‌گان اداره می‌شود. جز شخص شهردار که بست او هم به اعلان سپرده شد، تمام بخش‌های مهم و کلیدی شهرداری، از سوی سرپرستان مدیریت می‌شود.

از نظر فعالان مدنی و اعضای شورای ولایتی هرات، حلقه‌های قدرت‌مند مافیایی که ریشه‌های آن در نهادهای مرکزی کابل و بخش‌های دیگر حکومت است، شهرداری هرات را در کنترل دارند و برای ایجاد اصلاحات، باید کل ساختار این نهاد، به گونه‌ی ریشه‌ای اصلاح شود.

والی و شهردار هرات، در گفت‌وگو با ۸صبح می‌پذیرند که حضور سرپرستان سبب اخلال و سکته‌گی در پیش‌بُرد کارهای اساسی شهرداری شده و هرچه زودتر باید به مسأله‌ی سرپرستی و مشکلات آن، چاره‌ای اساسی پیدا شود.

اعضای شورای مشورتی شهرداری هرات نیز باور دارند، زورمندان و مقام‌های ارشد محلی و مرکزی، به منابع عایداتی این نهاد چشم دارند و در کارهای آن، دست‌اندازی می‌کنند.

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی هرات می‌گوید از میان ۴۵ بست آمریت و مدیریت در شهرداری، طی دو مرحله، ۳۶ بست به اعلان سپرده شد، اما سایر بست‌ها هنوز وضعیت‌شان نامشخص است و شهرداری در این مورد هم‌کاری نمی‌کند.

بحران سرپرستی در شهرداری

شهرداری هرات، یکی از مهم‌ترین نهادهای این شهر، از زمان برکناری و زندانی شدن فرهاد نیایش، شهردار پیشین، غرق در بحران شده است. اتهام فساد گسترده مالی و حضور سرپرستان در بخش‌های کلیدی این نهاد، مشکلات زیادی را به میان آورده است.

غلام‌حضرت مشفق، شهردار هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید بیش‌تر از ۲۰۰ بست بلندرتبه و بست‌های اداری این نهاد، از سوی سرپرستان اداره می‌شود. به شمول بست معاونت، سه بست ریاست و چندین بست‌ آمریت، که بخش‌های کلیدی شهرداری هستند، کارشان از سوی سرپرستان پیش می‌رود.

معاونت، ریاست‌های عواید، محاسبه و امور اداری، خدمات تخنیکی و سکتوری، و حکومت‌داری شهری بخش‌هایی است که توسط سرپرست‌ها اداره می‌شود. هر کدام از این ریاست‌ها، چند آمریت زیرمجموعه‌شان دارند و بیش‌تر آن‌ها نیز در دست سرپرستان است. تغییر و تبدیلی سرپرستان در مدت‌زمان کوتاه، بر پیچیده‌گی اوضاع افزوده است.

سیدوحید قتالی، والی هرات، در گفت‌وگو با ۸صبح می‌گوید نه او علاقه‌ای به تداوم کار سرپرست‌ها در شهرداری دارد و نه هم نظام اجازه می‌دهد آنان کارشان را ادامه دهند. به گفته‌ی او، در هم‌آهنگی با ریاست اصلاحات اداری هرات، تمام بست‌های سرپرستی شهرداری، به صورت رقابتی به اعلان ‌می‌رود و روند استخدام هم کوتاه‌‌تر ‌می‌شود.

کامران علی‌زایی، رییس شورای ولایتی هرات، در گفت‌وگو با ۸صبح می‌گوید نبود مدیریت درست در شهرداری، سبب ایجاد مشکل در این نهاد شد و تا زمانی که معضل سرپرستی تمام نشود، مشکلات شهرداری پابرجا خواهد بود.

وی می‌افزاید سرپرست‌ها با روابط شخصی و «واسطه‌بازی» در پست‌های‌شان باقی مانده‌اند و بحران سرپرستی تمام بخش‌های شهرداری را فراگرفته است.

حضور حلقه‌های بزرگ مافیایی

ساکنان هرات باور دارند بحران‌های موجود در شهرداری سبب توقف و کندی اجرای پروژه‌های توسعه‌ای در این شهر شد و شهریان هرات از این رهگذر زیان‌دیده‌اند. محمدرفیق شهیر، رییس شورای متخصصان هرات، در صحبت با ۸صبح می‌گوید حلقات قدرت‌مند مافیایی، به صورت عمدی اجازه نمی‌دهند سرپرستان از وظایف‌شان برکنار و افراد شایسته در بست‌های کلیدی شهرداری مقرر شوند. وی می‌افزاید حلقات مافیایی از سوی افراد و نهادهای بانفوذ سیاسی در مرکز کشور پشتی‌بانی می‌شوند و در شهرداری هرات حضور گسترده دارند و این مسأله، سبب افزایش فساد و استفاده‌جویی شده است.

برخی اعضای شورای مشورتی شهرداری هرات باور دارند، وجود منابع مالی و عایداتی در شهرداری و قراردادهای بزرگ، سبب شده افراد زورمند و بانفوذ، مهره‌های خودشان را در بخش‌های عایداتی شهرداری به عنوان سرپرست مقرر کنند و از این طریق، پول‌های هنگفتی به جیب بزنند.

سیداشرف سادات، عضو این شورا، می‌افزاید، زورمندان محلی، مقام‌های ارشد محلی، برخی مقام‌های حکومت مرکزی و اداره مستقل ارگان‌های محلی، به چشمه‌های عایداتی شهرداری هرات چشم دوخته و در کار این نهاد، دست‌اندازی می‌کنند.

پیش از این، زمانی که سیدوحید قتالی، والی کنونی هرات، شهردار این شهر بود، هیأتی از اداره مستقل ارگان‌های محلی، که برای بررسی فساد در شهرداری هرات به این شهر آمده بود، به اتهام باج‌گیری و دریافت رشوت از کارمندان ارشد شهرداری، گرفتار شد.

در حالی که طی یکی دو سال اخیر، پروژه‌های بزرگ توسعه‌ای مانند قیرریزی خیابان‌های اصلی شهر از جمله «خیابان درب قندهار» اجرایی نشد و شهرداری نتوانست بخشی از بودجه‌اش را مصرف کند، بحران سرپرستی و فساد گسترده مالی، بخش‌های کلیدی آن را فلج کرده و به نظر می‌رسد خشکاندن ریشه‌ی فساد و سرپرستی در شهرداری هرات، امری دشوار است.

فلج شدن شهرداری و سکته‌گی در کارها

ریاست شهرداری از جنجالی‌ترین و پرحاشیه‌ترین نهادهای دولتی هرات است و اتهام فساد گسترده مالی و بحران سرپرستی، بزرگ‌ترین مشکلات آن پنداشته می‌شود. شهردار هرات می‌پذیرد که پیش‌برد کارهای اساسی شهرداری از سوی سرپرستان، برای شهرداری مشکل‌ساز شده، اما برخی بست‌ها به شمول سه بست آمریت، به اعلان سپرده شد تا افراد جدید در آن مقرر شوند.

والی هرات می‌افزاید، تداوم حضور سرپرستان در بست‌های کلیدی شهرداری، واسطه‌ها را زیاد کرده، عدالت را از بین برده و شایسته‌گی را هم زیر سوال برده است و باید روند استخدام افراد شایسته از طریق رقابت آزاد، هرچه زودتر آغاز شود.

حمیدالله حنیف و شاهپور پوپل، نماینده‌‌گان هرات در مجلس نماینده‌گان، در صحبت با ۸صبح می‌گویند سرپرست‌ها کارشان را با دل‌گرمی پیش نمی‌برند و این معضل بزرگی در شهرداری ایجاد کرده است. آنان از والی هرات و اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌خواهند، هرچه زودتر به بحران سرپرستی در شهرداری خاتمه دهند.

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی هرات، از بی‌میلی مسوولان شهرداری در کاهش شمار سرپرستان سخن می‌زند. زلمی مال‌یار، رییس این کمیسیون، به روزنامه ۸صبح می‌گوید مسوولان شهرداری، اسناد درخواست‌دهنده‌گان بست‌های گوناگون را «شارت‌لست» نمی‌کنند و کمیسیون اصلاحات اداری، به اداره مستقل ارگان‌های محلی شکایت کرده است.

اداره مستقل ارگان‌های محلی پافشاری دارد، مشکل سرپرستی در شهرداری هرات، با صلاحیت‌هایی که به اداره محلی این ولایت داده شد، باید از میان برده شود. سیدشاه سقیم، رییس اطلاعات و آگاهی عامه این نهاد، به ۸صبح می‌گوید مشکلات شهرداری هرات هرچه زودتر باید برطرف شود و والی هرات باید در شهرداری اصلاحات موردنیاز را اعمال کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن