جنجال انتخابات پارلمانی غزنی هنوز حل نشده است

خلیل اسیر

جنجال‌ها بر سر چگونه‌گی برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی هنوز رفع نشده است. این جنجال‌ها در ششم ثور پارسال پس از آن کلید خورد که شماری از ساکنان غزنی در یک اقدام اعتراضی دروازه دفتر کمیسیون مستقل انتخابات را در این ولایت بستند. معترضان برای برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی، خواستار تقسیم این ولایت به سه حوزه انتخاباتی بودند. هرچند کمیسیون مستقل انتخابات این خواست را در نخست پذیرفت، اما به دلیل اعتراض شمار دیگر از ساکنان این ولایت، نتوانست آن را عملی کند. به این ترتیب، برای جنجال انتخابات پارلمانی غزنی که سیزده ماه از شروع آن سپری شده است، تا هنوز راه حل جامع به دست نیامده است.

عصمت‌الله جامرادوال، عضو شورای ولایتی غزنی، می‌گوید که چگونه‌گی برگزاری انتخابات پارلمانی در این ولایت هنوز هم در هاله ابهام قرار دارد. به گفته او، در حالی که بیش از یک سال از نخستین روزهای این جنجال سپری شده است، هیچ پیش‌رفتی در راستای حل آن دیده نمی‌شود. جامرادوال افزود که او به عنوان نماینده مردم از حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد تا هرچه زودتر سرنوشت انتخابات در این ولایت را روشن کنند.

به همین شکل، حمیدالله نوروزی، عضو دیگر شورای ولایتی غزنی، نیز می‌گوید که پیش‌رفتی در زمینه رفع جنجال انتخابات پارلمانی در غزنی تا کنون مشاهده نشده است. به گفته نوروزی، اخیراً دید و بازدیدهایی میان نماینده‌گان غزنی و نماینده‌گان حکومت انجام شده است، اما این دید و بازدیدها نتوانسته است گرهی از بن‌بست انتخابات پارلمانی در غزنی باز کند. نوروزی هم‌زمان افزود که احتمال دارد طرح حوزه‌بندی قومی انتخابات در غزنی به دست اجرا سپرده شود؛ طرحی که به گفته او، مخالفان بسیاری دارد و می‌تواند بار دیگر انتخابات پارلمانی را در این ولایت با چالش روبه‌رو کند.

نفیسه عظیمی، نماینده مردم غزنی در مجلس نماینده‌گان، می‌گوید که آن‌ها در یک هفته گذشته دو بار با نماینده‌گان حکومت در زمینه رفع جنجال انتخابات پارلمانی غزنی دیده‌اند. به گفته او، این دیدارها به منظور ارایه مشورت به حکومت در خصوص چگونه‌گی برگزاری انتخابات پارلمانی در این ولایت بوده است. او ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، از راه گفت‌وگوی جامع میان تمامی طرف‌ها، یک راه حل معقول برای جنجال انتخابات پارلمانی غزنی به دست آید. خانم عظیمی هم‌زمان گفت که تا کنون چنین گفت‌وگویی انجام نشده است و هیچ تغییری در پرونده انتخابات پارلمانی غزنی به میان نیامده است.

کمیسیون مستقل انتخابات که مسوول برگزاری انتخابات است، چشم به راه فیصله کمیسیونی است که برای رفع جنجال‌ انتخابات پارلمانی غزنی تشکیل شده است. محمدسرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، انجنیر محمدخان معاون اول ریاست اجرایی و عبدالمتین بیک رییس ارگان‌های محلی در این کمیسیون عضویت دارند. این کمیسیون پارسال پس از آن تشکیل شد که کمیسیون مستقل انتخابات خواستار پادرمیانی حکومت برای رفع این جنجال شد.

ذبیح‌الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که کمیسیون موظف تا کنون طرح خود برای چگونه‌گی برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی را به این کمیسیون نسپرده است. سادات گفت که کمیسیون مستقل انتخابات آماده است تا انتخابات پارلمانی را مطابق تقویم در ششم میزان برگزار کند، اما با این شرط که دیگر جنجالی در این حوزه وجود نداشته باشد. او علاوه کرد که مواد حساس انتخاباتی برای انجام نام‌نویسی تقویتی روز شنبه به غزنی انتقال یافت و این مرحله از پروسه انتخابات مثل سایر ولایات در غزنی پی‌گیری خواهد شد. سادات تأکید کرد که اقدامات بعدی کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به انتخابات پارلمانی غزنی متناسب با فیصله‌ای خواهد بود که از سوی کمیسیون موظف صادر خواهد شد.

در این گزارش تلاش کردیم تا پیش‌رفت‌های انجام شده در پرونده انتخابات پارلمانی غزنی را از دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری بپرسیم، اما با تماس‌های مکرر موفق نشدیم. معاون اول ریاست اجرایی نیز تا هنوز در این پیوند حرف تازه‌ای نگفته است.

مردم غزنی برای برگزاری انتخابات پارلمانی به دو دسته تقسیم شده‌اند. بخشی از مردم این ولایت خواستار تقسیم غزنی به سه حوزه انتخاباتی‌اند، ولی بخش دیگر با این خواست مخالف‌اند و تأکید دارند که غزنی هم‌چون ولایات دیگر باید یک حوزه انتخاباتی در نظر گرفته شود. تقسیم غزنی به سه حوزه انتخاباتی، طرحی است که از سوی ساکنان ولسوالی‌های ناامن غزنی ارایه شده است. آن‌ها می‌گویند که این عادلانه‌ترین طرح برای برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی است؛ زیرا در این حالت آن‌ها نیز چانس خواهند یافت تا به پارلمان، نماینده بفرستند. اما مخالفان طرح تقسیم غزنی به سه حوزه، استدلال طرفداران این طرح را منطقی و مبتنی بر قانون نمی‌دانند. از دید مخالفان، غزنی هم‌چون سایر ولایات یک حوزه انتخاباتی است و نباید انتخابات در آن متفاوت‌تر از دیگر ولایات برگزار شود. آن‌ها هم‌چنان می‌گویند که تأمین امنیت از وظایف حکومت است و به خاطر ضعف حکومت نباید قانون انتخابات نقض شود. حکومت تا کنون موفق نشده است برای رفع این جنجال به یک راه حل جامع دست یابد.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت در ۲۸ و ۲۹ میزان پارسال و در قندهار با یک هفته تأخیر برگزار شد. انتخابات پارلمانی در غزنی به دلیل این جنجال‌ها برگزار نشد و اکنون قرار است با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی یک‌جا در ششم میزان امسال برگزار شود.

Comments are closed.