قرارداد پروژه جنجالی ایجاد سیستم «ریال‌تایم» سرانجام امضا شد

۸صبح، کابل: قرارداد پروژه جنجالی ایجاد سیستم تضمین‌کننده شفافیت در جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات شبکه‌های مخابراتی یا ریا‌ل‌تایم (Real Time Data Management) سرانجام امضا شد.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلام کرده است که قرارداد پروژه ایجاد سیستم ریال‌تایم صبح روز پنج‌شنبه، نهم حوت، با حضور رییس جمهور غنی میان شهزاد‌گل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی و جوشوا جی بوستوز، رییس کمپنی بوستوز گروپ امضا شده است.

سیستم (Real Time Data Management)، به هدف جمع‌آوری و مدیریت شفاف محصول خدمات مخابراتی (۱۰ درصد) ایجاد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم مسوولیت راپوردهی عواید سکتور مخابرات را به عهده دارد و هدف اساسی از ایجاد سیستم ریال‌تایم، به دست آوردن معلومات واقعی از طریق اتصال به سیستم شبکه‌های مخابراتی خوانده شده است.  

وزارت مخابرات در ۲ دلو اعلام کرده بود که مراحل تدارکاتی سیستم تضمین‌کننده شفافیت در جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی یا «ریال‌تایم» تکمیل شده است.

حدود دو سال پیش، محمداشرف غنی رییس جمهور کشور، پس از وضع ۱۰ درصد محصول بر خدمات مخابراتی، قانون محصول خدمات مخابراتی را توشیح کرد. این قانون وزارت مالیه کشور را ملزم می‌کرد تا سیستم ریال‌تایم را در مدت شش ماه ایجاد کند. اما این سیستم در مدت معین آن ایجاد نشد.

ایجاد سیستم ریال‌تایم در وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در گذشته به یک موضوع جنجال‌‌برانگیز مبدل شده بود. ارگ ریاست جمهوری در ماه جنوری سال ۲۰۱۷ وظیفه‌ عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را به دلیل جمع‌آوری غیرشفاف۱۰ درصد مالیه بر کریدت‌کارت مشتریان شرکت‌های مخابراتی و ایجاد نکردن سیستم ریال تایم به حالت تعلیق درآورد.

پس از آن پرونده آقای وحیدی به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شد. آقای وحیدی در چهارم جدی در سومین دادگاه ویژه و علنی وزیران از سوی دادگاه بی‌گناه شناخته شد.

بر اساس معلومات وزارت مخابرات، پس از صدور فرمان رییس جمهور غنی مبنی بر جمع‌آوری ده درصد محصول خدمات مخابراتی تاکنون عواید ناشی از آن به بیش از ۱۴ میلیارد و ۵۹۰ میلیون افغانی رسیده است.

دکمه بازگشت به بالا