قرارداد پروژه نصب رادارهای مستقل برای هواپیماهای ملکی و نظامی امضاء شد

۸صبح، کابل: قرارداد نصب سیستم‌های مستقل رادار از سوی محمود شاه حبیبی، رییس اداره مستقل هوانوردی ملکی و الین کورییا، مسوول منطقه‌ای شرکت «تالس» فرانسوی، به روز چهارشنبه، دوازدهم جدی در ارگ ریاست جمهوری به امضا رسید.

محمود شاه حبیبی، رییس اداره هوانوردی ملکی، در یک نشست خبری در کابل گفت که قرار است کار نصب رادارها تا دوسال دیگر تکمیل وبه بهره برداری برسد. وی افزود که از این رادارها، در کنار سیستم‌های کنونی به هدف کنترول حریم فضایی کشور و برای هواپیماهای ملکی و نظامی استفاده خواهد شد.

رییس اداره هوانوردی ملکی تصریح کرد که این دستگاه‌های رادار، ظرفیت نصب سیستم‌های مدافع هوایی را نیز دارد و می‌تواند هر نوع هواپیمای ملکی و نظامی را در فاصله ۵۵ هزار فُت بالاتر از سطح زمین، دریافت کنند.

به گفته آقای حبیبی، تطبیق این پروژه، گام اساسی دیگر در راستای حاکمیت و مصونیت بیشتر حریم فضایی و ایجاد خطوط هوایی اضافی در فضای کشور است که این امر می‌تواند عواید اداره هوانوردی ملکی را افزایش دهد.

از سویی هم ارگ ریاست جمهوری نیز با نشر خبرنامه‌ای در این مورد گفته که پروژه‌ی نصب سیستم‌های مستقل رادار به هزینه بیشتر از ۹ میلیارد افغانی، در مدت دو سال تکمیل می‌گردد.

رییس جمهور غنی در مورد پروژه‌ی نصب سیستم‌های مستقل رادار گفت:« از برکت این سیستم عواید ملی از ۱۲ الی ۱۵ میلیارد افغانی از این مدرک خواهد بود و همچنان استقلال فضایی ما تحکیم می‌گردد و همه پروازها در حریم فضایی افغانستان تحت کنترول و مدیریت قرار می‌گیرد.»

 این در حالی است که رییس جمهور غنی در ۱۸ اسد سال روان یک رادار تازه و پیش‌رفته را در میدان هوایی حامدکرزی افتتاح کرد. حکومت افغانستان همزمان با افتتاح این رادار اعلام کرد که پس از نزدیک به دو دهه کنترول حریم فضایی کشور را به دست گرفته است.

پیش از آن حریم هوایی کشور توسط نیروهای ناتو در افغانستان اداره می‌شد.

خریداری و انتقال گبیون برای پنج حوزه‌ی دریایی

از سویی هم امروز چهارشنبه، دوازدهم جدی، قرارداد خریداری و انتقال گبیون برای پنج حوزه‌ی دریایی در ۳۴ ولایت کشور  از سوی محمدگل خلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب، و مسوولان شرکت‌های رحیم گردیزی و مصطفی میتل لمیتد به امضا رسید.

گبیون به جعبه‌هایی قفسه‌ای و فلزی اطلاق می‌شود که داخل آن را با سنگ و یا ریگ پرکرده و در موارد مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. از گبیون برای سدسازی، پوشش کف آبراهه‌ها، موج‌شکن، مقاوم‌سازی بناهای سست، مهار دیوارهای سنگی، راه سازی به‌منظور جاده‌سازی، مهار سنگ‌های متمرکز بر راه‌ها استفاده می‌شود. گبیون‌ها در ایجاد دیوارهای محافظ و یا دیوار حائل، محوطه‌سازی، نماسازی و … نیز نقشی بزرگ ایفا می‌کنند.

رییس جمهور در خصوص امضای قرارداد پروژه گبیون گفت که با تطبیق این پروژه برای بار نخست از خطرات سیلاب‌ها و تلفات زمین و املاک جلوگیری خواهد شد و این کار سبب مدیریت آب نیز می‌گردد. اشرف غنی در ادامه افزود که برای کاهش مصارف در تطبیق پروژه‌ی نامبرده، از سنگ‌های وطنی در گبیون‌ها استفاده صورت خواهد گرفت.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، پروژه خریداری و انتقال گبیون برای پنج حوزه‌ی دریایی در ۳۴ ولایت کشور در سه لات از سوی وزارت انرژی و آب و شرکت‌های رحیم گردیزی و مصطفی میتل لمتید، تطبیق می‌گردد که در جریان انتقال و تطبیق آن، برای بیشتر از ۱۷۹ هزار تن شغل ایجاد خواهد شد.

مقام‌های وزارت انرژی و آب و مسوولان شرکت‌های قراردادی حین امضای قرارداد پروژه خریداری و انتقال گبیون برای پنج حوزه‌ی دریایی

دکمه بازگشت به بالا