بخش کنسولی سفارت پاکستان در کابل تعطیل شد

۸صبح، کابل: سفارت پاکستان در کابل خدمات بخش کنسولی خود را متوقف کرده است. این سفارت در اعلامیه‌ای گفته است که به «دلایل امنیتی» بخش کونسلی‌اش را سر از روز دوشنبه، سیزدهم عقرب، تا اطلاع بعدی بسته خواهد کرد.

وزارت خارجه پاکستان نیز در اعلامیه‌ای گفته است که به دلیل «نگرانی‌های شدید در مورد امنیت کارمندان دفاتر دیپلماتیک» این کشور، مستشار سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را برای ارائه توضیحات احضار کرده است.

آن‌چنان که وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده است، کارکنان سفارت پاکستان در افغانستان مورد آزار و تهدید قرار گرفته‌اند.

مقام‌های وزارت داخله و وزارت امور خارجه افغانستان تاکنون به صورت رسمی در این مورد چیزی نگفته‌اند.

با متوقف شدن بخش کنسولی سفارت پاکستان در افغانستان که مرجع صدور ویزا است، برای شهروندان افغانستان که قصد سفر به این کشور را داشته باشند، سبب بروز مشکلات خواهد شد.

پیش از این سفارت پاکستان در کابل از متقاضیان ویزای این کشور خواسته است که تنها برای انجام سفرهای «عاجل و مهم» درخواست ویزا بدهند.

طبق معلومات سفارت پاکستان در کابل، چهار کنسول‌گری این اداره در جریان نُه ماه گذشته ۴۵۰ هزار ویزا صادر کرده است.

این سفارت در ششم اسد اعلام کرد که صدور ویزای کشورش را برای شهروندان افغانستان محدود کرده و تنها به بیماران، کهن‌سالان، زنان و تاجران ویزا توزیع می‌کند.

 سفارت پاکستان در کابل و کنسولگری‌های این سفارت در برخی ولایت‌ها روزانه‌ صدها مراجعه‌کننده دارد. بارها گزارش‌هایی از اخاذی کارکنان سفارت پاکستان و محافظان امنیتی این سفارت به نشر رسیده است.

هم‌چنان برخی از کمیشن‌کاران در اطراف سفارت پاکستان در کابل و کنسولگری‌های این سفارت در ولایت‌ها حضور دارند که در بدل پول، ویزای پاکستان را عرضه می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا