کار ساختمانی خط آهن آقینه – اندخوی آغاز شد

۸صبح، کابل: کار ساختمانی خط آهن آقینه  – اندخوی روز جمعه، چهارم اسد از سوی وزارت ترانسپورت آغاز شد. این خط آهن با هزینه ۳۰ میلیون دالر و به طول ۳۰ کیلومتر ساخته می‌شود.

هم‌زمان با این، وزارت ترانسپورت اعلام کرده است که کار ۱۰ کیلومتر خط آهن انکشافی استیشن خط آهن آقینه افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شده است.

این پروژه‌ها در جریان سفر یما یاری، سرپرست وزارت ترانسپورت به ولایت فاریاب گشایش یافته است. در مراسمی به همین مناسبت، دورانوف، وزیر صنعت و ارتباطات ترکمنستان و دیگر مقام‌های محلی ولایت فاریاب حضور داشته‌اند.

یما یاری در مراسم افتتاح خط آهن آقینه – اندخودی گفته است با تکمیل و مجهز شدن استیشن خط آهن بندر آقینه و اتصال این بندر از طریق خطوط آهن ترکمنستان به خطوط آهن منطقه، یک گام دیگر در راستای توسعه و فقرزدایی در ولایت‌های شمال افغانستان برداشته شده است. او فزوده است :«امروز شاهد آغاز کار عملی اعمار ۳۰ کیلومتر خط آهن آقینه – اندخوی، به ارزش حدود ۳۰ میلیون دالر آمریکایی و افتتاح و بهره‌برداری ۱۰ کیلومتر خط آهن استیشن آقینه به ارزش ۹٫۳ میلیون دالر امریکایی می باشیم.»

به گفته او، این پروژه‌های عام‌المنفعه افزون بر آن‌که سبب رشد و توسعه می‌شود، نقش مهم و اساسی را در کار آفرینی و اشتغال‌زایی برای مردم ولایت‌های فاریاب و جوزجان دارد.

از جانب دیگر، یما یاری گفته است که عرضه خدمات ترانسپورتی موثر، مصون و معیاری، تقویت و تامین روابط ترانسپورتی با کشورهای همسایه و منطقه، فراهم ساختن زمینه سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات لازم در بخش ترانسپورت برای سکتور خصوصی کشور، در اولویت برنامه‌های کاری وزارت ترانسپورت قرار دارد. ایجاد سیستم‌های شفاف و پاسخ‌گو برای مبارزه با فساداداری، مسلکی‌سازی ساختار تشکیلاتی و ایجاد اصلاحات بنیادی در سکتور ترانسپورتی، از جمله مواردی است که یماری گفت آن را در صدر اولویت‌های کاری اداره تحت امرش قرار خواهد داد.

قابل یادآوری است که هزینه پروژه‌های یاد شده، از بودجه دولت تمویل می‌شود.

براساس معلومات اداره خط آهن، در حال حاضر، هفت استیشن خط آهن در افغانستان فعال است. این استیشن‌ها شامل حیرتان، تازه‌امید، نایب‌آباد، مزارشریف، آقینه و تورغندی می‌شود. به این ترتیب، استیشن خط آهن در حیرتان از سال ۲۰۱۳ به این طرف مورد استفاده قرار گرفته است. اما دو استیشن آقینه و تورغندی از سال ۲۰۱۶ به این طرف به بهره‌برداری رسیده است.

 پیش‌تر اداره خط آهن به روزنامه ۸صبح گفته بود که میزان مجموعی کالاهایی که در جریان سال ۲۰۱۸ میلادی از طریق سه استیشن خط آهن در بندرهای حیرتان، آقینه و تورغندی، انتقال شده است به ۳.۷ میلیون تن می‌رسد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن