کار ساخت پوشش حفاظتی برای خانقاه پدر مولانا در بلخ آغاز شد

۸صبح، کابل: کار ساخت سقف حفاظتی برای خانقاه خواجه بهاءالدین ولد، پدر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی از شاعران پرآوازه زبان پارسی، آغاز شد.

منیراحمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ، روز دوشنبه، یازدهم قوس، به روزنامه ۸صبح گفت که کار عملی ساخت یک پوشش حفاظتی برای خانقاه پدر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، حدود یک هفته پیش آغاز شده و احتمال دارد تا دو ماه دیگر کار آن تکمیل شود.

آقای فرهاد افزود که کار ساخت پوشش حفاظتی خانقاه پدر مولانا در ولسوالی بلخ ولایت بلخ از سوی اداره عملیاتی اداره امور ریاست جمهوری و براساس پیشنهاد مقام ولایت بلخ آغاز شده است.

سخنگوی والی بلخ گفت که براساس برنامه، یک پوشش حفاظتی برای این خانقاه از آهن ساخته می‌شود تا از تخریب بیش از حد این خانقاه جلوگیر کند.

پیش از این کمیته‌ی اجرایی «فرهنگ و هنر» ریاست اجرایی حکومت، در ۲۸ حمل امسال فیصله کرده بود که کار بازسازی خانقاه پدر مولانا دوباره آغاز شود.

کار بازسازی و ترمیم خانقاه پدر مولانا جلال‌الدین‌ محمد بلخی یک‌بار در سال ۲۰۱۰ به کمک ترکیه آغاز شده بود و دوباره متوقف شد. هر چند پس از آن مسوولان بارها اعلام کردند که کار این خانقا دوباره آغاز می‌شود، اما به دلایلی که تاکنون روشن نیست، خانقاه خواجه بهاءالدین ولد بازسازی نشده است.

سخنگوی والی بلخ به روزنامه ۸صبح گفت که تلاش دارد تا کار مرمت خانقاه پدر مولانا نیز به زودی آغاز شود.

خانقاه بهاءالدین ولد، پدر مولانا، در ۲۰ کیلومتری شهر مزارشریف، مرکز بلخ و در ولسوالی بلخ این ولایت موقعیت دارد. این خانقاه با خشت خام ساخته شده است. پیش از این بسیاری از فرهنگیان از وضعیت رو به نابودی این خانقاه ابراز نگرانی کرده بودند.

بلخ زادگاه مولانا جلال‌الدین‌ محمد بلخی است. براساس روایت‌های تاریخی، مولانا در سال ۶۰۴ هجری قمری در شهر بلخ آن روزگار زاده شد و زمانی که هنوز ۱۲ سال داشت، زادگاهش را ترک کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن