کار ساخت آرامگاه حیدری وجودی ۹۵ درصد تکمیل شده است

۸صبح، کابل: کار ساخت آرامگاه حیدری وجودی، شاعر و عارف مشهور کشور ۹۵ درصد تکمیل شده است.

این مقبره از سوی اجمل سیلاب ساخته شده است‌. اجمل سیلاب می‌گوید که خانواده و شاگردان حیدری وجودی مسوولیت اعمار این مقبره را به وی سپرده بودند.

نقشبند حیدری، پسر حیدری وجودی از اجمل سیلاب بابت ساخت آرامگاه پدرش سپاس‌گزاری کرده است.

غلام‌حیدر مشهور به حیدری وجودی، شاعر، عارف، مولاناشناس و بیدل‌شناس مشهور کشور در بیست‌ویکم جوزا، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در‌گذشت.

وی هنگام وفات ۸۱ سال داشت. حیدری وجودی را به دلیل پرداختن به عرفای معروف، «نجم‌العرفا» لقب داده بودند. پیکر او را در شهدای صالحین به خاک سپردند.

از او مقالات متعدد در نشریه‌های مشهور کشور به جا مانده است. آقای وجودی بیش‌تر در قالب غزل شعر می‌سرود و تاکنون ۱۴ مجموعه شعری علاوه بر یک دیوان وی چاپ شده است.

عشق و جوانی (۱۳۴۹)، رهنمای پنجشیر (۱۳۵۱)، نقش امید (۱۳۵۵)، با لحظه‌های بهار (۱۳۶۴)، سالی در مدار نور (۱۳۶۶)، سایه معرفت (۱۳۷۵)، صور سبز صدا (۱۳۷۹)، میقات تغزل (۱۳۷۹)، ارغنون عشق (۱۳۸۰)، رباعیات و دوبیتی (۱۳۸۰)، شکوه قامت مقاومت (۱۳۸۱)، غربت مهتاب (۱۳۸۳)، لحظه‌هایی در آب و آتش (۱۳۸۳) و آوای کبود (۱۳۸۳) از مجموعه‌های شعری چاپ شده وی است.

دیوان حیدری وجودی نیز پنج سال پیش به کمک انجمن دوست‌داران بیدل به چاپ رسیده است.

حیدری وجودی به عنوان نقطه ارتباط شعرای معاصر افغان در کابل شناخته می‌شد و برخی از فرهنگیان مدام با وی محافل شعری برگزار می‌کردند.

دکمه بازگشت به بالا