کمیته مصونیت خبرنگاران خواهان فعال شدن کمیسیون تخطی رسانه‌ها شد

۸صبح، کابل: کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان در اعلامیه‌ای خواستار فعال شدن کمیسیون تخطی رسانه‌ها شده است تا از بازداشت گروهی خبرنگاران و تخطی رسانه‌ای جلوگیری شود.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان روز جمعه، ۲۷ حوت، با صدور اعلامیه‌ای گفته است که به تاریخ ۲۴ حوت، نهادهای امنیتی «حکومت سرپرست طالبان» برای مسوولان رسانه‌ها به‌گونه شفاهی گوش‌زد کرده‌اند تا نشر سریال‌های خارجی را متوقف سازند.

براساس اعلامیه این کمیته، پس از این دستور هفت تن از خبرنگاران به شمول مسوولان تلویزیون‌های خاور و ۷ بازداشت شده‌اند.

در این اعلامیه کمیته مصونیت خبرنگاران آمده است که به تعقیب آن اتل‌خان استانکزی، رییس رادیو تلویزیون همیشه‌بهار در ولایت ننگرهار، توقیف شده است .

براساس اعلامیه این نهاد در آخرین مورد بازاشت  خبرنگاران، خپلواک ساپی، مدیر مسوول طلوع نیوز، بهرام امان، گوینده خبر و نافع خلیق، مسوول حقوقی این تلویزیون بازداشت شده‌اند.

کمیته مصونیت خبرنگاران گفته است که بازداشت خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ای بر وضعیت عمومی رسانه‌ها و کارهای رسانه‌ای تاثیر منفی می‌گذارد.

این نهاد در اعلامیه خویش افزوده است که این‌گونه‌برخوردها آزادی بیان، اطلاع‌رسانی برای شهروندان افغانستان و حق دسترسی به اطلاعات را متاثر می‌سازد و این رفتار در تعارض با قانون رسانه‌های همه‌گانی است که اخیراً از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان مرعی‌الاجرا دانسته شده است.

دکمه بازگشت به بالا