هشدار معترضان به نافرمانی مدنی؛ کمیسیون چشم‌به‌راه گشایش دفترهایش در هفت ولایت است

خلیل اسیر

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تا کنون موفق به بازگشایی دفترهایش در هفت ولایت شمالی و شمال‌شرقی برای آغاز تفتیش و بازشماری آرا نشده است. کار تفتیش و بازشماری آرا در بیش از هشت‌ونیم هزار محل رأی‌دهی در هژدهم عقرب آغاز شده بود. این کار در ۲۷ ولایت تکمیل شده است. اما تفتیش و بازشماری آرا در ولایات پنجشیر، بدخشان، تخار، فاریاب، جوزجان، سمنگان و بغلان تا کنون آغاز نشده است. نامزدان معترض به این روند، درب دفترهای کمیسیون مستقل انتخابات را در این ولایات بسته‌اند. تلاش‌های ۲۲ روزه کمیسیون مستقل انتخابات برای بازگشایی دفترهایش در این هفت ولایت بی‌نتیجه بوده است.

عبدالعزیز ابراهیمی از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات روز یک‌شنبه به روزنامه ۸صبح گفت که کمیسیون مستقل انتخابات در حال حاضر سرگرم جمع‌بندی نتایج آرایی است که در ۲۷ ولایت کار تفتیش و بازشماری آن پایان یافته است. او افزود که کمیسیون مستقل انتخابات هم‌زمان چشم‌به‌راه باز شدن دفترهایش در هفت ولایتی است که توسط معترضان بسته شده است. کمیسیون مستقل انتخابات پیش‌تر از حکومت برای گشایش هفت دفتر ولایتی‌اش طلب همکاری کرده بود. حکومت تا کنون کاری در این زمینه نکرده است. با این حال، ابراهیمی تأکید کرد که به دنبال تکمیل کار تفتیش و بازشماری آرا در این هفت ولایت و جمع‌بندی نتایج آن، نتیجه ابتدایی انتخابات اعلام خواهد شد.

هم‌زمان با این، دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» روز گذشته در بغلان نیز با سر دادن شعارهایی بر ضد «تقلب» دست به تظاهرات زد. یک روز پیش‌تر از آن شماری از شهروندان بغلان در اعتراض به بستن دروازه دفتر کمیسیون مستقل انتخابات در این ولایت تظاهرات کرده بودند. «ثبات و هم‌گرایی» روز جمعه در کابل هم دست به تظاهرات زده بود. این دسته انتخاباتی در تظاهرات‌هایش در کابل و بغلان خواستار ابطال فوری ۳۰۰ هزار رأی جنجالی شده است. دست‌کم ۱۱ دسته انتخاباتی از جمله «ثبات و هم‌گرایی»، «صلح و عدالت اسلامی» و «امنیت و عدالت» این شمار رأی را «تقلبی» می‌دانند. پاسخ کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون به این مطالبه، منفی بوده است. این کمیسیون گفته است تا زمانی که کار تفتیش و بازشماری آرا را تکمیل نکند، تصمیمی به ابطال آرا نمی‌گیرد.

در تظاهراتی که روز گذشته در بغلان راه‌اندازی شده بود، معترضان به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار دادند که اگر به خواست‌های «مشروع» آن‌ها توجه نکند، اجازه بازشماری آرای صندوق‌های مشکوک و قرنطین‌شده را در این ولایت به این کمیسیون نخواهند داد. این معترضان تأکید کرده‌اند که اگر کمیسیون مستقل انتخابات هم‌چنان با بی‌پروایی در برابر مطالبات آن‌ها رفتار کند، تصامیم بعدی این کمیسیون را به عنوان تصامیم «نامشروع» نخواهند پذیرفت و دست به نافرمانی مدنی خواهند زد. مظاهره‌کننده‌گان در بغلان گفته‌اند در صورتی که این وضعیت با «پی‌آمدهای ناگوار» همراه شود، مسوولیت آن برعهده کمیسیون مستقل انتخابات و دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی خواهد بود. این معترضان باور دارند که دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان دست به «تقلب سیستماتیک» زده و با اعمال نفوذ در درون کمیسیون مستقل انتخابات، مانع تأمین شفافیت در این روند شده است.

سران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» یک شب پیش از این تظاهرات، نشستی را نیز پیرامون جنجال‌های جاری انتخاباتی در کابل برگزار کرده بودند. در این نشست، حضور مردم در تظاهرات روز جمعه «ثبات و هم‌گرایی»، خودجوش و از نگاه قومی فراگیر و نشانه اجماع ملی برای دفاع از حق مردم و جلوگیری از تقلب توصیف شده است. سران این دسته انتخاباتی در این نشست تأکید کرده‌اند که از «آرای پاک مردم» پاسداری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که «بار دیگر تقلب سرنوشت کشور را رقم بزند.» سران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در نشست شنبه‌شب خود از کمیسیون مستقل انتخابات و شرکای بین‌المللی کشور خواسته‌اند، پیش از آن‌که دیر شود، برای نجات انتخابات و جلوگیری از بحران در افغانستان اقدام کنند.

هواداران این دسته انتخابات در بغلان نیز از جامعه جهانی و متحدان بین‌المللی افغانستان خواستار تلاش برای «برگشت انتخابات به مسیر قانونی و اصولی» آن شده‌اند. از دید آن‌ها، انتخابات فعلاً از مسیر قانونی خود دچار «انحراف» شده است. آن‌ها گفته‌اند که اگر انتخابات به «مسیر قانونی‌اش» برنگردد، افغانستان به «گذشته‌های تاریک» خود بازگشت خواهد کرد و در آن صورت، سرمایه‌گذاری نزدیک به دو دهه متحدان بین‌المللی افغانستان نیز از بین خواهد رفت.

دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» که از سوی نامزدان معترض به انجام «تقلب سیستماتیک» در انتخابات متهم شده است، این روزها بی‌تاب اعلام نتیجه‌ی ابتدایی است. مصطفی آریا از سخنگویان «دولت‌ساز» به روزنامه ۸صبح گفت که این دسته انتخاباتی بارها با نقض تقویم انتخاباتی مخالفت کرده و خواستار اعلام فوری نتیجه ابتدایی انتخابات از جانب کمیسیون مستقل انتخابات است. آریا هم‌چنان دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» را پیروز انتخابات ششم میزان خواند و افزود که نامزدان معترض با بستن اتهام «تقلب» به این دسته انتخاباتی و راه‌اندازی اعتراضات به فکر «سهامی» کردن حکومت آینده هستند. او تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید هر چه زودتر کار تفتیش و بازشماری آرا را در هفت ولایت باقی‌مانده به پایان ببرد و با اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات، به انتظار طولانی مردم پایان بدهد.

از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تا کنون دو ماه و پنج روز سپری شده است. کمیسیون مستقل انتخابات که گفته بودص نتایج انتخابات را دو روز پس از برگزاری آن اعلام خواهد کرد، تا کنون موفق به این کار نشده است. با توجه به اعتراضاتی که در پیوند به این انتخابات در جریان است، تصور نمی‌شود که نتایج ابتدایی انتخابات به این زودی‌ها اعلام شود. با این حال، بدترین پی‌آمدهای این وضعیت، کاهش ۵۰ درصدی در سرمایه‌گذاری و افزایش نگرانی‌ها از بدتر شدن فضای سیاسی کشور در نزد مردم، خوانده شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن