سازمان پیمان امنیت جمعی، عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر را در مرز افغانستان راه‌اندازی می‌کند

۸صبح، کابل: استانیسلا زاس، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) گفته است که سه مرحله از عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر را در مرز با افغانستان راه‌اندازی می‌کند.

زاس گفته است که سازمان پیمان امنیت جمعی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها شامل امنیت نظامی و مبارزه با تروریسم را برای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی کرده است.

به گفته دبیرکل این سازمان، مبارزه با گردش غیرقانونی مواد مخدر از وظایف مهم سازمان پیمان امنیت جمعی است. او تأکید ورزیده است که در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر پس از رویدادهای اخیر در افغانستان، جدی‌تر عمل می‌کنند.

این مقام سازمان پیمان امنیت جمعی، تصریح می‌کند که اقدامات مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سه مرحله برنامه‌ریزی شده است.

دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی افزوده است که این برنامه‌ها با در نظر داشت وضعیت منطقه مسوولیت این سازمان است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس سران (CSTO) در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، عملی شود.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، در اواخر ماه میزان سال جاری نیروهای مسلح کشورهای عضو این سازمان امنیتی به رهبری روسیه یک رزمایش بزرگ نظامی را در نزدیکی مرز افغانستان برگزار کردند.

سازمان پیمان امنیت جمعی در ۱۵ می ۱۹۹۲ با حضور کشورهای ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، اوزبیکستان و روسیه در چارچوب کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در تاشکند ایجاد شده است.

هدف اصلی این سازمان، همکاری‌های نظامی ـ سیاسی، توسعه ساختارهای چندجانبه برای تضمین امنیت ملی کشورهای عضو بر پایه مبانی مشترک و کمک‌رسانی دانسته شده است.

دکمه بازگشت به بالا