جمع‌آوری پول از دانش‌آموزان و آموزگاران مکاتب ممنوع شد

۸صبح، کابل: وزارت معارف جمع‌آوری پول از دانش‌آموزان و آموزگاران در مکاتب را ممنوع اعلام کرد.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف روز شنبه، بیست‌ودوم سرطان گفته است که محمدمیرویس بلخی، سرپرست این وزارت دستور جدی برای ممنوعیت جمع‌آوری پول تحت عنوان‌های مختلف مانند «اعانه، خرید اثاثیه دفتر، رنگ‌مالی صنوف، بازسازی و غیره از شاگردان و معلمان» را صادر کرده است. او گفته است که جمع‌آوری پول از دانش‌آموزان، انگیزه سوء استفاده و فساد را به بار می‌رود و سبب نگرانی خانواده‌های دانش‌آموزان به خصوص خانواده‌های کم بضاعت می‌شود و به همین دلیل ممنوع شده است.

نوریه نزهت از جانب دیگر می‌گوید که به ریاست های تفتیش داخلی و نظارت تعلیمی وزارت معارف دستور رسیده تا مکاتب مرکز و ولایات را تحت نظارت مداوم قرار داده در صورت برخورد با مواردی از این دست، عامل آن را تحت پی‌گرد قانونی قرار دهند.

این در حالی است که در برخی از مکاتب به بهانه برگزاری برخی از مراسم‌ها، ترمیم صنف‌ها و توزیع برگه‌های امتحان از دانش‌آموزان پول گردآوری می‌شود. وزارت معارف ضمن تأیید این موضوع، اعلام کرده است که با عاملان این نوع اعمال در آینده برخورد قانونی خواهد کرد.

از این پیش وزارت معارف در گام‌هایی اصلاحی، قیچی زدن و تراشیدن موی سر شاگردان توسط کارکنان مکاتب را ممنوع اعلام کرده است. مسوولان وزارت معارف دلیل برداشتن گام‌های اصلاحی را به منظور پیش‌گیری از آسیب‌های روحی و روانی به شخصیت شاگردان اعلام کرده است. هم‌چنان لت‌وکوب و خشونت با تعذیب جسمی دانش‌آموزان در مکاتب ممنوع کرده شده است. وزارت معارف عاملان خشونت با دانش‌آموزان را به طرد از وظایف‌شان هشدار داده است.

 

دکمه بازگشت به بالا