درگیری در زندان‌های برازیل ۵۵ کشته برجای گذاشت

در نتیجه درگیر در زندان‌های شمال برازیل در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه دست کم ۵۵ زندانی کشته شدند. این حادثه در حالی به وقوع پیوسته است که برازیل با داشتن زندان‌ها پر جمعیت و زندان‌های متشنج بر اثر رقابت‌های خونین میان باندهای خلاف‌کار شهرت یافته است.

به نقل از یورونیوز، روز دوشنبه، دست کم ۴۰ جسد در چهار واحد از زندان‌های ایالت شمالی آمازوناس در برازیل یافت شده است. براساس گزارش‌ها شماری از قربانیان بر اثر خفه‌گی جا‌ن‌های خود را از دست داده‌اند. به گفته مسوولان زندان اگر نیروهای امنیتی به موقع مداخله نمی‌کردند، آمار تلفا به مراتب بیشتر می‌بود.

از سویی هم گفته می‌شود که روز یک‌شنبه نیز شماری از زندانیان در دو واحد زندان یادشده با یک‌دیگر درگیر شده بودند که این حادثه نیز دست کم ۱۵ کشته برجای گذاشته است.

دبیرخانه اداره امنیت عمومی ایالت آمازوناس در بیانیه‌ای گفته است که جنازه‌ زندانیانی که به روز دوشنبه یافت شده است، بر اثر مسدود شدن راه‌ تنفس و خفگی جان باخته اند. در این بیانیه به نقل از مدیریت زندان‌ها آمده است که اگر مداخله به موقع نیروهای امنیتی و پولیس در داخل زندان‌های یاد شده انجام نمی‌شد، شمار قربانیان تا مرز ۲۰۰ نفر افزایش می‌یافت. بر اساس این گزارش‌ها نیروهای امنیتی در حالی وارد زندان شدند که شماری زیادی از زندانیان در حال خفه کردن یک دیگر بوده‌اند. گفته شده است مکه این درگیری‌ها میان دو گروه سازماندهی شده از زندانیان روی داده که از پیش با یک‌دیگر در جنگ و نزاع بوده‌اند.

گفتنی است که بر اساس سرشماری که در سال ۲۰۱۶ در برازیل انجام شده است، این کشور با ۷۲۷ هزار زندانی که هر چندگاهی زمینه‌ساز وقوع تنش و درگیری‌های خونین در زندان‌ می‌شوند. برازیل از نظر داشتن زندان‌های پرجمعیت سومین کشور جهان محسوب می‌شود.

زندان های این کشور۲۱۰ میلیون نفری با توان پذیرش ۳۶۸ هزار زندانی نزدیک به دوبرابر ظرفیت تعیین شده از افراد محبوس را در خود جای داده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن