اداره هوانوردی ملکی از فعال‌‌سازی سیستم‌های جدید «نظارت راداری» خبر داد

۸صبح، کابل: اداره مستقل هوانوردی ملکی از فعال‌سازی سیستم‌های جدید «نظارت راداری» برای کنترل و تأمین مصونیت پروازها در فضای کشور خبرداده است.

در یک خبرنامه این اداره آمده است که سیستم جدید نظارت راداری در دستگاه رادار موسوم به (WAM/A-DSB) فعال شده است. به نقل از خبرنامه، این سیستم پس از ارزیابی مصونیتی، آموزش‌دهی به کارمندان و هماهنگی میان بخش‌های عملیاتی و حفظ و مراقبت این اداره، روز پنج‌شنبه، ۲۲ حمل به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفته است.

اداره هوانوردی ملکی گفته است که این سیستم برای ارایه خدمات کنترل ترافیک هوایی با نظارت راداری (Surveillance) به پروازهای که در ارتفاعات ۳۰ هزار فت و بالاتر از آن در فضای افغانستان پرواز می‌کنند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت و از خدمات آن بهره‌مند می‌شود. 

 اداره هوانوردی ملکی، ایجاد و فعال‌سازی این سیستم را یک دست‌آورد خوب برای ارایه خدمات معیاری و مصون در بخش کنترل ترافیک هوایی به پروازها در فضای کشور توصیف کرده است.

خبرنامه افزوده است که این سیستم سبب افزایش ظرفیت ترافیک هوایی کشور خواهد شد و در عین حال شرکت‌های هواپیمایی دیگر کشورها را برای سرمایه‌گذاری در این بخش و پرواز در فضای کشور تشویق خواهد کرد.

رییس جمهور غنی در ۱۸ اسد سال گذشته یک رادار تازه و پیش‌رفته را در میدان هوایی حامدکرزی افتتاح کرد. حکومت افغانستان هم‌زمان با افتتاح این رادار اعلام کرد که پس از نزدیک به دو دهه کنترل حریم فضایی کشور را به دست گرفته است. پیش از آن حریم هوایی کشور توسط نیروهای ناتو در افغانستان اداره می‌شد.

دکمه بازگشت به بالا