ارگ از پیام عیدی رهبر طالبان تعجب کرد

۸صبح، کابل: ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان، در پیامی به مناسبت عید سعید فطر، موضع این گروه را نسبت به وضعیت جاری کشور اعلام کرد.

ملا هبت‌الله در این پیام با بیان این‌که امضای توافق‌نامه دوحه یک پیروزی بزرگ برای طالبان است، گفته است که اجرای صادقانه آن به نفع همه جهت‌ها است.

او افزوده است که طالبان به توافق‌نامه امضاشده با امریکا متعهد است و از طرف مقابل هم می‌خواهد به تعهدات خود در این توافق‌نامه استوار بماند و نگذارد تا «این فرصت حیاتی» ضایع شود.

به گفته هبت‌الله، اجرای این توافق‌نامه باعث پایان جنگ، آمدن صلح و تطبیق نظام اسلامی در افغانستان می‌شود.

ملا هبت‌الله خطاب به رهبران امریکا گفته است که به کسی اجازه ندهند تا مانع اجرای توافق‌نامه دو طرف و یا تاخیر در اجرای آن شود و آن را به ناکامی و شکست مواجه کند.

به استدلال رهبر طالبان، در این توافق‌نامه همه چیز به گونه واضح تحریر شده و چهارچوب مناسبی برای تامین منافع «دو ملت» است و باید به طور کامل عملی شود.

ملا هبت‌الله از رهبران امریکا خواسته است که در راستای تطبیق توافق‌نامه دوحه گام بردارند تا به گفته او راه برای خروج نیروهایی امریکایی از افغانستان و صلح و آرامی در این کشور و منطقه هموار شود.

رهبر گروه طالبان هم‌چنان وضعیت زندانیان این گروه در نزد دولت را ناگوار توصیف کرده و خواستار رهایی آن‌ها شده است.

او به تلفات غیرنظامیان و شیوع کرونا در کشور نیز در این پیام اشاره کرده است.

ملا هبت‌الله نیروهای دولتی را مسوول تلفات غیرنظامیان در کشور معرفی کرده است.

رهبر طالبان هم‌چنان از برنامه این گروه برای مبارزه با ویروس کرونا خبر داده و از سازمان‌های بین‌المللی خواستار کمک بیش‌تر برای مبارزه با این ویروس شده است.

ملا هبت‌الله در این پیامش که به چندین زبان نشر شده است، اشاره‌ای به کاهش خشونت‌ها و یا آتش‌بس دست‌کم در جریان روزهای عید در کشور نکرده است.

این پیام رهبر گروه طالبان باعث تعجب ارگ شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در واکنشی در برابر اظهارات هبت‌الله به‌ویژه در زمینه تاکید او بر التزام طالبان به توافقات این گروه با امریکا تعجب کرده است.

صدیقی با تعجب پرسیده است که «طالبان از یک‌سو هر روز مردم ما را با انتحار و انفجار تکه و پارچه می‌کنند و به خشونت‌های شان ادامه می‌دهند و از سویی هم راجع به موافقت‌نامه صلح گپ می‌زنند!؟»

او تاکید کرده است که این پیام ملا هبت‌الله ارزشی ندارد، مگر آن‌که این گروه ثابت کند که با مردم آشتی می‌کند.

توافق‌نامه صلح بین گروه طالبان و دولت امریکا در دهم حوت پارسال در دوحه، پایتخت قطر، به امضا رسید.

دولت افغانستان بارها اعلام کرده است که طالبان به مفاد این توافق‌نامه پای‌بندی نشان نداده‌اند و با افزایش خشونت‌ها باعث کشتار مردم ملکی شده‌اند.

در مقابل، طالبان نیز جانب امریکا و دولت افغانستان را بارها به تخطی از این توافق‌نامه متهم کرده و از پیامد بد این تخطی‌ها هشدار داده‌اند.

پیش‌تر که روند رهایی زندانیان مطابق توافق‌نامه دوحه آغاز شده بود، از مدتی به این طرف از سوی حکومت متوقف شده است.

هم‌چنان به تازه‌گی ریاست جمهوری به نیروهای دولتی دستور داده است تا حملات تعرضی خود علیه طالبان را آغاز کنند و هدف از این دستور زمینه‌سازی برای صلح عنوان شده است.

گروه طالبان که این دستور را نوعی جنگ‌طلبی خوانده است، اخیراً به حملات خود در برابر مواضع نیروها و تاسیسات دولتی افزوده است.

در این بین به افراد ملکی نیز تلفاتی وارد شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن