اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از کشورهای همسایه خواست که به دور از سیاست با افغانستان تجارت کنند

۸صبح، کابل: اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از کشورهای همسایه خواسته است که به دور از «تعاملات و دیدگاه‌های سیاسی» با افغانستان تجارت کنند تا به مردم آسیب نرسد.

این نهاد طی اعلامیه‌ای روز دوشنبه، دوازدهم میزان، گفته است که تحولات اخیر سیاسی در افغانستان روند تجارت را با تمامی کشورهای جهان به شمول کشورهای همسایه که شرکای عمده در عرصه تجارت با افغانستان بودند، متاثر و مختل کرده است.

طبق اعلامیه، نبود روابط تجاری با کشورهای همسایه، روند عرضه و تقاضا در مارکیت‌های افغانستان را متاثر کرده و قیمت‌ تمامی اجناس، به‌خصوص مواد اولیه و مواد نفتی، در بازارهای افغانستان افزایش یافته است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که از ادامه چنین وضعیت نه‌تنها تاجران و عرضه‌کننده‌گان، بلکه مصرف‌کننده‌گان نیز متضرر شده‌اند.

این اتاق ابراز نگرانی کرده است که با فرارسیدن فصل زمستان، تقاضا برای مواد اولیه و مواد نفتی افزایش می‌یابد و عرضه این مواد بنا بر مشکلات بانکی، بی‌ثبات بودن نرخ اسعار و کاهش روابط تجاری با کشورهای همسایه، در کم‌ترین میزان انجام می‌شود.

در اعلامیه اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری آمده است که عدم مراودات و تجارت میان افغانستان و کشورهای همسایه، روند واردات و عرضه مواد مورد نیاز در بازارهای افغانستان را به‌شدت متأثر کرده و احتمال می‌رود در آینده نزدیک و فصل زمستان قیمت‌های مواد اولیه و مواد نفتی بیش‌تر افزایش یابد.

با این حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از رهبران دولت‌های پاکستان، ایران، اوزبیکستان و ترکمنستان خواسته است که به دور از «تعاملات و دیده‌گاه‌های سیاسی» روند تجارت با افغانستان را تسهیل کنند.

دکمه بازگشت به بالا